Novo lice evropske mafije

0

Foto: Ilustracija
 

"Ako pogledate ukupnu sliku organizovanog kriminala, tada vidite kompletnu tipologiju grupa – malih, srednjih i velikih – poput normalnih kompanija", izjavio je Ernesto Savona, profesor kriminologije i direktor istraživačkog centra "Transkrajm", sa sjedištem na univerzitetima u Milanu i Trentu.

 

"Transkrajm" se već deset godina bavi istraživanjem organizovanog kriminala u Evropi. Negovi stručnjaci ne koriste privatne istražioce, nego se oslanjaju na "otvorene izvore", poput policijskih, vladinih i medijskih izveštaja.

 

Opada uticaj "Koza nostre", "Kamore"…

Umesto toga, kriminalne grupe, bilo da su italijnske, ruske ili kineske, upumpavaju svoj novac u građevinsku industriju, kafiće, restorane i nekretnine. Kineske grupe naročito su  zainteresovane za sektor odeće, a španske motociklističke bande poseduju radnje za tetoviranje i deluju u segmentu industrije obezbeđenja.

Savona navodi da italijanske grupe "Koza nostra", "Kamora", "Ndrangeta" i ostale godišnje zarađuju preko deset milijardi evra, ali da njihov uticaj opada.

Centar već dve godine radi na projektu "Portfelj organizovanog kriminala", koji će krajem septembra biti predstavljen u Briselu, prenosi portal "EU obzerver".

Veći dio istraživanja fokusiran je na zapadnu Evropu, a Savona priznaje da je potreban dodatan rad na analiziranju organizovanog kriminala u istočnoj Evropi i na Balkanu.

 

On kaže da su kriminalne grupe postale manje u smislu organizacije, ali su raširile pipke u većem broju zemalja i proširile aktivnosti. Europol, policijska agencija EU, procjenjuje da samo četvrtina od preko 3.600 evropskih organizovanih kriminalnih grupa ima jasnu etničku strukturu.

 

"Transkrajm" navodi da kriminalne grupe u samo sedam evropskih zemalja – Francuskoj, Italiji, Finskoj, Irskoj, Španiji, Velikoj Britaniji i Holandiji – ostvariju zaradu od oko 40 milijardi evra godišnje od krijumčarenja droge, prodaje falsifikovane robe i seksualnog iskorištavanja ljudi.

 

Savona upozorava da je uznemirujuće to što su mafijaške grupe infiltrirane u legitimne poslove, što nadležnim službama otežava da ih otkriju. "Trgovanje u legitimnoj ekonomiji je najrelevantniji efekat organizovanog kriminala u Evropi", navodi Savona na svom veb sajtu i dodaje da mafijaški novac "prlja legitimnu ekonomiju".

 

On tvrdi da kriminalne grupe širom Evrope godišnje zarade 150 milijardi evra kroz legitimne poslove. "Transkrajm" je u svojoj arhivi zabeležio preko 550 odvojenih investicija u sedam zemalja EU. "Oni ne ulažu u visokotehnološku industriju. Oni za to nemaju ni znanje niti novac", rekao je Savona.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here