Gužve paklene, niko odgovoran

0

Hrvati detaljno proveravaju: Prelazi Batrovci i Bajkovo
 

Stiže samo upozorenje iz Auto-moto saveza Srbije da će predstojeći vikend biti novi, još veći pakao od prethodnog kad se uglavnom na granici s Hrvatskom i Mađarskom čekalo i pet do šest sati.

 

Nazovite 1987

Dugim kolonama su doprinele i popravke nekih deonica autoputa, a među krivce za jučerašnje zastoje mogli bi se svrstati i Putevi Srbije koji su zbog radova kod Begaljičkog brda od 7 do 17 časova zatvorili sporu traku nadomak Beograda, a iz pravca Niša. Kako 23. i 24. avgusta sledi još frekventniji saobraćaj, iz AMSS-a apeluju putem "Vesti" na vozače da informacije o stanju na putevima, radovima i graničnim prelazima potraže na broju 1987.
– Svakodnevno putem medija pomažemo da građani koji putuju dobiju potrebne informacije – rečeno nam je u Savezu.

Bez obzira na to što je prošao još jedan "okrugli" kritični turistički datum 20. avgust, kolone nisu nestale, pa bi se reklo da ovaj srpski fijasko ima i novi segment – gužve prelivene s vikenda na radne dane. Tako su nervozni vozači, psovke, plač dece, ljutnja starijih i bolesnih putnika postali letnja srpska svakodnevica. Da bruka bude veća, ogroman zastoj je u prepodnevnim satima dočekao brojne putnike, većinom strance, još na delu autoputa koji prolazi kroz Beograd, gde su gubili sat do dva da bi mileći prešli nešto više od 20-ak kilometara. Popodne je krenuo novi talas pojačanog saobraćaja na autoputu E-75 iz Bugarske ka Mađarskoj i Hrvatskoj, a Auto-moto savez Srbije je upozorio da će se ovakva situacija danas pojačati, kao i da će da traje do kraja nedelje.

– Posebno će biti kritična dva vikend dana kada ponovo može doći do zagušenja dugim kolonama na granicama koje podrazumeva i višesatno čekanje na najfrekventnijim prelazima – kažu u ovom Savezu.

Razlog do sada neviđenog ogromnog zastoja koji nervira putnike prolaznike, kako kažu na graničnim prelazima, jeste stroža kontrola na ulasku u prostor Evropske unije, odnosno na međama sa Hrvatskom i Mađarskom. Takve kontrole je, međutim, bilo i proteklih godina, kao i velike frekvencije vozila, ali prema saznanjima "Vesti" iz izvora bliskih policiji, sada sa vlastima te dve zemlje nije dogovoren skraćeni postupak prelaska granice, zbog čega su se i stvorili "čepovi" na granicama.

 

Gužve i iz Bugarske

Na graničnom prelazu Gradina iz pravca Bugarske vozila su stajala u kolonama oko sat vremena na ulaz u Srbiju, a stižu upozorenja da bi to vreme moglo da prilično da se produži tokom predstojećeg vikenda. Očekuje se veći talas vozila i pravca iz Crne Gore i Grčke, gde tradicionalno letuju srpski turisti.

 

Izvori u Ministarstvu saobraćaja potvrdili su nam da su problem do sada rešavali dogovorom s tim državama, ali ne znaju zašto je ove godine izostao.

Gužva kroz srpsku prestonicu odrazila se i na granične prelaze, pa se na Batrovcima ka Hrvatskoj i juče prepodne čekalo, a situaciju je iskomplikovao i novi popodnevni talas.

 

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, kamioni su na toj granici od jutra stajali 15 sati, a na prelazu kod Šida u mestu bili ukopani dva sata. Prema podacima AMSS-a sat i po su u proseku u redu stajali vozači na prelazu Horgoš ka Mađarskoj.

AMSS preporučuje da se za ulazak u Hrvatsku koriste alternativni granični prelazi Šid, Bačka Palanka ili Sot, a u Mađarsku prelaz Bački breg gde se retko kada čeka duže od 30 minuta. Građanima Srbije ukazuju na male, alternativne prelaze ka Hrvatskoj i Mađarskoj, gde mogu prelaziti državljani Srbije i pomenutih zemalja kako bi izbegli gužve i donekle rasteretili saobraćaj koji uglavnom koči veliki broj turskih vozača na proputovanju kroz Srbiju do evropskih destinacija.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here