0
Petak 05.01.2018.
18:17 >> 21:15h

Zvezda zaustavila Žalgiris! Meč karijere Dejana Davidovca

Tinja nada crveno-belih za Top 8. Crvena zvezda je u paklenoj atmosferi "Pionira" oborila na pleća strašni Žalgiris - 77:65. Bila je ovo sedma pobeda čete Dušana Alimpijevića u Evroligi, četvrta u Beogradu, pa sada i četvrtfinale nije nemoguća misija kako je izgledalo do pre par nedelja. Meč karijere je odigrao Dejan Davidovac, Zvezdino otkrovenje ove sezone u evro eliti.

N. Đurović - Vesti
Meč života: Dejan Davidovac

U najboljem odbrambenom meču sezone, crveno-beli su zaustavili četu Šarunasa Jaskevičijusa, koja je u Beograd stigla sa pet uzastopnih pobeda u Evroligi. Oborila je litvanska "zelena šuma" Fenerbahče i Olimpijakos, ali je stala u Beogradu.

CRVENA ZVEZDA 77: Radičević, Dangubić 9, Davidovac 13, Lazić 5, Antić 5, Feldin 2, Janković 4, Ročesti 16, Leosr 4, Enis 12, Jovanović, Bjelica 7.

ŽALGIRIS 65: Dejvis 2, Pengos 19, Tupan 3, Udrih 4, Jankunas 10, Masiulis, Milakhis 6, Micić 2, Vajt 9, Kavaliuskas 2, Valinskas, Ulanovas 8.

Kao pre dve sezone, kada je pravo niotkuda na veliku scenu stupio Marko Gudurić, sada je u orbitu izbačen Dejan Davidovac. Kada se lomilo, hrabro je Zvezdin univerzalac uzeo stvar u svoje ruke, ubacio tri trojke i srušio goste iz Kaunasa. Uz nepogrešvi učinak van linije 6,75 metara, Davidovac je u jednom napadu lupio dve blokade centru Žalgirisa Kavalauskasu i podigao krcat "Pionir" na noge.

Zvezda je prelomila meč serijom 10:0 početkom poslednje četvrtine. Prvo je Ročesti pogodio trojku, pa Davidovac, da bi Pero Antić oduzeo loptu Pengosu, koji je napravio nameran faul. U sledećem napadu, opet je Davudovac pogodio i tad je meč prelomljen - 60:50.

Pre toga su crveno-beli imali +9 - 48:39, ali su Litvanci uspeli serijom 9:0 da se vrate, ali drugi nalet srpskog šampiona nisu mogli da prate. Nije išlo Džejmsu Feldina, najboljem igraču Zvezde u prethodnim mečevima, ali je osim Davidovca sjajan bio hladonkrvni Tejlor Ročesti, dok je odličnu rolu imao Kanađanin Dilan Enis, koji je pokazao da će biti pravo pojačanje crveno-belih u nastavku sezone.

Zvezda je u igri. Ono što se činilo kao nemoguće posle poraza od Panatinaikosa u "Pioniru" i skora 5-9, sada već zvuči ostvaruiljivo za četu Dušana Alimpijevića koja ulazi u top formu kako sezona odmiče.

Zvezda u narednom kolu 12. januara gostuje Anadolu Efesu, koji je bez šanse za Top 8.

40. minut - Sedma pobeda Zvezde i nada za Top 8. Pao je strašni Žalgiris - 77:65.
39. minut - Trojka Lazića za ubedljivih 70:58.
38. minut - Zakucavanje Bjelice, Zvezda je ostvarila sedmu pobedu u Evroligi.
37. minut - Milko Bjelica pogađa, za maksimalnih +11 Zvezde - 65:54.
35. minut - Trojka Davidovca za erupciju u Pioniru - 60:50. Serija 10:0 crveno-belih. Janknas prekida seriju domaćina - 60:52. Treća trojka Davidovca - 63:52. Zvezda pred velikom pobedom.
34. minut - Trojka Davidovca - 56:50 u poslednjoj sekundi napada. Jaskevičijus traži tajm-aut. Pengos je napravio namerni faul, Antić sjajno krade loptu, Zvezda u naletu, serija 8:0 - 57:50.
33. minut - Trojka Ročestija, Pionir je proključao - 53:50.
31. minut - Trojka Pengosa - 48:48. Serija 9:0 Žalgirisa. Dangubić prekida seriju gostiju - 50:48.
ČETVRTA ČETVRTINA
30. minut - Pred poslednjih 10 minuta - 48:45. Serija 6:0 gostiju u finišu treće četvrtine.
29. minut - Trojka Tupana - 48:42.
28. minut - Druga trojka Enisa, Zvezda na + 8 - 47:39.
26. minut - Poenima Lesora Zvezda ide opet na +7 - 42:35.
23. minut - Kavaluskas prekida seriju Zvezde - 38:33. Pero Antić pogađa - 40:33.
22. minut - Zvezda pravi seriju 5:0 i tera Jaskevičijusa da napravi tajm-aut.
TREĆA ČETVRTINA
20. minut - Posle druge četvrtine - 33:31.
19. minut - Ročesti vraća trojku - 34:31.
18. minut - Zvezda i na ovom meču sjajna sa linije slobodnih bacanja kao i u Milanu, kada je imala 21/22. Bjelica povećava prednost - 31:28. Trojka Milakhnisa - 31:31.
17. minut - Ročesti pogađa, opet vodi Zvezda - 27:26.
15. minut - Nezadrživi Kevin Pengos - 23:26. Pogađa i Feldin, prvi poeni - 25:26.
14. minut - Prvi poeni Lazića - 23:22. Neizvesno u Pioniru.
12. minut - Trojka Dilana Enisa, već sedam poena Zvezdinog Kanađanina - 21:20.
DRUGA ČETVRTINA
10. minut - Posle prve četvrtine, 16:18.
9. minut - Serija Dilana Enisa - Zvezda opet vodi 16:14.
8. minut - Poeni Dejana Davidovca - 12:12.
7. minut - Trojka Pengosa - 10:12. Antić je u igri umesto Lesora.
6. minut - Ulanovas pogađa, seriju 5:0 gostiju - 8:7. Dangubić prekida seriju gostiju - 10:7.
5. minut - Trojka Kevina Pengosa - 8:5.
3. minut - Jankunas postiže prve poena za goste - 5:2. Dangubić pogađa trojku - 8:2.
2. minut - Ročesti povećava prednost crveno-belih - 5:0.
1. minut - Utakmica je počela. "Pionir" je krcat. Vasilije Micić, plej Žalgirisa, dobio je Zvezdin dres sa brojem 18 koji je nosio šest meseci u sezoni 2015/2016. Petorka Zvezde: Ročesti, Lazić, Dangubić, Lesor i Bjelica. Minut ćutanja za preminulog predsednika Limoža, Fortea. Trojka Ročestija - 3:0.

U prvom meču, na otvaranju Evrolige, Žalgiris je pobedio Zvezdu - 78:76 u uzbudljivoj završnici. Plej Beograđana Tejlor Ročesti imao je šut za tri poena, za pobedu, ali nije bi precizan.