Neće Srbe, ali hoće njihovu baštinu

0

Prvo da se vrate Srbi i normalizuju uslovi za njihov život, da se obnove porušene crkve i da se trajno obezbedi srpsko crkveno blago od propadanja, pljačke i devastiranja: Budimir
 

– Hrvatska potražuje oko 46.000 različitih umetničkih dela i predmeta. I za razliku od nas Srba oni imaju precizan popis. Oko polovine predmeta sa tog spiska već je vraćeno, a preostalo je najvećim delom blago iz srpskih crkava i manastira sa tla Hrvatske. Niko ne spori da te dragocenosti treba da se vrate, ali kada se vrate Srbi i normalizuju uslovi za njihov život, kada se obnove porušene crkve i kada se trajno obezbedi srpsko crkveno blago od propadanja, pljačke i devastiranja – izjavio je za "Vesti" Milojko Budimir iz Asocijacije izbegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske.

On napominje da su prognani Srbi ogorčeni inicijativom hrvatskih poslanika u Evropskom parlamentu i da su očekivali da će nakon ulaska Hrvatske u EU biti zaustavljeno svojatanje srpske kulturne baštine.

– Nažalost, praksa se nastavlja. Tokom poslednjeg rata u Hrvatskoj iz srpskih crkava i

Ostaci ostataka

– Umesto da Hrvatska bude zahvalna za ono što je preneto i sačuvano od uništenja, oni koji su sa hrvatske strane počinili kulturocid nad srpskom baštinom, sada traže da ovi "ostaci ostataka" budu nova prepreka za ulazak Srbije u članstvo EU – kaže Budimir.

manastira nestalo je oko 7.000 ikona, od kojih se neke i sada prodaju na crnom tržištu. Pokušajem osnivanja "hrvatske pravoslavne crkve" nastoji se oduzeti i imovina SPC. Hrvatska ne poštuje ni manjinski zakon koji je sama donela – pravo Srba na jezik i ćirilično pismo. Zato će oni koji u ovakvim okolnostima odluče da se kulturno blago vrati u Hrvatsku preuzeti na sebe i odgovornost od njegovog daljeg propadanja i nestanka – poručuje Budimir.

On ističe da je osim ikona i bogoslužbenih predmeta uništen i najveći deo spomeničke građe srpske provenijencije "među kojom i 3.000 spomenika koji su uglavnom vezani za antifašističku borbu Srba".

– Ovakvo plansko uništavanje kulturne baštine ne bi mogao izdržati ni veći ni brojniji narod, a kamoli Srbi koji su gotovo fizički nestali sa prostora na kojima su vekovima živeli. Nisu samo u pitanju ikone, nego i bogoslužbene knjige, arhivska građa… To je taj kulturocid (kulturni genocid) gde su u Hrvatskoj sve knjige na ćirilici završile na lomači. Samo manji deo kulturnog blaga koje je za vreme prošlog građanskog rata prenet u Srbiju spasen je od sigurnog uništenja – podseća Budimir.

 

Spasli sve što su mogli

Deo srpskog kulturnog blaga sa hrvatskog spiska završio je u privatnim kolekcijama, kako u Srbiji tako i širom sveta.
– Kada je reč o Kninu, gde sam bio direktor muzeja još za vreme rata, prijavili smo šta je sve nestalo iz Meštrovićeve zbirke. Što se našeg muzeja tiče, spasli smo sve što je moglo da se spase i to je sačekalo Hrvate kad su u "Oluji" ušli u Knin – podseća Budimir.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here