0
Ponedeljak 15.10.2018.
21:38

U Španiji je Engleska bila furija (VIDEO)

Gordi Albion je prva reprezentacija ikada koja je na španskom tlu dala tri gola u takmičarskom meču - 3:2 u Ligi nacija.

EPA/Julio Munoz
Sterling postiže prvi gol u Sevilji

Kada su se Engleska i Španija sastali nedavno na Vembliju, "crvena furija" je odnela prvu pobedu (2:1) kao gost u međusobnim duelima posle 1981, prekinuvši seriju nepobedivosti Gordog Albiona pred svojom publikom od 24 utakmice. Sada im je on to vratio s kamatom.

Golovima Sterlinga u 16. i 38. minutu i Rašforda u 30. vodio je na Betisovom stadionu "Benito Viljamarin" u Sevilji s 3:0 posle prvog poluvremena. Englezi su već tada postigli ono što nikome nikada nije pošlo za rukom na španskom tlu u takmičarskim mečevima - da daju najmanje tri gola na meču.

Špancima se tri puta mreža nije tresla kod kuće u prvom delu utakmice već 55 godina, od kada ih je Škotska savladala 1963. u Madridu sa 6:2. "Furija" je poslednji put primila tri gola pred svojim navijačima još 1991, kada ju je Mađarska pobedila takođe u prijateljskom meču s 4:2.

Španija nije izgubila takmičarski duel pred svojom publikom već 15 godina. Grčka ju je u junu 2003. savladala s 1:0 u Saragosi u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, najavljujući i tako da će iduće godine u Portugaliji da postane senzacionalni prvak Evrope. Od tog poraza prošlo je 5.609 dana.

"Crvena furija" je posle odigrala kod kuće 38 mečeva s takmičarskim značajem. Pobedila je 34 puta, a četiri puta je remizirala. Jednom je to bilo i protiv Srbije i Crne Gore. U kvalifikacijama za Mundijal u Nemačkoj 2006. igrali smo u septembru 2005. na stadionu "Visente Kalderon" u Madridu 1:1. Domaćin je poveo golom Raula u 19. minutu, a izjednačio je Kežman u 68.

I toj seriji dođe kraj. Englezi su pobedili u Španiji posle 31 godine. Te 1987. bilo je 4:2 na Realovom stadionu "Santijago Bernabeu" u prijateljskoj utakmici u kojoj je engleski napadač Gari Lineker, tada igrač Barselone, dao sva četiri gola. Posle toga su odigrali u Španiji još četiri prijateljska meča i sva četiri su pripala domaćinu bez primljenog pogotka.

Španija je u drugom poluvremenu spasila čast s dva gola. Na 3:1 smanjio je Pako Alkaser, dva minuta pošto je ušao u igru umesto Saula, jednog od španskih strelaca na Vembliju. Njemu je to u poslednjih mesec dana deseti pogodak, računajući i one u Borusiji iz Dortmunda.

Drugi gol je postigao Serhio Ramos debelo u nadoknadi vremena. Njemu je ovo bio 160. meč u reprezentaciji i sve je bliži rekorderu golmanu Ikeru Kasiljasu, koji ih ima 167.

Posle prvog gola Španaca zbio se diskutabilni detalj. Engleski čuvar mreže Pikford se poigravao s loptom u svom kaznenom prostoru umesto da ju je odmah izbio u polje. Spetljao se, a to je iskoristio Rodrigo da mu je oduzme. Pikford ga je malo i povlačio s leđa, uspevši da izbije loptu klizećim startom u korner. Domaćin je burno tražio penal, ali ga nije dobio.

Rezultati utakmica u Ligi nacija odigranih u ponedeljak

A grupa

Španija - Engleska 2:3 (Alkaser u 59, Serhio Ramos u 90+8 - Sterling u 16. i 38, Rašford u 30)

Island - Švajcarska 1:2 (Finbogason u 81 - Seferović u 52. Lang u 67)

B grupa

Bosna - Severna Irska 2:0 (Džeko u 27. i 73)

C grupa

Estonija - Mađarska 3:3 (Luts u 20, Pik u 70, Anijer u 79 - Nađ u 24, Salai u 54. i 81)

Finska - Grčka 2:0 (Siori u 46, Kamara u 89)