EPA/Sergei Ilnitsky
Ruski vojnici u okolini Hersona

Već nedeljama se najavljuje kontraofanziva ukrajinske vojske na jugu zemlje, kod Hersona. Još uvek je nejasno da li je ona počela. U svakom slučaju, čini se da je trenutak sada povoljan, piše DW.

Može li Ukrajina da potisne ruske trupe? Da li je to moguće na jugu Ukrajine, kao što je uspelo na severu? Kad bi to moglo da se dogodi? Ta pitanja ovih dana postavljaju milioni Ukrajinaca.

Sve je više naznaka dugo očekivane kontraofanzive na jugu, prema Hersonu. Međutim, situacija je nepregledna.

Ofanziva bez jasne potvrde

Na početku napada na Ukrajinu propao je pokušaj Rusije da zauzme Kijev, i Moskva je krajem marta povukla svoje trupe s područja severno od glavnog grada Ukrajine. Ukrajina je uspela da povrati područja koja su bila okupirana.

Pola godine kasnije, vlada u Kijevu se nada da će taj uspeh moći da ponovi i na jugu zemlje. U centru pažnje je grad Herson, glavni grad istoimene pokrajine. Predstavnici ukrajinske vojske govorili su u ponedeljak o “ofanzivnim akcijama” na jugu – i time izazvali pažnju širom sveta.

Zapadni mediji su javili da je ukrajinska vojska vratila pod svoju kontrolu neka sela. Vlada u Kijevu je oprezna i uzdržana kada se radi o javljanju uspeha. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je da o akciji neće biti objavljene pojedinosti.

Potvrda je, međutim, stigla s ruske strane. Pokušaj ukrajinske kontraofanzive je odbijen, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

– Stiče se utisak da počinje nešto veliko, ali još nismo sigurni – kaže za DW Ben Hodžis, bivši komandant američkih trupa u Evropi. “Narednih dana bi moralo da se dogodi mnogo više stvari.”

Zašto je Herson važan?

Herson je najveći ukrajinski grad koji su ruske trupe osvojile nakon početka sukoba u februaru. Ruska vojska je sa Krima uspela da za samo nekoliko dana prodre daleko prema severu, da obezbedi kopneni koridor prema Krimu i zauzme veliki deo ukrajinske teritorije uz Azovsko i Crno more.

To područje ima veliki strateški značaj. S jedne strane, preko tamošnjih luka se izvozi ukrajinska roba, a s druge strane, Krim se odatle, iz najveće ukrajinske reke Dnjepar, nekada snabdevao slatkom vodom. Ukrajina je tu snabdevanje prekinula nakon ruskog prisajedinjenja Krima 2014, a sada je ruska vojska uspostavila dotok vode iz Dnjepra na Krim jednim kanalom.

Bivši američki general: pravi trenutak i mesto

O mogućoj ukrajinskoj kontraofanzivi na jugu zemlje već nedeljama se nagađa.

– Predsednik je naredio vraćanje obalskih područja –  izjavio je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Resnikov u julu, u intervjuu za britanski “Tajms”.

Da li je ta ofanziva sad počela ili nije? Čini se da je trenutak povoljan. “Ako Ukrajina stvarno počne s ofanzivom, odabrala je pravi trenutak i pravo mesto”, ocenjuje bivši američki general Hodžis.

Približavanje zime stavlja Kijev pod pritisak

Vlada u Kijevu je pod dvostrukim pritiskom. Najavljena ofanziva na jugu izazvala je među stanovništvom velika očekivanja. Među ljudima se oseća čežnja za vojnim uspesima.

– Kijev se nalazi pod pritiskom da vojska ne samo brani zemlju, već i da i napadne – kaže vojni stručnjak Bredli Bouman sa američkog instituta FDD. To je razumljivo, s obzirom na patnje stanovništva.

Osim toga vremenski povoljan period uskoro bi mogao da prođe. Posmatrači u Ukrajini i na Zapadu procenjuju da će Moskva na to područje poslati dodatne vojne snage. Već postoje izveštaji o premeštanju jedinica. Osim toga, u toku su i pripreme za referendum, kojim Rusija želi da obrazloži aneksiju južnoukrajinskih područja – slično kao što je uradila i na Krimu.

Ukrajina je planirala da u Hersonu postigne vojne uspehe pre nego što Rusija tamo u septembru bude mogla da održi referendum. Na kraju krajeva, hladno i kišno vreme bi u kasnu jesen moglo da oteža ukrajinsku ofanzivu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here