Tanjug
Milorad Dodik

9. januar je već 30 godina izvor nesuglasica i sporenja. I ove godine je takođe obeležen uz najave samostalnosti Republike Srpske, ali su ga pratili i incidenti u Gacku, Foči, Prijedoru i Janji, piše Dojče vele.

Incidente je osudio i Milorad Dodik i ponovio da “RS nije genocidna tvorevina, kako je neki pokušavaju predstaviti”, te da za pet godina RS vidi kao “moćnu, jaku i samostalnu”.

– Vidim je moćnu, jaku, demokratsku, važan faktor u regionu i vidim je kao samostalnu. Ostajanje u paraustavnoj BiH za nas je ostajanje pored puta. Ono što je potrebno jeste da se u BiH nađe volje i mudrosti da se učini potrebno i striktno poštuje Ustav BiH. Inače će se BiH raspasti, a Republika Srpska krenuti ka izlazu – poručio je Dodik na svečanoj akademiji povodom Dana RS.

Istorija 9. januara počela je onog dana kada je usvojena Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda u Bosni i Hercegovini u hotelu Holidej In u Sarajevu 1992. Od tog dana, obeležava se Dan RS i krsna slava ovog entiteta – do 2014. uglavnom samo uz prijeme i svečanu akademiju.

Nakon što je godinu ranije, tadašnji bošnjački član Predsedništva BiH, Bakir Izetbegović podneo apelaciju Ustavnom sudu BiH za ocenu ustavnosti Zakona o praznicima RS, rukovodstvo u Banjaluci počelo je sa primetno raskošnijim obeležavanjem, da bi 2017. bio uveden i svečani defile i postrojavanje jedinica MUP Republike Srpske.

Ustavni sud BiH, 2015. je oborio Zakon o praznicima, utvrdivši da je 9. januar sporan jer ga druga dva naroda u BiH ne doživljavaju kao svoj. Sud nije osporio Srpskoj da obeležava svoj dan, već da taj dan ne može biti 9. januar, jer istorijski, svaka strana na njega gleda iz druge perspektive.

Reagovala je i ambasada SAD u Bosni i Hercegovini, podsećajući da je obeležavanje Dana RS neustavno a odluke Ustavnog suda obavezujuće.

Zanimljivo je da je ove godine i prvi čovek SDS Mirko Šarović, nekoliko dana pre obeležavanja Dana RS, pozvao da se “ne iritira mnogo”, ali da se ovaj dan obeležava.

– Јa bih preferirao da nikog ne iritiramo našim obeležavanjem i našom proslavom, iako je to tekovina od pre 30 godina za koju je najzaslužnija Vojska Republike Srpske i SDSm – rekao je Šarović.

Opozicija je sada u problemu, jer bilo kakva druga reakcija, osim one koja se ne poklapa sa Dodikovom, znači da su oni manji Srbi i izdajnici, smatraju analitičari.

Analitičarka Tanja Topić kaže: “Već dugo vremena je u političkom životu RS između Dodika i RS, stavljen znak jednakosti”, i dodaje da svako drugačije tumačenje predstavlja izdaju. Ona naglašava da se nakon poslednjih sankcija Dodiku, stvari sigurno menjaju.

– Da li će Dodik ostati sam u politici inaćenja, sigurno ne. Ali definitivno je sve usamljeniji, i to će se iskristalisati u dogledno vreme. Poštovanje oduka Ustavnog suda, promeniće se onog dana, kada sa političke scene nestanu etnonacionalne kabadahije, koji selektivno poštuju, samo ono što im odgovara – zaključuje Topić, ne izuzimajući nijednu stranu u tom procesu.

1 COMMENT

  1. JA NE MOGU DA SHVATIM ZAR NIJE JASNO DA SRBI NECE DA ZIVE U BOSNI ZATO STO SE BOJE PREGLASAVANJA OD MUSLIMANA I HRVATA I DA IM SE NE PONOVI GENOCID IZ DRUGOGA SVETSKOGA RATA……

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here