Subota 20. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 02.03.2015.
08:46
Tanjug A

"Narod na Kosovu pati: Neophodno resetovanje politike"

Na Kosovu građani pate zasigurno i zbog "domaćih" problema, ali tome doprinosi i međunarodna zajednica svojim još nepotpunim priznavanjem, ocenjuju potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček i austrijski ekspert za Balkan Vedran Džihić, koji smatraju da je razlog za egzodus građana Kosova poslednjih meseci nepostojanje vizne liberalizacije.

wikimedia.org
Ulrike: Građani na Kosovu pate

- Potrebna je hrabrost za brzu viznu liberalizaciju, efikasna strategija širenja EU, ofanzivni dijalog sa pet preostalih članica EU koje nisu priznale Kosovo i nova inteligentna strategija migracije - podvlače dvoje lobista nezavisnosti Kosova iz Austrije, koji ističu da se problemi mogu savladati "resetovanjem" dosadašnje politike.

Oni su, u autorskom tekstu objavljenom u bečkom dnevniku "Standard", ukazali da Rona Nišliu nije mogla, pre tri godine, da nastupa na Evrosongu za Kosovu, već je za Albaniju osvojila peto mesto, Melinda Keljmendi, džudistkinja, nije mogla da učestvovuje na Olimpijskim igrama u Londonu, a kosovska reprezentacija u fudbalu može da igra samo prijateljske utakmice.

Takođe i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kako ističu Džihić i Lunaček, situacija je ista, i Kosovo ne može postati članica Europola i Interpola pošto sedam godina od nezavisnosti pet članica EU nije priznalo "najmlađu državu Evrope".

Isto tako, oni kritikuju što Kosovo još nije član UN, iako je do sada priznato od strane 110 zemalja članice svetske organizacije.

Lunaček i Džihić podsećaju da i kod sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, Kosovo iako je dokument gotov pregovori u Savetu bivaju odugovlačeni, dodajući da Španija, jedna od zemalja koja ne priznaje nezavisnost Prištine, iz straha od katalonskih težnji ka nezavisnošću stalno izmišlja nove oblike otpora protiv usvajanja Sporazuma.

Narod nezadovoljan na Kosovu

Lista prepreka samostalnosti Kosova, kako naglašavaju izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo i istraživač Austrijskog instituta za međunarodnu politiku (OIIP), se može nastaviti.

Za stanovništvo, najopipljivija činjenica, prema njihovom mišljenju, jeste što još uvek ne mogu slobodno da putuju u EU, dok sve ostale države zapadnog Balkana već godinama imaju to pravo.

- Mi smo drugačijeg mišljenja od ministarke unutrašnjih poslova Austrije Johane Mikl-Lajtner. Da je postojala vizna liberalizacija od početka decembra prošle godine ne bi više hiljada Kosovara pokušalo da napusti svoju zemlju. Osećaj zatočenosti i bez perspektive je proteklih meseci kod mnogi ljudi na Kosovu prevagnulo - ukazuju Lunaček i Džihić.

"Potrebni političari koji više rade"

Teške i dugotrajne reforme su potrebne, a one zahtevaju požrtvovane političare, koji manje govore i više deluju, podvukli su Lunaček i Džihić dodajući da EU mora konačno da se oprosti od toga da sve gleda kroz prizmu sopstvene bezbednosti i da mora učiti iz iskustva vizne liberalizacije susednih država.

Oni smatraju da je razlog za egzodus premali napredak u pravcu vizne liberalizacije, dodajući da je, pored eksternih faktora, prouzrokovan i internim uzrocima - loša ekonomska i socijalna situacija, loš zdravstveni sistem, premali uspesi u borbi protiv korupcije i pre svega visoka stopa nezaposlenosti mladih.

- Zbog loših ekonomskih podataka može se govoriti o krizi sistema. Kosovari vole svoju državu, ali su razočarani od svojih političkih elita, koje se brinu samo o sebi - podvukli su oni.

Formiranje vlade u decembru prošle godine, kako su naglasili, obrisalo je i poslednje ostatke poverenja, jer je dovela na vlast jednu vladu koja ne donosi nikakvu nadu na promene.

- Ministarka Mikl Lajtner je tokom svoje posete Kosovu i pokrenute kampanje jasno stavila do znanja da u Austriji građani Kosova nemaju gotovo nikakve šanse na azil. Bolje bi bilo da je poslednjih godina više doprinela tome da ministri unutrašnjih poslova EU imaju pozitivniji stav prema viznoj liberalizaciji za Kosovo - kritikovali su Lunaček i Džihić.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 02.03.2015. 16:03
''Na Kosovu građani pate zasigurno i zbog "domaćih" problema, ali tome doprinosi i međunarodna zajednica svojim još nepotpunim priznavanjem...''. Ево нека ми неко од стручњака објасни, каква је ово патња, шта са овом патњом има међународна заједница??? Нису их сви признали??? Па неће их сви ни признати. И шта ће мо после???
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online