EPA/ARMANDO BABANI
Jović je Ajntrahtu golom odškrinuo vrata osmine finala

Pobednik nemačkog kupa u osmini finala Lige Evrope pošto je u revanšu šesnaestine finala pred svojim navijačima u Frankfurtu savladao ukrajinskog prvaka Šahtjor s 4:1 (prvi meč 2:2).

Prvi pogodak za domaći tim postigao je Luka Jović u 23. minutu. Našem napadaču je to 20. gol ove sezone, a šesti u drugostepenom takmičenju evropskog klupskog fudbala. U Bundes ligi ih je dao 14 i vodeći je strelac uoči poslednje trećine prvenstva.

Četiri minuta zatim njegov parnjak u navali Francuz Sebastijan Aler je povisio na 2:0 iz penala. Bio je to rezultat prvog poluvremena.

Vrata osmine finala su se širom otovrila, ali je Žunior Moraes, jedan od Brazilaca u ukrajinskom timu, vratio nadu gostima u 64. minutu. Njima je jedini izbor i bio da svim snagama krenu napred. Dvaput su pogađali prečku.

Pobednik nemačkog kupa je vrebao šansu iz protivnapada, a čim mu se jedna takva i ukazala, Aler je dao još jedan gol, u 80. minutu. Devet minuta kasnije Šahtjorovu sudbinu je zapečatio Hrvat Ante Rebić, koji je u 71. minutu ušao u igru umesto Jovića.

Ceo meč u Ajtrahtovom timu su odigrali Mijat Gaćinović i Filip Kostić. I u Ukrajini su sva trojica naših igrača krenuli od početka, a Kostić je bio i strelac.

Ajntraht, jednom finalista Kupa šampiona (1960), a osvajač Kupa UEFA (1980), nije dogurao ovako daleko u evropskom klupskom fudbalu u poslednjih skoro četvrt veka, od kada je 1995. bio četvrtfinalista Kupa UEFA. Redom je izbacio Olimpiju iz Ljubljane, Rapid iz Bukurešta i Napoli, a poklekao je pred Juventusom.

Mijat Gaćinović u duelu s igračem Šahtjora Ismailijem
Filip Kostić je nekoliko puta stavio Šahtjorovu odbranu na iskušenja

Revanši šesnaestine finala Lige Evrope

Ajntraht – Šahtjor 4:1 (Jović u 23, Aler u 27. iz penala i u 80, Rebić u 89 – Žunior Moraes u 64), prvi meč 2:2

Dinamo Kijev – Olimpijakos 1:0 (Sol u 32), 2:2

Genk – Slavija 1:4 (Trosar u 10 – Kufal u 23, Traore u 53, Škoda u 64. i 68), 0:0

Inter – Rapid 4:0 (Vesino u 11, Ranokija u 18,  Perišić u 80, Politano u 87), 1:0

Betis – Ren 1:3 (Le Selso u 41 – Bensabaini u 22, Ben Arfa u 30, Nijang u 90), 3:3