Masovna grobnica Srba kod Đakovice

0

Na lokaciji 20 tela: Bruno Vekarić
 

Kako je navedeno, sumnja se da su u grobnici tela ljudi ubijenih u vreme oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine. Srpsko tužilaštvo raspolaže informacijama da bi na toj lokaciji mogli eventualno biti posmrtni ostaci žrtava zločina pripadnika OVK u logoru "Likovac", a tužilaštvo Euleksa naredilo je tim povodom ekshumaciju, autopsiju i identifikaciju eventualnih posmrtnih ostataka na toj lokaciji.
Datum početka ekshumacije, zavisi od tehničkih mogućnosti i finansija, ali u srpskom Tužilaštvu se nadaju da će to početi uskoro.

 

Drenička grupa

Bruno Vekarić nije želeo da komentariše da li srpsko tužilaštvo sumnjiči iste pripadnike takozvane Dreničke grupe protiv kojih se već vodi proces pred sudovima na KiM za ratne zločine nad civilnim stanovništvom u Likovcu, u Drenici. U tom procesu je optuženo 15 članova bivših pripadnika OVK, među kojima su bivši vrhovni komandant OVK Sulejman Seljimi, kao i predsednik opštine Srbica i bivši komandant dreničke operativne zone Sami Ljuštaku.
U grupi su i Sahit Jašari i Sabit Geci optuženi za ubistvo tadašnjeg komandanta policije u Glogovcu Ivana Bulatovića. U optužnici podignutoj prošle godine, Geci je prema iskazu zaštićenog svedoka "C", motornom testerom odrubio glavu policajcu.

O predmetu "Likovac" Bruno Vekarić, zamenik tužioca za ratne zločine za "Vesti" kaže da je to poznat predmet koji se odnosi na 1998. i 1999. godinu.

– Tužilaštvo za ratne zločine Srbije vodi tri predmeta predmeta u kojima su osumnjičeni pripadnici OVK – kazao je on.

Milorad Trifunović, predsednik Udruženja nestalih i kidnapovanih Srba i nealbanaca sa Kosmeta kaže da su porodice zadovoljne da je Euleks spreman da istraži ovu lokaciju. Kako kaže, pretpostavlja se da na toj lokaciji ima 20 tela.

– Mi smo pretpostavljali da tih lokacija ima u okolini Đakovice, i to ne jedna, nego više njih. Na ovoj lokaciji pretpostavljamo da ima oko 20 tela. Zadovoljni smo da je konačno počelo da se radi na ekshumacijima na Kosovu i Metohiji. Međutim, ovo se radi pred zimu, pa se plašim da ne bude da nije moglo da se radi zbog kiše ili slično – kaže Trifunović.

On podseća da je Likovac logor od 1998. godine.

– On je dugo trajao, i zato mi ne možemo da pretpostavimo koje su to žrtve koje bi mogle biti na toj lokaciji, ali konačno mora da se prizna da su postojali logori i da i nadamo se da će konačno da krene ta pretraga – ističe Trifunović.

Užas nad užasima

Na jednom od poslednjih ročišta Dreničkoj grupi, svedok "A" koji se sada nalazi van Kosova posvedočio je da je "zatvor" u Likovcu bio nešto najužasnije što se može zamisliti. On je pričao kako je bio maltretiran i video sebe na spisku za streljanje.

– Mene su maltretirali ‘Crni tigrovi’ Sulejmana Selimija i braće Demaku. Video sam spisak i bio sam treći na tom spisku za streljanje – dodao je ovaj svedok.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here