pixabay.com

Sve učestalije noćne more kod muškaraca u kasnijem životnom uzrastu mogu da budu jedan od ranih znakova razvoja Parkinsonove bolesti – upozoravaju lekari nakon obimnog istraživanja.

Stručnjaci su tokom 12 godina pratili zdravstveno stanje 3.818 muškaraca starijeg uzrasta i otkrili su da su oni sa čestim noćnim morama imali dvostruko veću verovatnoću razvoja ovog oboljenja.

Većina dijagnoza pojave Parkinsonove bolesti zabeležena je unutar prvih pet godina istraživanja.

Naučnici već duže smatraju da uznemirujući snovi, posebno kod muškaraca, mogu na neki način da budu povezani sa neurološkim oboljenjima, ali ovo je prva studija koja je pokazala da su ovi simptomi zapravo upozorenje na pojavu Parkinsonove bolesti ili njena nuspojava.

Rana dijagnoza je jedan od najvećih izazova kod Parkinsonove bolesti – navedeno je u časopisu “Sajens alert”.

Rezultati istraživanja ukazuju da bi se starije odrasle osobe mogle testirati na Parkinsonovu bolest pomoću pitanja o sadržaju njihovih snova. Kod većine ljudi ona se dijagnostifikuje kada su već izgubili između 60 do 80 odsto neurona koji otpuštaju dopamin.

Dopamin je hemijska supstanca koju proizvodi organizam. U centralnom i perifernom nervnom sistemu deluje kao neurotransmiter, a iz dopamina se sintetišu adrenalin i noradrenalin. Rano otkrivanje moglo bi sprečiti moguću pojavu fizičkih simptoma, poput drhtanja, ukočenosti i usporenosti.

– Ako osobe starijeg uzrasta počnu da imaju noćne more, nastale bez ikakvog očitog uzroka, trebali bi posetiti lekara – navodi neurolog Abidemi Otaiku sa Univerziteta Birmingem.

Naučnici već godinama istražuju vezu između ciklusa spavanja i Parkinsonove bolesti.

Otprilike četvrtina pacijenata sa Parkinsonom prijavljuje česte uznemirujuće snove od trenutka postavljanja dijagnoze, a neki navode da su imali noćne more i do deset godina pre dijagnoze.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here