Od besplatne čokolade do besplatnog Sezana

0

Sve više gradova širom Evrope rešilo je da turistima, uz tradicionalnu gostoprimljivost, otvori širom vrata nudeći im besplatnu hranu, muziku i umetnost.

 

Kada ste u Beneluksu besplatno degustirajte hranu i piće

Čokolada – Tamna čokolada je karakteristična za Belgiju, a kompanije Godiva, Galer i Leonidas su samo neke od onih koje su prepoznatljive svuda po svetu. Mnoge radnje nude besplatnu degustaciju ove poslastice, dok u kafićima uz naručenu kafu dobijete kocku čokolade.

 

Za one koji preferiraju mlečnu čokoladu, fabrika Nestle u Broku, u Švajcarskoj, ima besplatne ture sa degustacijom.

 

Alkohol – Pored čokolade, Belgija je poznata i po pivu. Ta zemlja proizvodi preko 600 vrsta, uključujući Hahtovo voćno pivo. Haht u ponudi ima turu u trajanju od jednog sata u njihovoj fabrici, i degustaciju raznih ukusa.

 

Mnogi članovi društva vinara dozvoljavaju besplatne posete njihovim podrumima širom Francuske. U zemlji galskih petlova se takođe toče i reke konjaka, koje možete da isprobate ako se odlučite za turu.

 

Sir – Rokfor Papijun je mesto gde čuveni plavi sir sazreva u pukotinama stena na Mont Kumbaluu. Ture kroz pećinu uključuju i neki zalogaj pred kraj posete.

 

U farmi Henri Vilig u Holandiji, uz razgledanje možete da uživate u ukusu poznatog sira – Gauda.

 

A ima muzeja gde je karta dobrotvorni prilog: Kao ovaj Muzej prostitucije u Amsterdamu
 

Muzeji – Od 2001. godine u britanskim muzejima sa stalnim postavkama je besplatan ulaz. Turisti to rado iskoriste da vide mumije u Britanskom muzeju, Botičelijeva dela u Nacionalnoj galeriji i dinosauruse u Prirodnjačkom muzeju.

 

U Parizu, umesto da čekate red u Luvru, probajte da odete u Muzej de Peti Pale (Mala palata). Naziv je pogrešan, jer se muzejska kuća sa 1.300 soba proteže kroz mnogo vekova. Mone i Sezan su, uz još nekoliko umetnika, prezentovani u njihovim objektima.

 

Pariz je sinonim za modu, a na stalnu kolekciju trendova od 17. do 21 veka možete da "bacite oko" u Muze Galeria.

 

Koncerti – Bečka elegantna arhitektura je idealna za valcere i balove. Najjeftinija sedišta su ispred gradske skupštine, koja emituje najpoznatije koncerte tokom letnjih meseci.

 

Salcburg nudi takođe slične programe, prilikom kojih postavljaju velike ekrane na trgu.

 

Iako je Mocart rođen u Salcburgu, često je boravio u Pragu. Vila Bertramka je sada Mocartova kuća-muzej, sa koncertnom halom. Ulaznice nisu jeftine, ali vas ništa ne zaustavlja da sednete u okolne bašte do kojih dopire muzika.

 

TranSPORT – Ulice Evrope možete da vidite besplatno – biciklom. Barselona, Lion, London, Berlin, Kopenhagen, Helsinki i Sevilja su među gradovima koji imaju takav sistem da možete da iznajmite bicikle širom grada na određenim lokacijama. Naknade su minimalne, a često je prvih pola sata korišćenja besplatno.

 

Crkve – Evropske crkve su bogate riznice istorije, a ulaz u većinu je besplatan. Vestminster Ebi u Londonu je poslednje mesto odmora britanskih monarha, a Pesnički ćošak je posvećen čuvenim domaćim piscima.

 

Botanička bašta u kraljevskom kompleksu u Briselu
 

Bašte – Evropske javne bašte su više od samo redova drveća i cveća. One mogu biti spoljni centri određenih zajednica i mesta gde se često održavaju likovne izložbe.

Margitsiget u Budimpešti je zelana oaza na Dunavu, između Budima i Pešte. Oko nje je staza za džogiranje koja je okružena baštama, fudbalskim terenima, bazenima i zoološkim vrtom.

 

Blomenmarkt u Amsterdamu je jedina plutajuća pijaca cveća na svetu. Tezge sa cvećem su preplavljene egzotičnim bojama i sorti koje možete da pazarite.

 

Botanička bašta u Glazgovu je međunarodno poznata po svojim staklenim kućama i zbirkom egzotičnog drveća iz Australije, kao i raznih biljaka sa drugih kontinenata. Organizuju se događaji tokom cele godine, uključujući i likovne izložbe i obilaske.

 

Festivali – Najveći fetivali na otvorenom se dešavaju tokom jula u Gentu, Belgiji. Na svim gradskim trgovima se sluša pop, rok, hip hop, džez… Posetioci mogu da uživaju u predstavama, komediji, izložbama i izletima brodićima na reci Lis.

 

Džez festival u Kopenhagenu se održava u julu i tokom 10 dana umetnici sviraju na ulicama, kafićima i parkovima.

 

Turistički vodiči – Iako ova aktivnost nije skroz besplantna, posetioci daju prilog koliko misle da košta obilazak grada sa vodičem u trajanju od 3 sata. Ove ture su predstvaljene u Berlinu i Pragu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here