0
Subota 12.02.2011.
22:03

Partizan odbranio Kup Koraća

Košarkaši Partizana mts odbranili su Kup Radivoja Koraća, pošto su večeras u Železniku savladali ekipu FMP-a rezultatom 77:73 (12:22, 17:16, 22:19, 26:16) u meču finala nacionalnog Kupa.

Četvrta za redom "Žućkova levica" za Partizan

Partizan je po 12 put u istoriji osvojio nacionalni kup, a četvrti put uzastopno.

FMP je bolje ušao u meč i u trećem minutu stigao do vođstva od 9:2. Klub iz Železnika je dobrom igrom u odbrani već u petom minutu imao prednost od 10 poena (13:3). "Crno-beli" su napravili veliki broj grešaka, a "panteri" su preciznim šutem i brzim kontrama već u šestom minutu imali plus 15 (18:3).

Partizan je zaigrao angažovanije u finišu prve četvrtine, koju je FMP dobio rezultatom 22:12. Ovaj deo meča obeležio je veliki broj faulova igrača oba tima. FMP je na početku druge četvrtine održavao prednost do 10 poena, ali su "panteri" u 14. minutu ponovo došli do plusa od 14 (30:16). "Panteri" su sigurnom igrom tokom većeg dela druge četvrtine imali vođstvo od 10 do 14 poena, ali je Partizan uspeo u finišu da spusti prednost kluba iz Želenika na minus devet (38:29).

Partizan je smanjio vođstvo FMP-a na 38:31 na početku treće četvrtfine, ali je su domaći serijom 5:0 ponovo stekli dvocifrenu prednost 43:31. "Crno-beli" su smanjili prednost ekipe iz Železnika u 25. minutu na 46:40. Međutim, FMP je serijom od 7:0 stigao do vođstva od 53:40 (27. minut). Izabranici Boška Đokića ušli su u poslednju četvrtinu sa plus šest poena 57:51.

Džejms Gist MVP finala

Krilni centar Partizana Džejms Gist proglašen je za najkorisnijeg igrača MVP finala Kupa Radivoja Koraća.

On je u trijumfu crno-belih na ekipom FMP Železnika rezultatom 77:73 učestvovao sa 13 poena, osam skokova i sedam rampi sa indeksom 23.

Za najboljeg strelca finala proglašen je još jedan igrač Partizana Kurtis Džerels sa 20 poena.

Partizan je trojkom Božića u 33. minutu došao od minusa od samo jedan poen 59:58, a "crno-beli" su minut kasnije po prvi put na meču došli do vođstva 60:59. Ekipe su se potom smenjivale u vođstvu, a Partizan je dva minuta pre kraja meča imao prednost od tri poena (70:67). FMP je iskoristio nekoliko neiskorišćenih napada Partizana i izjednačio na 70:70.

Gist je sa linije penala doveo svoj tim u vođstvo 72:70, a onda je Veseli zakucavanjem povećao prednost ekipe iz Humske na 74:70. Ilić nije iskoristio dva slobodna bacanja za FMP, a Džerels je iskoristio jedan penal za vođstvo od 75:70. Čović je trojkom doneo nadu ekipi iz Železnika za 75:73, ali je Veseli sa linije slobodnih bacanja doveo Partizan do trijumfa od 77:73.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Kurtis Džerels sa 20 poena, dok je Džejms Gist ubacio 13. U ekipi iz Železnika najbolji je bio Mile Ilić sa 17 poena, dok je Vuk Radivojević dodao 16.

Jovanović: Već sam osvajao trofeje sa Partizanom

Trener Partizana Vlade Jovanović nije odavao nimalo emocija posle osvajanja Kupa Radivoja Koraća, a iako mu je prvi samostalni trofej, on ističe da to ne doživljava tako jer su mu svi ostali trofeji dragi.

"Svi kažu prvi trofej, a ja sam kao član stručnog štaba već osvajao trofeje u Partizanu i svi oni mi mnogo znače. Svi su mi podjednako dragi jer su posledica velikog rada", rekao je Jovanović posle meča.

On je istakao da je utakmica bila veoma teška za njegovu ekipu pogotovo što su igrači dosta umorni ušli u meč posle velikog duela u polufinalu.

"FMP nije za džabe najbolji u ligi, imaju dosta poletnih igrača i nekoliko iskusnih internacionalaca. Dosta smo umorni ušli u finale posle duela sa Radničkim. Odbrana nam je u prvom poluvremenu bila veliki problem, jer smo primali dosta lakih poena i iz kontranapada. U drugom poluvremenu smo stegli odbranu i iz toga stigli do pobede. Hvala navijačima na velikoj podršci i naravno mojim igračima na borbi i pobedi. Teško je motivisati igrače na pravi način kada igrate toliko utakmica", zaključio je Jovanović.