Tanjug
Predrag Kon

“Broj prijema u kovid bolnicama i dalje je veći od broja otpusta”, rekao je epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon i dodao da je poslednjih dana u kovid ambulantama u Beogradu bilo oko 5.500 pregleda na dnevnom nivou, a između 300 i 350 hospitalizacija.

Kon je rekao da je situacija u bolnicama takva da će i danas biti premeštanja pacijenata i da će oni koji su pred izlečenjem biti premeštani u privremene kovid bolnice gde nije potrebna kiseonička terapija.

– Cela Srbija je praktično sada jedna bolnica, premeštanje ne mora da bude u okviru istog mesta i to treba razumeti – rekao je Kon.

Naglasio je da je bitno da zdravstveni sistem zadrži “elastičnost” za koju kaže da je “fascinantna”.

– Samo u pojedinačnim slučajevima može se desiti čekanje i to je sve što može biti ozbiljna primedba. Primedbe o transportu pacijenata nisu adekvatne trenutnoj situaciji * kazao je Kon.

Naveo je da se efekti novih mera realno mogu očekivati posle 10 dana.

“Nema promene simptona”

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da se simptomi koronavirusa u ovom poslednjem talasu ne razlikuju od prethodna dva koja smo imali u martu i julu i dodaje da to kažu i virusolozi.

Kon je tako odgovorio na pitanje da li su tačne pojedine tvrdnje da se klinička slika pacijenata u ovom talasu razlikuje od prethodnih, kada je kašalj bio izraženiji, dok su sada malaksalost, dijareja i glavobolja.

Epidemiolog je ukazao da sada, za razliku od prethodna dva talasa, imamo mnogo više zaraženih i da se u bolnicama prima više pacijenata, te da postoje oni koji imaju nešto drugačije simptome.

– Možda je utisak da je došlo do promene, ali taj utisak je varljiv, jer imamo veliki broj zaraženih koji ostaju kod kuće i ne možemo da pratimo njihove simptome, pa je utisak zbog toga drugačiji – objasnio je Kon.

Dodaje i da virusolozi kažu da nije došlo do promene virusa i simptoma i da su to samo utisci.

Kon je ukazao i da se koronavirus sada po prvi put nalazi u jesenjoj i zimskoj sezoni, te ističe da je to možda samo njegov “sezonski karakter”, ali da će to tek vreme pokazati.

“Nema govora o pucanju zdravstvenog sistema”

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da nema govora o tome da je zdravstveni sistem u Srbiji “pukao”, jer su, kaže, preduzete mere premeštanja po bolnicama koje su sistem napravile “elastičnim” u ovako teškoj situaciji.

Kon je tako odgovorio na pitanje da prokomentariše današnju izjavu predsednika Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Radeta Panića “da je zdravstveni sistem Srbije zvanično pukao”, s obzirom da je zaraženo više od 2.300 zdravstvenih radnika.

– Mislim da je to neko lično viđenje. Odgovorno tvrdim na osnovu podataka koje imam da nema govora o pucanju sistema, jer su preduzete takve mere premeštanja, koje bi trebalo da budu mnogo bolje zapisane kako se sprovode i kako se stvara elastičan sistem u ovako teško situaciji – rekao je Kon.

Ističe da u našoj zemlji svakako ima pojedinačnih i ličnih doživljaja koji su teški zbog “šetnje prilikom transporta” iz jednog grada u drugi, koji nekada traju duže i nisu uobičajeni.

– Ali to je ekstremno retko i ne može se preneti na kompletan zdravstveni sistem. Lični doživljaj je težak i u ovoj situaciji je prihvatljivo čuti šta neko i kako doživljava, ali to ne bi trebalo generalizovati – naveo je Kon.

Kaže da se raspitao o stanju u bolnici u Kraljevu i da su mu iz te zdravstvene ustanove saopštili da imaju popunjenost kapaciteta 55 odsto, da je 11 pacijenata na respiratoru, sedam intubirano, četiri na kiseoničkoj terapiji, dok je slobodnih respiratora pet i dva koja nisu postavljena.

Kon je kazao da nema podataka da se teški bolesnici vraćaju i istakao da to nije moguće, jer teški bolesnici mogu da zahtevaju kiseoničku terapiju.

– Takvi se sigurno ne vraćaju. U privremenoj bolnici se smeštaju samo oni kojima više nije potrebna kiseonička terapija i koji su u fazi izlečenja – rekao je Kon.

Na pitanje koliko ima slobodnih respiratora, Kon je kazao da nema podatak o tačnom broju, ali da je uveren da ih ima dovoljno ne samo za trenutne bolnice, već i za kovid bolnicu u Batajnici koja se trenutno gradi.

“Organizatori Crnog petka odgovorni za posledice”

Predrag Kon je rekao da nema ništa dobro da kaže reči po pitanju održavanja “Crnog petka” i guzvama koje su danas usledile i ističe da je onaj ko je to organizovao direktno odgovaran za sve ono što budu posledice po trenutnu epidemiološku situaciju.

On je istakao da mu nije najjasnije kako je sada održavanje “Crnog petka”, koji daje popuste i stvara gužve ispred i u tržnim centrima, najvažnije, kada je danas, dodaje, 57 umrlih od Covida-19.

– Onaj ko organizuje ‘Crni petak’ direktno je odgovoran za sve ono što budu posledice. Ako se poštuju mere i ako se obezbedi da to funkcioniše, to bi moglo i da se ‘proguta’, ali ako je činjenica da se stvaraju gužve ispred, ta odgovornost se prenosi na one koji su to organizovali – rekao je Kon, uz konstataciju da nije u nadležnosti kriznog štaba da tu akciju zabranjuje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here