Nedelja 18.08.2013.
23:14
kss.rs A

EP (U16): Kadeti Srbije osvojili srebrnu medalju

Reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu za igrače do 16 godina koje je večeras završeno u Kijevu (Ukrajina). U finalnoj utakmici izabranici selektora Vanje Guše posle velike borbe i dosta preokreta poraženi su tek nakon produžetka od selekcije Španije - 63:65.

Kadetska reprezentacija Srbije

Srpski kadeti učinili su sve kako bi došli do trijumfa, hrabro se borili, pružili maksimum, ali su posle dramatične završnice ipak morali da se zadovolje drugim mestom na pobedničkom podijumu: Srbija - Španija 63:65 (15:17, 18:13, 9:15, 13:10, 8:10). Posle trijumfa 2007., bronzanih medalja 2009. i 2012. godine, ovo je četvrto odličje U16 selekcija Srbije na kontinetalnim šampionatima.

Vrlo dobro su srpski kadeti počeli finalnu utakmicu u Kijevu, trojkom kapitena Vojislava Stojanovića i poenima Miloša Glišića poveli sa 9:4 u četvrtom minutu. Rival je brzo uspeo da uzvrati i u finišu prve četvrtine smanji na 15:13. Od tog trenutka izabranici selektora Guše zapadaju u šutersku krizu, gube ritam i ređaju promašaje skoro pet minuta, što mladi Španci vešto koriste i serijom 10:0 dolaze do rekordnog vođstva u prvom poluvremenu - 15:23. Uspeli su reprezentativci Srbije da se pre svega žestokom odbranom iz koje je proisteklo nekoliko munjevitih kontranapada, vrate u igru, a preko razigranog plejmejkera Stefana Pena i borbenog Nikole Rekićevića najpre dođu do izjednačenja u 18. minutu - 28:28, a na 15-minutni predah odu sa prednošću - 33:30.

Izjednačena, rovovska borba prožeta čestim smenama u vođstvu vođ ena je tokom čitavog toka treće četvrtine. Obe ekipe bile su prilično nervozne, dosta grešile, a do poena uglavnom dolazile sa linije slobodnih bacanja što je nešto više odgovaralo Špancima koji su na isteku 30. minuta imali tri poena prednosti - 42:45. Finalna deonica duela za zlatnu medalju počela je sa dve efektne trojke Aleksandra Aranitovića i ogromnim pristikom u odbrani naših reprezentativaca koji rivalima nisu dozvolili da poentiraju više od od pet minuta. Novom egzekucijom odličnog Nikole Rakićevića Srbija je u 36. minutu povela sa 52:45. Posle čak 17 promašaja iza linije 7,25, Ksabijer Lopez – Arosteguj i Serhi Garsija sa dve uzastopne trojke doneli su rezultatski priključak svom timu - 54:53 i najavili dramatičnu završnicu pogotovo pošto je Samjuel Rodrigez izjednačio u 38. minutu - 55:55. Isti igrač je dve sekunde pre kraja regularnog dela meča oba puta bio neprecizan sa linije slobodnih bacanja, što je značilo da će novi šampion Evrope biti poznat tek posle produžetka.

U dodatnih pet minuta srpski kadeti su bili veoma oslabljeni, jer su zbog ličnih grešaka na klupi bili David Miladinović, Vojislav Stojanović i Miloš Glišić. Ipak, hrabro su se borili naš mladi reprezentativci do samog kraja, trojkom Vanje Marinkovića uspeli da povedu 63:61 u 43. minutu, ali bilo je to sve što su uspeli da urade. Najpre je Ramon Vilja uspeo da izjednači, a Rodrigez četiri sekunde pre poslednjeg zvuka sirene da donese trijumf selekciji Španije.

SRBIJA: Peno 10, Ćirković, Marinković 3, Glišić 8, Rakićević 19, Stojanović 8, Jovanović 4, Simanić, Aničić, Kenić 2, Aranitović 6, Miladinović 3.

ŠPANIJA: Perez 8, Garsija 6, Lopez – Arosteguj 14, Rigo, Blanko 3, Idalgo, Justa 7, Oliva, Rodrigez 15, Vilja 10, Sorolja 2, Blaskez.