Ministarstvo odbrane Srbije
S-400 u Batajnici

Dolazak protivavionskih raketnih sistema S-400 i „Pancir S“ u Srbiju nije prošao nezapaženo u hrvatskim medijima. Naprotiv, oni su pomno ispratili taj događaj. Tako, na primer, Express piše da je “moćni S-400 veliki san Srbije”, ali da je “pitanje koliko novca je na raspolaganju”.

Ipak, u tekstu se navodi da “nema dileme da bi se sa Moskvom moglo razgovarati o kupovini sistema S-400. Srbija u tom slučaju ne bi bila prva zemlja koja bi ovaj sistem uvela u svoje oružane snage, dok bi Rusija osim novca dobila još čvršće uporište na Balkanu, ali i poslala prilično jasnu političku poruku”, prenose “Večernje novosti”.

Express upozorava da je “praksa da sistem kratkog dometa poput ‘Pancira S’ služi i za zaštitu sistema dugog dometa” i da je “možda ovo samo prvi korak u dugoročnim planovima jačanja srpskih artiljerijsko-raketnih jedinica za protivvazdušna delovanja”.

Inače, raketni sistem S-300 je odbrambeni sistem raketa zemlja-vazduh koji može da pogađa balističke rakete kratkog i srednjeg dometa, krstareće projektile kao i taktičke i strateške vojne letelice. Iako je ovo naoružanje pomalo već zastarelo, njegova cena nije mala za srpske prilike.

Po mišljenju vojnog komentatora Miroslava Lazanskog Srbiji su potrebna dva odeljenja s ukupno 12 lansera. “To znači da bi nas kupovina S-300 koštala čak milijardu i po dolara, a to nije realna priča. Takođe, treba imati na umu da je to pomalo zastareli raketni sistem”, rekao je skeptični Lazanski.

Pitanje spremnosti Srbije da plati ovakvo naoružanje postavio je već pre dve godine i ruski vicepremijer Rogozin koji je rekao da su u srpskom fokusu znatno jeftiniji i skromniji sistemi.

– Srbiju puno više zanima stvaranje mreže protivvazdušne odbrane za potrebe borbe iz blizine i za tu svrhu mi imamo ‘torove’ i ‘bukove’, naoružanje za borbu iz blizine i na srednju udaljenost. Što se tiče S-300 i S-400, oni su za borbu na veliku udaljenost. Tako da će zavisiti od proračuna koliko je srpska vlada spremna da potroši – rekao je Rogozin.

S-300, zavisno od raketa kojima je opremljen, može imati teoretski domet od čak 300 kilometara. S-400, kako mu i ime govori, ima maksimalni domet od nekih 400 kilometara. Pancir, već korišćen u Siriji, pokazao se kao adekvatan u rušenju dronova, piše hrvatski Express.

– Ne znam zašto se podigla tolika bura u Hrvatskoj zbog ruskog naoružanja koje je ovde došlo samo zbog vojne vežbe. Koliko znam, ovde niko nije pridavao preveliki značaj tome što oni planiraju da kupe od Amerikanaca avione F-16, ili kad su nabavili helikoptere “kajova”. Neka se ne brinu, Srbija se naoružava samo da bi se branila i ostaće na liniji vojne neutralnosti koja je naše strateško opredeljenje – rekao je za “Novosti” Ivica Dačić.

6 COMMENTS

  1. Hrvatska vec zna svoju sudbinu, zabrinuti su oni koji su je ohrabrivali i pomagali – za svoje interese.
    Nisu racunali da se vremena menjaju i da ce racuni biti veliki.
    I hrvatsko “cvijece” vec razmislja na menjanje strane, jer su shvatili da su bili samo topovsko meso i da su mnogo izgubili.

  2. Hrvati su zabrinuti zato sto znaju kakve su zlocine cinili nad Srpskim civilima!Sada Srbija ima osim Americkog Bondstila bazu u Nisu gde je smesteno mnogo vojne tehnike i ta baza u Nisu je najjaca baza u ovom delu Evrope!!!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here