EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Novak Đoković savladao je Aleksandra Zvereva sa 3:2 u setovima i plasirao se u finale US opena u kom će se protiv Rusa Danila Medvedeva boriti za 21. grend slem titulu.

Meč je počeo tako što su oba tenisera bili veoma sigurni u prvim servis gemovima i ličilo je da će, ako tako nastave, dogurati do taj-brejka.

Na 2:2, Novaku je “zapelo” u petom gemu, taj gem je izvukao, a onda u sjajnom sedmom gemu je uspeo da spasi prvu brejk priliku za Nemca.

Nažalost u devetom gemu je popustio, duplom greškom je poklonio brejk Zverevu i Nemac je to oberučke prihvatio.

Prve dve set lopte nije iskoristio, ali jeste treću i to pošto je Novak zahvatio lopticu ramom, pa je posle 36 minuta igre Nemac imao set u džepu.

Viđali smo Novaka u ovoj situaciji na ovom turniru, kako gubi početni set.

Ni sada ga to nije poremetilo, naprotiv, brzo se pribrao i uz dva poklona Zvereva stigao do brejka za 2:0, a potom je odservirao za 3:0.

Sve je od tog trenutka bilo u tome da se drži servis.

Nije bilo tako jednostavno, ali Novak je izdržao sve pokušaje Nemca da se vrati u tom delu igre.

Posle 36 minuta igre u tom setu, Novak je došao do novog brejka za 6:2 i izjednačenja u meču, 1:1.

Žestoka borba nastavila se i u trećem setu gde je Novak odmah u prvom gemu morao da spasi jednu brejk loptu.

Još opasnije je bilo u petom gemu kada je Zverev imao 15:40, ali se Novak maestralno izvukao i poveo sa 3:2.

Nije bilo lako ni u sedmom gemu, ali ga je Novak dobio, poveo sa 4:3, držao servis i za 5:4.

I onda, kakav deseti gem, tri set lopte za Novaka na servis Nemca. Prvu ne koristi, a druga je bila poen za anale kada su razmenili čak 53 udarca, i Zverev je pogodio za 30:40.

Međutim, Novak je uspeo da dobije naredni poen, načini brejk i zapečati treći set sa 6:4.

Nije dobro krenulo u četvrtom setu po Novaka, u trećem gemu je dozvolio protivniku da dođe do brejka, a potom i da ga “overi”, 1:3.

I tu je bio problem, Zverev nije popuštao, Novak nije nalazio način da vrati izgubljeno na početku i posle dva sata i 55 minuta igre i 4:6, došli smo do seta odluke, prvog za Novaka na US openu još od meča sa Vavrinkom 2013. godine.

Od čega je Novakov mentalni sklop, pitali smo se svih ovih godina.

Malo je igrača koji bi izdržali psihološki taj povratak protivnika u meč i počeli da igraju kao da se ništa nije dogodilo.

Novak je odmah u drugom gemu iskoristio nešto slabiji servis Nemca da dođe do brejka i potom ga potvrdi, 3:0. I onda u narednom gemu, dođe i do novog brejka posle dva velika, teška promašaja Zvereva – 4:0.

Posle 5:1, Novak nije iskoristio prvu priliku da reši meč, Nemac je vratio jedan brejk za 5:2, ali Đoković je potom dokrajčio protivnika novim brejkom.

I isporučio osvetu za Tokio.

TOK MEČA: NOVAK ĐOKOVIĆ – ALEKSANDAR ZVEREV 3:2(4:6, 6:2,6:4,4:6, 6:2)

V set

6:2 – Izvršio je pritisak Novak na servis Zvereva i došao je do brejka i osvajanja seta a samim tim i finala US opena!

5:2 – Nemac je uspeo da produži ovaj meč, vezao je dva gema, Novak će imati još jednu šansu na svoj servis da osigura mesto u finalu.

5:0 – Bez izgubljenog poena Novak stiže nadomak seta i finala na US openu!

4:0 – Novak je u seriji, Zverev jednostavno nije imao rešenje za našeg asa koji je sve vraćao.

3:0 – Strahovitim servisima Novak potvrđuje prednost brejka.

2:0 – Brejk! Savršen gem je odigrao Novak.

1:0 – I ovaj set sigurnim servisom otvara Novak.

IV set

4:6 – Nije Novak uspeo da produži ovaj set, Zverev stiže do izjednačenja.

4:5 – Gem koji se igrao na razliku pripada Novaku koji u sledećem, na servis Zvereva, juri priključak ili idemo u peti set.

3:4 – Sa nulom Novak dolazi do ovog gema u setu u kom se brzo odvijaju stvari.

2:3 – Jedan lakši gem za Novaka od početka seta.

1:2 – Posle više propuštenih šansi u toku meča, Zverev sada uspeva da oduzme servis Novaku na startu ovog seta.

1:0 – Tradicija se nastavlja, asom Novak otvara ovaj set.

III set

6:4 – Neverovatan gem smo gledali. Duge razmene, raznovrsni udarci i na kraju se ipak smireniji pokazao naš teniser koji pravi brejk u ključnom trenutku i odlazi na 2:1.

5:4 – Ne posustaje Novak, i u ovom gemu smo videli pregršt lepih udaraca, pritisak se seli na drugu stranu.

4:3 – Sigurnom igrom Novak čuva svoj servis.

3:2 – Bilo je vrlo neugodno za Novaka, imao je Nemac 15:40 ali je i ovog puta najbolji teniser planete uspeo da se izvuče i dodatno unervozi protivnika.

2:1 – Novim asom Novak osvaja ovaj gem.

1:0 – Novak kao u prethodna dva seta, sigurnim servisima pre svega dolazi do prvog gema u ovom setu.

II set

6:2 – Još jednim brejkom Novak poravnava na 1-1 u setovima.

5:2 – Četvrtim asom Novak stiže nadomak seta.

4:1 – Smečom Novak dolazi do gema u kom je bilo igre i dobrih razmena,a u toku jedne je naš as nezgodno proklizao i završio na betonu ali bez većih posledica.

3:0 – Bez izgubljenog poena, Novak potvrđuje prednost brejka.

2:0 – Na isti način kako je izgubio svoj servis sada osvaja na servis protivnika – duplom greškom koju iznenađujuće pravi Zverev.

1:0 – Gem koji se igrao na razliku pripao je Novaku.

I set

4:6 – Zverev potvrđuje prednost brejka i osvaja prvi set.

4:5 – Duplom servis greškom Novak omogućuje Nemcu da prvi stigne do brejka i da u sledećem gemu servira za set.

4:3 – Suočavao se Novak sa brejk loptom protivnika međutim uspeo je da se izvuče iz ove situacije i na taj način je prebacio pritisak na drugu stranu.

3:2 – Pripretio je Zverev sa 0:30 ali nakon toga naš as osvaja četiri poena u nizu.

2:1 – Kombinacijom servis-volej Novak osvaja gem, prethodno je Zverev bez većih problema osvojio gem na svoj servis.

1:0 – Bez izgubljenog poena Novak uzima prvi gem u meču.

Ovo je jubilarni, deseti susret dvojice tenisera, Đoković u pobedama vodi sa 6:3.

Takođe, ovo im je treći susret u 2021. godine, prvi u Melburnu je dobio Novak sa 3:1, a drugi u polufinalu Olimpijskih igara u Tokiju, pripao je Nemcu (2:1).

Đoković igra za svoje 31. grend slem finale, a Zverev za tek drugo.

Prošle godine je baš na US Openu izgubio u meču za titulu od Dominika Tima.

Novak je do sada na turniru pobedio Holgera Runea, Talona Grikspora, Keija Nišikorija, Džensona Bruksbija i Matea Beretinija.

S druge strane, Zverev je Sema Kverija i Alberta Ramosa dobio sa 3:0, Džek Sok mu je predao meč, a onda je dobio i Janika Sinera i Lojda Harisa.