Nedelja 01.07.2012.
21:47 >> 00:29h
Vestionline, Beta A

EP: Španija razbila Italiju za titulu prvaka

Fudbalska reprezentacija Španije ubedljivo je pobedila Italiju rezultatom 4:0 u finalu Evropskog prvenstva koje se igralo u Kijevu.

Dominacija - "Crvena furija"

Strelci za aktuelne evropske i svetske prvake bili su David Silva u 14. minutu i Đordi Alba u 41, Fernando Tores u 84. i Huan Mata u 88. minutu.

Španija je tako postala prva reprezentacija u istoriji koja je uspela da odbrani titulu evropskog prvaka i prva koja je vezala tri najznačajnije titule, jer je u međuvremenu 2010. godine postala i šampion sveta.

Vodeći gol Silva je postigao udarcem glavom sa pet metara, posle asistencije Seska Fabregasa sa desne strane. Tu akciju odlično je započeo Andres Inijesta.

Na 2:0 Alba je povisio posle akcije po levoj strani terena i dodavanja Ćavija Ernandesa između dvojice odbrambenih igrača Italije. Doskorašnji fudbaler Valensije, a od nedavno igrač Barselone, izašao je sam pred golmana Đanluiđija Bufona i precizno šuitrao u donji bliži ugao.

Ekipa selektora Visentea del Boskea imala je inicijativu veći deo prvog poluvremena, ali je Italija u 29. i 33. minutu bila blizu gola. Oba puta u šansi je bio Antonio Kasano, međutim, golman Iker Kasiljas uspeo je da odbrani njegove udarce.

"Crvena furija" je imala kontrolu nad igrom veći delom utakmice, a posao joj je bio znatno olakšan u 61. minutu kada se povredio Tijago Mota, a Italija do kraja igrala sa 10 igrača.

Mota je samo nekoliko minuta ranije ušao u igru kao treća zamena u ekipi Ćezara Prandelija. Prethodno je zbog povrede u 21. minutu teren napustio i Đorđo Kjelini, dok je u 46. Antonio di Natale u napadu zamenio Antonija Kasana.

U finišu utakmice Italija je sa igračem manje teško dolazila do protivničkog gola, a Španci su iskoristili šanse da povećaju razliku. Fernando Tores je najpre po ulasku s klupe pobegao ofsajd zamci odbrane "azura" i na asistenciju Ćavija lako matirao Bufona u 84. minutu, a potom je četiri minuta kasnije asistrirao Huanu Mati koji je stavio tačku na i, kad su u pitanju Italijani za konačnih i ubedljivih 4:0.

Ovo je bila prva pobeda Španije protiv Italije na velikim takmičenjima. Prethodno su tri puta slavili Italijani, a četiri meča završena su nerešeno. Španija je do sada je dva puta bila prvak Evrope (1964. i 2008. godine), čemu je pridodala i novu titulu, dok je a Italija osvajala EP samo jednom (1968).

Selektor Španije Visente del Boske posle meča je izjavio da će njegova ekipa trajati i da je naredni zadatak odbrana titule na Mundijalu u Brazilu, dok je njegov kolega sa klupe Italije Ćezare Prandeli kazao da su "azuri" bili umorni.

Šampioni Evrope - fudbaleri Španije

Evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini bilo je poslednje na čijem završnom turniru je igralo 16 reprezentacije. Od 2016. godine i turnira u Francuskoj, u završnici će učestvovati 24 selekcije.

Nedelja 01.07.2012. 22:48
Bukvalno "razbili", odigrali su za 10, svaka čast!
Nedelja 01.07.2012. 23:16
Jos jednom dokazali da su neprikosnoveni vladari Evrope i sveta. Jednom recju dominacija.
Nedelja 01.07.2012. 22:40
Opet su jebeni Španci prvaci.Nisu više interesantni!