0
Četvrtak 05.03.2015.
20:06 >> 23:51h

Furiozna Zvezda razbila šampiona Evrope!

"Ponos Izraela" pao je u grotlu "Arene". Crvena zvezda je ostvarila drugu pobedu u Top 16 fazi Evrlige pošto je pobedila šampiona Evrope Makabi 89:76 (18:20, 20:14, 16:25, 35:17). Blistali su Amerikanci Markus Vilijams i Džarls Dženkins, uz sjajnog Bobana Marjanovića, koji su u poslednjoj četvrtini ponizili velikana iz Tel Aviva.

Tanjug
Velika pobeda košarkaša Crvene zvezde u duelu s Makabijem

Da su crveno-beli ovako igrali protiv Galatasaraja i Žalgirisa na svom parketu, sada bi se pričalo o Zvezdi koja je u igri za četvrtifinale najjačeg klupksog takmičnja, ovako... Poraz u večitom derbiju nije ostavio traga na četi Dejana Radonjića. Veći deo susreta crveno-beli su bili bolji, imali prednost, ali su se gosti razigrali krajem treće četvrtine i stigli do +7.

A, onda sledi rapsodija Zvezde u poslednjoj deonici (postignuto 36 poena). Amerikanci Vilijams i Dženkins (odigrao ubedljivo najbolju partiju sezone) trojkama su razbili "drogirani" Makabi, koji nije znao šta ga je snašlo u Beogradu. Uz Zvezdine Amere, sjajan je bio Boban Marjanović, koji je gospodario pod oba reketa i prednost je rasla do neverovatnih +15 (83:68, tri minuta pre kraja).

Za šest minuta, crveno-beli su napravili fantastičnu seriju od 20:0. "Arena" je u tim trenucima ključala. Iako nije bila puna (oko 10.000 gledalaca je bilo), "delije" su napravile sjajan ambijent i nosile svoje ljubimce do drugog trijumfa i nadu da još nisu sve rekli u drugojh rundi Evrolige.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 17 (5 trojki, 7sk, 5as), Rebić, Dangubić 5, Mitrović 4, Blažić 7, Kalinić 14, Marjanović 19 (17 sk), Kaplanović, Tejić 4, Dženkins 16 (3 trojki, 5 sk), Jović 3, Cirbes.

MAKABI: Pargo 14, Hejns 5, Smit 15, Rendl 4, Linhart 12, Tajus 12, Koen, Ohajon 6, Harabi Harari, Skorciojanits 2, Aleksander 6, Forte.

40. minut - 19 poena Bobana Marjanovića, 87:76. Kraj utakmice - 90:76. Ubedljiva pobeda Zvezde.

39. minut - Linard smanjuje rezultat na 83:70. Još 119 sekundi do kraja, crveno-beli blizu druge pobede u Top 16 fazi Evroplige. Kalnić stavlja tačku na pobedu, 85:70.

37. minut - Makabi slab u napadu, faul Smita, Zvezda blizu pobede. Serija Zvezde 17:0, domaćin na pragu pobede. Marjanović pogađa uz faul, neverovatna serija od 20:0.
36. minut - Bobi pogađa, 75:68. Peta trojka Viliajmsa, Zvezda na +10 - 78:68.
35. minut - Trojka Dženkinsa, vodi Zvezda 70:68. "Arena" je proključala. Dženkins koš i faul - 73:68.
34. minut - Kalinić smanjuje sa linije slobodnih bacanja, 64:68.  Trojka Viliajmsa, 67:68. Njegova četvta trojka.
33. minut - Dve trojke Zvezde, 63:65. Ohajon vraća trojku, 63:68.
32. minut - Tejić smanjuje sa linije slobodnih bacanja, 57:62. Linhard pogađa trojku, 57:65.
31. minut - Zakucavanja Bobija, 56:59. Smit pogađa trojku, njegovih 15 poena.
30. minut - Trohka Jovića, 54:57. Rend zakucava. Posle treće četvrtine 54:59.
29. minut - Serija gostiju 12:0, 51:57.
28. minut - Ehajon za vođstvo gostiju, 51:53.
27. minut - Nova dva koša Makabija, 51:49. Raspoloženi Tajus monstruizno zakucava, Radonjić mora da uzme tam-aut. Serija Makabija 6:0.
26. minut - Šesti poen Blažića uz faul Parga, 51:45. Tajus smanjuje, 51:47.
25. minut - Pargo je nezaustavljiv u timu Makabija. Smit na 48:45.
24. minut - Nova trojka Vilijmsa, +7, 48:41. Marjanović već ima dabl-dabl učinak.
23. minut - Dva vezana koša Makabija, i opet su gosti u igri, 41:38. Poeni Marjanovića, 43:38. Pargo ne da Zvezdi da se odlepi, trojka, 43:41.
22. minut - Trojka Vilijamsa, 41:34.
20. minut - Posle prvog poluvremena, vođstvo Zvezde 38:34.

19. minut - Druga trojka Kalinića, 36:31. Pargo ne da Zvezdi da se odlepi - 36:33.

18. minut - Druga trojka Dženkinsa, 31:26. Tajus smanjuje, 31:28. Očajan potez Markusa Vilijamsa, umesto da ponetira, dobio je "bananu". U kontri Pargo pogađa trojku. Umesto +7, samo +2, 33:31.

17. minut - Makabi forsira šut za tri poena, u ovoj četvrtini neće goste.  Očajan skok u odbrani Zvezde, čak četiri uzastopna napada imali su gosti, 28:26.
16. minut - Rampa i poeni Marjanovića, 28:24.
15. minut - Novi poeni Kalinića, Zvezda opet vodi 25:24. Dva bacanaj za Kalinića. Siguran je samo jednom.

14. minut - Raspoloženi Dženkins, poen i faul - 23:24.

13. minut - Trojka Kalinića, 21:22.
12. minut - Tajus za 22:18, vodi Makabi.
10. minut - Odličan prodor Dangubića, 18:14. Hejns pogađa trojku, 18:17. Još jedna trojka, Linhard za 20:18, vođstvo Makabija posle prve četvrtine.
9. minut - Ohajon smanjuje prednost, 14:12. Mitrović za 16:12.
8. minut - Trojka Dženkinsa, 14:11.
7. minut - Tajus uz zvuk sirene za izjednačenje - 11:11.
6. minut - Zvezda za sada ravnopravan rival favorizovanim gostima.
5. minut - Prva trojka za Zvezdu, Nemanja Dangubić, 11:9.
4. minut - Smit postiže prvu trojku, 6:5. Mini serija gostiju 7:0, Makabi vodi 7:6, ali Viliajms pogađa za Zvezdu.
3. minut - Blažič povećava na 6:0, ali Skorcijanitis postiže prve poena za goste.
2. minut - Boban Marjanović postiže prve poene na meču. Koš Blažiča, uz faul, Zvezda vodi 4:0.
1. minut - Utakmca je počela. U Areni je oko 10.000 gledalaca. Prva dva napada oba tima nisu iskoristila.