0
Sreda 07.09.2011.
22:00

EP: Košarkaši Srbije izgubili od Litvanije

Košarkaši Srbije zabeležili su poraz na startu druge faze Eurobasketa, nakon što su izgubili od domaćina Litvanije rezultatom 100:90 (24:26, 20:28, 24:24, 22:22).

Pogađao dok je mogao - Nenad Krstić

Za razliku od prethodnog meča protiv Francuske koji je ekipa Dude Ivkovića izgubila nakon produžetka, duel protiv Litvanije odigran je daleko slabije i u napadu i u odbrani, dok je domaćin bio izuzetno šuterski raspoložen i pogađao je sa svih pozicija, a posebno izvan linije 6,75.

Litvanija je možda pitanje pobednika rešila posle prvog poluvremena koje je bilo neizvesno samo u prvih deset minuta. Izuzev Krstića i Tepića, Srbija nije imala igrača koji bi nosio tim u napadu pa je početna prednost brzo izgubljena, dok je Litvanija u finišu prvog poluvremena pobegla na deset poena prednosti (54:44).

Podatak da su Litvanci na poluvremenu imali 69 odsto šuta iz igre, kao i da su pogodili sedam od deset šuteva za tri poena, najbolje govori o šansama Srbije da nekako stigne rezultat, ako se tome doda i povremena pristrasnost sudija.

Izostali su poeni Kešelja i Savanovića, dok je Teodosić bio jako nervozan pa je tehničkom u trećoj četvrtini samo pomogao da Litvanci pobegnu na 13 poena razlike. Domaćin je najveću prednost imao u četvrtoj deonici kada je poveo sa 84:70, ali je Srbija uspela da se približi na 86:79, da bi nesportskom ličnom Teodosić ponovo pomogao Litvancima da steknu dvocifrenu prednost (90:79).

U poslednja četiri i po minuta bilo je isuviše kasno da se juri preokret, a domaćin je nošen glasnim navijanjem preko 11.000 gledalaca i povremenim sudijskim odlukama, lako održavao prednost zakružujući rezultat na 100.

Nenad Krstić je sa 21 poenom bio najefikasniji u ekipi Srbije, Teodisić je dodao 16, a Tepić 12 poena, dok su Litvaniju predvodili Kalnietis sa 19 i Valanciunas sa 15. Još tri domaća igrača zabeležila su dvocifren učinak, pa je tako Jaskivičius ubacio 14 poena, a Poncius i Jankunas dodali su po 13.

Srbija će u preostala dva meča morati žestoko da se potrudi ne bi li obezbedila jedno od prva četiri mesta koja vode u četvrtfinale Evrobakseta.

Litvanija sada ima skor 2-1 i bolju poziciju od Srbije pred nastavak borbe za četvrtfinale, dok Srbija sa skorom 1-2 očekuje naredni meč, koji u petak od 14.30 sati igra protiv prvog favorita turnira selekcije Španije.

Reprezentacija Španije je ranije danas zabeležila pobedu protiv Nemačke 77:68, dok je Francuska pobedila Tursku 68:64.