Utorak 16. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 27.08.2016.
05:00
Čedomir Antić i Nenad Kecmanović A

"Istorija Republike Srpske" (11): Izbori za izborima

Prvi posleratni izbori u Republici Srpskoj održani su u maju 1996. godine. Usledili su vanredni 1997. i još jedni 2000. Na opštim izborima 5. oktobra 2002. godine ponovo pobjeđuje koalicija SDS-PDP, uz podršku manjih stranaka.

Srna
Republika Srpska bez veterana rata i Dejtona: Dragan čavić, predsednik posle smene generacija, od 2002.

Za predsjednika Srpske izabran je Dragan Čavić, potpredsjednik SDS-a. Lider stranke dr Kalinić zadržao je funkciju predsjednika skupštine.

Mirko Šarović je izabran za srpskog člana Predsjedništva BiH, u kome je u ime Bošnjaka bio Sulejman Tihić iz SDA, a u ime Hrvata Dragan Čović iz HDZ-a.
Vlada Dragana Mikerevića iz PDP-a izabrana je 17. januara 2003. godine.

Kako da naručite ovu knjigu

Srpsko-englesko izdanje Istorije Republike Srpske možete poručiti preko internet prezentacije njnjnj.istorijarepublikesrpske.rs ili na telefon +381643231166

Pritisci i popularnost

Tokom naredne tri godine uslijedili su najveći međunarodni pritisci na državnost i autonomiju Republike Srpske.

Smjenjen je čak i dekan Pravnog fakulteta u Bijeljini dr Radomir Lukić. Vlada Dragana Mikerevića iz PDP-a, a zatim i Pere Bukejlovića iz SDS-a, koja je na vlast došla sredinom februara 2005. godine, nastojale su da se odupru ovim pritiscima.

Zbog neuspjeha u tome, opao im je autoritet u biračkom tijelu, a samim tim je umanjen i rejting njihovih stranaka.

EU i SAD su nametnule pogrešnu tezu o sukobu građanskog i nacionalnog u političkom životu Bosne i Hercegovine.

Nacionalne stranke tri naroda tokom tog razdoblja dobijale su između 63 i 86 odsto glasova. Na svim izborima je glasalo više od polovine upisanih birača.

I levičari su patriote

Ljevičarske i multietničke stranke, poput SDP i SNSD, koje su za SAD i EU bile građanske i pomirljivije u pitanjima revizije Dejtonskog mirovnog sporazuma i reintegraciji Bosne i Hercegovine, pokazale su se ništa manje nacionalne. I po političkoj orijentaciji, i po strukturi članstva, bile su jednako patriotske - SDP u odnosu na Bosnu i Hercegovinu i SNSD u odnosu na Republiku Srpsku - koliko i SDA i SDS.

Savez nezavisnih socijaldemokrata pokazao je primjernu odlučnost, upornost i efikasnost u odbrani i unapređivanju nacionalnih i državnih interesa Republike Srpske.

Izuzetna zakonodavna aktivnost razvijena je i na polju uključivanja u Evropsku uniju. Tokom 1997. Savjet ministara EU postavio je političke i ekonomske uslove za razvoj odnosa sa Bosnom i Hercegovinom.

Time je otvorena mogućnost korišćenja autonomnih trgovinskih povlastica. Evropska unija je 1999. definisala i uspostavila politiku prema državama zapadnog Balkana.

U Narodnoj skupštini 15 stranaka

Na osnovu rezultata izbora u oktobru 2002, sastav Narodne skupštine Republike Srpske činilo je 26 poslanika SDS, devetnaest SNSD, devet PDP, šest SDA, po četiri iz SRS RS i Stranke za BiH, po tri iz SDP, SP RS i DNS, te po jedan poslanik iz SNS, Stranke penzionera RS, DS, DPS, SNP i NHI.
Ovakva razuđenost sastava parlamenta svjedoči o pluralizaciji srpskog biračkog tijela i učešću bošnjačkih i hrvatskih stranaka.

Ucene EU i Tribunala

Na Samitu u Solunu 2003. godine EU je objavila da će svim državama ovog dijela kontinenta biti omogućeno da budu primljene u njeno članstvo.

Poslije 2003. započeo je proces harmonizacije propisa Bosne i Hercegovine sa propisima Unije. Entiteti, Distrikt i kantoni nisu imali obavezu harmonizacije, ali je većina pravnih akata koje je valjalo uskladiti bila u njihovoj nadležnosti.

Vlada Republike Srpske je 2007. godine donijela Odluku o postupku i načinu usklađivanja zakonodavstva Republike Srpske sa zakonodavstvom Evropske unije. Na putu usklađivanja Republika Srpska se pokazala efikasnija od Federacije Bosne i Hercegovine i njenih kantona, koji su dugo vremena u političkoj blokadi.

Prvih godina Bosni i Hercegovini, i posebno Srpskoj, pravljene su smetnje zbog kašnjenja u ispunjavanju obaveze saradnje sa Haškim tribunalom.

Smena generacija

Kasnije je napredovanje ka EU uslovljavano ustavnim reformama u cilju uspostavljanja "funkcionalnije države". Taj, kao i zahtjev da Bosna i Hercegovina u EU mora da govori samo "jednim glasom", išli su za tim da od Bosne i Hercegovine naprave centralizovanu državu, ukinu konstitutivnost naroda u ime građanskog društva, redukuju nadležnosti entiteta i prošire ovlašćenja zajedničkih organa.

Poruke Doris Pak, Danijela Kon-Bendita i Jelka Kacina iz Evropskog parlamenta nedvosmisleno su svjedočile o tome šta se iza brda valja. U Srpskoj su im smetale entitetske nadležnosti, kakve, inače, imaju mnoge federalne jedinice i regioni u Evropi.

Konačno, 16. juna 2008, Bosna i Hercegovina je potpisala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.

Pritisci EU, optužnice Haškog tribunala i smjene od strane OHR uticale su na odlazak osnivačke generacije Republike Srpske. Smjena generacija, međutim, nije dugoročno poremetila kontinuitet srpske politike u Bosni i Hercegovini.

SDS jaka opozicija

Vođstvo nacionalnog pokreta nakon 2006. preuzela je SNSD, dok je desetkovani SDS reformisan nastupivši kao snažna opozicija. U rukovodstvu Srpske više nije bilo političkih veterana koji su mogli biti ucjenjivani sumnjičenjem za ratne zločine, a njihovi nasljednici pokazali su ne manje hrabrosti i vještine da sačuvaju i obogate njihovu pozitivnu zaostavštinu.

Nastojanje da pritiskom oko evropskih integracija Republika Srpska bude razvlašćena, a potom i ukinuta, završilo se krizom "Butmirskog procesa" i sukobom između i unutar bošnjačkog i hrvatskog nacionalnog pokreta.

Za dve decenije sedam izbora

Od 1996. do 2014. godine u Republici Srpskoj održano je sedam skupštinskih izbora, dok je na nivou Bosne i Hercegovine održano šest. Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine birani su šest puta - 1996, 1998, 2002, 2006, 2010. i 2014. godine.

Sutra - "Istorija Republike Srpske" (12): Specijalne vez - bez veze

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online