Prst u oko ruskom medvedu

0

Beta/AP/RIA-Novosti/Presidential Press Service/A. D.
Novi saveznici: Aleksandar Lukašenko (sredina) i Petro Porošenko (desno)
 

Prst u oko Kremlju prvo je bila odluka beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, kojeg inače Zapad često naziva "poslednjim diktatorom Evrope", da prekine da trguje s Rusijom u rubljama, već u dolarima i evrima.

Lukašenko se na to odlučio iz ekonomskih, ali i političkih razloga. Poznato je da je rublja izgubila skoro polovinu svoje vrednosti usled sankcija Rusiji i velikog pada cene nafte na svetskom tržištu, ali je očigledno i da je došlo do političkog zahlađenja na relaciji Moskva – Minsk, pa je tako Rusija odlučila da zabrani uvoz čitavog niza proizvoda iz Belorusije.

Na sve to stigla je i vest iz Vašingtona u kojoj se naglašava "poboljšanje odnosa SAD sa Belorusijom", a vrhunac je bila poseta Lukašenka Kijevu.

Na sastanku s ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom Lukašenko se jasno usprotivio "proruskim separatistima na istoku Ukrajine" i zatražio od Porošenka, kao miljenika Zapada, da pomogne Belorusiji u približavanju EU!

Za Rusiju je ovakav zaokret bratske Belorusije bio posebno bolan. Predsedavajući Odbora za spoljne poslove Ruske državne dume Aleksej Puškov upozorio je Lukašenka da bi zbog "detanta" sa Amerikom mogao loše da prođe.

Minsk se odavno razilazi s Moskvom

Da odnosi Rusije i Belorusije nisu blistavi, videlo se i kada je 2011. godine Putin predložio i ujedinjenje Rusije i Belorusije, a Lukašenko to glatko odbio.

"Milošević, Gadafi i Husein, svi su pokušavali da budu prijatelji sa SAD. Njihove sudbine su dobro poznate. Sada SAD nude "nove odnose" Lukašenku. To je opasan eksperiment", napisao je Puškov.

Sve ovo se dešava u vreme građanskog rata u Ukrajini i u času kada je trebalo da zaživi carinska unija Rusije, Belorusije i Kazahstana, kao neke vrste kopije EU.

Da stvar bude gora po poziciju zvanične Moskve, u Kijev je juče doputovao i predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev. Po ocenama analitičara, Lukašenko i Nazarbajev su posle pripajanja Krima Rusiji u strahu za nezavisnost svojih zemalja. Oni su podržali teritorijalni integritet Ukrajine, uprkos očekivanom negodovanju Moskve.

– Lukašenko i Nazarabajev su uvideli slabost Putina i žele da im Ukrajina pomogne da poboljšaju odnose s Evropom – izjavio je jedan visoki ukrajinski zvaničnik.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here