5
Petak 05.12.2014.
19:02

Bravo Zvezdo - Top 16!

Crvena zvezda ostrvarila je istorijski uspeh. Trijumfom nad Valensijom usred Španije (77:68) tim sa Malog Kalemegdana plasirao se u Top 16 dva kola pre završetka grupne faze.

Strah i trepet: Boban Marjanović

Dejan Radonjić je maher za Špance. Ovo je bila njegova sedma uzastopna pobeda nad timovima sa Iberijskog poluostrva, čime je zadržao stoprocentan učinak. Ostaje da se vidi  da li će u poslednjem kolu grupe D uspeti da slavi i protiv Laboral Kuće...

Gotovo svaki igrač crveno-belih imao je svoju ulogu u neverovatno izvojevanoj pobedi u dvorani "Fuente de San Luis". Boban Marjanović ponovo je dominirao u oba reketa i bio nepremostiva prepreka za centre "narandžastih". Meč je završio sa 18 poena i 11 skokova (indeks - 25), predvodio je ekipu na početku susreta, a onda je početkom drugog perioda malu simultanku imao Nikola Kalinić.

Najveće zasluge za seriju od 12:0 lidera ABA lige pripadaju Markusu Vilijamsu, koji je bio neumoljiv u šutu za tri poena. Četiri trojke "kumovale" su dvocifrenoj prednosti i uopšte vođstvu koju je Radonjićeva "mašinerija" čuvala tokom celog meča.

Mali pad koncentracije i dobre role tandema Ribas-Dubljević skupo su mogle da koštaju, ali je smirenost u odsudnim momentima ipak na kraju donela Zvezdi pozitivan rezultat.

Vladimir Lučić zadavao je dosta problema krilima crveno-belih (14 poena, 6 skokova), dok je Nemanja Nedović za 10 minuta imao epizodnu ulogu (bez poena).

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 17, Rebić, Jović, Dangubić 4 (5 sk), Mitrović 9 (5 sk, 6 as), Lazić 1, Blažič 6 (5 sk), Kalinić 11 (5 sk), Marjanović 18 (11 sk), Tejić, Dženkins 8, Cirbes 3 (7 sk).
VALENSIJA: Ribas 15 (6 as), Nedović, Lučić 14 (6 sk), Dubljević 22 (5 sk), Vives 4, Martinez 7, Lončar 2, Agilar, Harangodi 4, Perez, Sato.

OVDE PROČITAJTE TOK UTAKMICE:

40. minut - Kraj utakmice (77:68 za crveno-bele). Zvezda je u Top 16!!!
39. minut - Jaka Blažič pogađa oba slobodna bacanja, pa onda i Dženkins za "plus devet".  Zvezda ima pobedu u rukama.
38. minut - Dubljević u stopu prati Marjanovića. Sa penala postiže 22 poen, ali Blažič prelepo pogađa sa leve strane.
37. minut - Festival promašaja i greški na obe strane. Uzbudljivo je u "Fuente de Sant Luis"!
36. minut - Vilijamsu "drhti" ruka. Promašio je tri puta van linije 6.75.
35. minut - Opšta pometnja u reketu. Ribas je udario saigrača (Martineza), a ni Kalinić nije prošao bezazleno, taođe je dobio udarac u glavu i izvukao faul Pogodio je jedno slobodno bacanje.
33. minut - Lončar iz "pik en rola" zakucava. Radonjić primoran da traži tajmaut.
32. minut - Bobi je pogodio iz okreta, a Lučić i Ribas trojkama unose neizvesnot...
30. minut - "Onaj" stari Dženkins! Promešao je a onda sa poludistance vratio crveno-belima dvocifreni suficit. Treća četvrtina je završena.
29. minut - Boban Marjanović pogađa koš u padu i vraća Beograđanima mirnih osam razlike.
27. minut - Zvezda igra odlično. Prvi put na deset razlike!
25. minut - Dubljević čuva Valensiju, ali Bobi ne da prednost.
23. minut - Dva lagana koša Marjanovića, a onda i peta trojka Vilijamsa. Zvezda na "plus 9".
21. minut - Počelo je drugo poluvreme, trojkom ga otvara Martinez i spušta zaostatak Španaca na dva poena.
20. minut - Prvo poluvreme je završeno. Zvezda vodi 42:37.
19. minut - Šta radi Markus Vilijams!!! Novih tri poena za njega.
18. minut - Ponovo je Vilijams precizan van linije 6.75 metara, ali se "narandžasti" ne predaju. Nova mini-serija od 4:0, Radonjić traži tajmaut - 39:35 za Zvezdu.
16. minut - Šuterska "klinika" u Valensiji. Lučić ubacuje "dugu dvojku", a Vilijams novu "trojku".
14. minut - Trojka Mitrovića, Ribas vraća. Ali, i Vilijams se upisuje i to dalekometnim hicem!
13. minut - Dubljević drži Valensiju, ali Kalinić dominira, postaje prvi igrač na meču sa dvocifrenim učinkom (10).
11. minut - Kalinić je "okrenuo" Sata i pogodio uz faul. Dubljević prekida seriju Beograđana od 12:0.
10. minut - Zvezda povećava seriju na 9:0 prvim poenima Blažiča. Prva deonica je završena - 20:16.
9. minut - Kalinić je ušao u igru, postigao pet vezanih poena za novu prednost Zvezde (serija 7:0), a Perasović minutom odmora pokušava da je prekine - 18:16.
8. minut - Dženkins ubacuje za "tri", ali Dubljević vraća istom merom.
7. minut - Španci bolji u ovim momentima. Četiri uzastopna poena su primorala Dejana Radonjića da zatraži tajmaut.
6. minut - Vilijams je asistirao do Mitrovića koji sigurno smešta loptu u koš, ali je Vives pogodio preko Bobija u narednom napadu - 9:8.
4. minut - Mitrović je prograo Marjanovića, ovaj je zakucava. Lučić u sledećem napadu pogađa trojku iz "kornera" (5:4). Dangubić postiže nove poene (sa penala) i vraća prednost crveno-belima.
2. minut - Rafa Martinez sa poludistance poravnava rezultat.
1. minut - Utakmica je počela. Odličnim prodorom Nemanja Dangubić postiže prve poene na meču.