Jak franak magnet ili šut karta za strance

0

Reuters/D.B.
Turizam i uslužni sektor na udaru
 

I stručnjaci i političari se slažu da će jak franak imati razne efekte – ali još niko sa sigurnošću ne može da kaže u kom pravu će se to odvijati. Na Tviteru se oglasila nacionalna savetnica SP-a Suzana Lautenger-Oberholzer i po malo cinično se zapitala: "Da li je ova paradoksalna intervencija od strane švajcarske Narodne banke u vezi sa implementacijom masovne imigracione inicijative? "

Nacionalni savet je sa sigurnošću uveren: "Nezaposlenost će se povećati i to će usporiti dolazak stranaca u Švajcarsku. Posebno će biti pogođeni sektori kao što su turizam, uslužni sektor i industrijski izvoz, u kome radi mnogo stranaca koji više ne bi bili potrebni u slučaju zatvaranja radnih mesta".

Rigidne kvote

"Švajcarska nije ostrvo i ukidanje minimalnog kursa evra je pokazalo da smo više nego ikad zavisni od ulaska na jedinstveno evropsko tržište", kaže nacionalni savetnik FDP-a Ruedi Noser. Umesto brige o uticaju imigracije , on očekuje da će političari stvoriti još bolje okruženje za privredu i ekonomiju, te ukinuti rigidne kvote kojima se postavljaju prepreka na putu ka poboljšanju uslova na tržistu rada.

Nacionalni savetnik SVP-a Gerhard Pfister sa ovim se slaže se i dodaje:

– Sasvim je moguće da će neke kompanije sada prebaciti svoju proizvodnju u inostranstvo, jer će im to doneti korist i niže troškove. To će smanjiti migracioni pritisak na Švajcarsku, jasan je Pfister.

Međutim Nacionalni savetnik SVP-a Tomas Aeši ima suprotno mišljenje. On ne veruje da će se imigracija smanjiti zbog jakog švajcarskog franka, naprotiv:

– Prošlost nam je pokazala da su migranti i dalje tu čak i u teškim ekonomskim vremenima – kaže on, misleći na finansijsku krizu 2008. godine. Pre svega se misli na građane iz okolnih zemalja, koji mogu da dođu u Švajcarsku, "pokupe kajmak" i zarade veliki novac.

– U svojoj domovini oni će onda profitirati i imati veću kupovnu moć – dodaje on.

To je upravo ono što SVP želi da spreči imigracionom inicijativom zbog čega je ova dosledna primena SVP-a nakon odluke švajcarske Narodne banke postala još važnija za SVP. Barem oko ovoga Aeši i Pfister se slažu. Po njima "volja naroda od 9. februara 2014. oko ograničavanja doseljavanja u Švajcarsku nije sprovedena".

Za Gilberta Kasasusa, profesora evropskih studija na Univerzitetu u Frajburgu, oba scenarija, što se stranaca tiče, u ovoj situaciji su i moguća.

– Ova odluka uvek ima dvosmerni efekat – ako Švajcarska upadne u recesiju, to će se svakako odraziti na branše kao što su turizam, uslužni i sektor industrijskog izvoza, kojima će biti potrebno manje radnika, a Švajcarska će potom pokušati da popuni ove pozicije sa svojim državljanima. S druge strane jak franak biće još atraktivniji motiv strancima da dođu u Švajcarsku, posebno u visoko specijalizovanim sektorima koji su ovoj zemlji i dalje i potrebni – kaže Kasasus.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here