Radnici napuštaju FIAT zbog umora

0

Posao na traci zamoran za starije radnike

 

Iako su svi gunđali, malo je radnika "Zastave” koji prethodne dve godine nisu priželjkivali i potajno se nadali da će dobiti angažman u fabrici FIAT automobili Srbija” (FAS), a sada, posle samo mesec dana probnog rada, neki su procenili da "zapadnjački tempo” nije za njih.

 

Prethodnih dana, dvadeset, od ukupno 1.000 novoprimljenih radnika, odlučilo je da napusti FAS i vrati se u matičnu firmu. Razlozi su različiti, a broj onih koji bi da se otarase novih, tek odštampanih radnih knjižica, uskoro bi mogao biti i veći. U sindikatu, međutim, ne očekuju "značajnije potrese”..

 

"Ima mnogo nesnalaženja. FIAT forsira posao i radnici, u odnosu na prethodni period, sada moraju da obavljaju mnogo više operacija na traci. Neki od njih ne mogu da izdrže taj tempo. S druge strane, neki poslovi još nisu normirani i ne zna se koliko se dobija za prekovremeni rad. Mali je razmak između smena, a radnicima je, očigledno potrebno više odmora. Mnogi više vremena provode u fabrici, nego kod kuće, budući da se ponekad ostaje i posle isteka radnog vremena“, kaže Zoran Mihajlović, predsednik Samostalnog sindikata "Zastave”.

 

Međutim, on ne smatra da u napuštanju FAS-a postoji "neko pravilo” i navodi da je "svaki slučaj specifičan za sebe”.

 

"Ima onih koji zbog godina ili zdravstvenih razloga ne mogu da izdrže preopterećenost na poslu. Među njima je dosta žena. Drugi, pak, kažu da su pauze kratke, a jedan broj je u grupu radnika kojima je ostalo pet godina do penzije. Oni žele da se vrate u "Zastavu” i podignu otpremnine zagarantovane socijalnim programom. Plaše se da bi ih FAS mogao otpustiti, a u tom slučaju im sleduje samo zakonska, ne i beneficirana otpremnina. Ipak, nadam se da brojnijih odlazaka neće biti, a umesto onih koji vraćaju radne knjižice, posao će biti ponuđen radnicima koji nisu primljeni u prvom krugu“, objašnjava Mihajlović.

 

Jedan od onih koji je napustio FAS je i pedesetdvogodišnji sa montažne linije Marko Despotović, koji navodi da će po povratku u "Zastavu” najverovatnije konkurisati za socijalnu otpremninu.

 

"Posle 30 godina rada više nisam u stanju da se bakćem na poslu. Mislio sam da mogu, ali ne ide i sada ću da se prijavim za odlazak po socijalnom programu“, navodi ovaj, sada već bivši radnik FAS-a.

 

Portparol FAS-a Đuzepe Zakarija smatra da je odluka „malog broja radnika” da napuste fabriku njihov "lični čin” i da u "Fijatovom” kodeksu ponašanja "nema ničeg neuobičajenog”. 

 

Đuzepe Zakarija

 "FAS u ovom momentu zapošljava 1.000 radnika, koji veoma angažovano rade na potpuno zadovoljavajući način i zbog toga što osećaju da su deo projekta koji ima budućnost. Dakle, nemam nikakav komentar na izbor malog broja radnika, koji su, pošto su stariji od 50 godina, umesto da nastave da rade, odlučili da primaju dohodak od države. A u kodeksu ponašanja, koji se primenjuje u svim fabrikama FIAT-a u svetu, i koji nije objavljen samo u Kragujevcu nego na pet kontinenata, niko ne vidi ništa "neuobičajeno”. Izuzev ako neko "neuobičajenim” smatra obavezu da se na poslu nađe u dogovoreno vreme i da ga napusti kada istekne radno vreme“, kaže Zakarija.

 

Sindikalni lider Mihajlović ne smatra da su zarade razlog što radnici napuštaju FAS. On navodi da će plate najverovatnije ostati iste kao u "Zastavi”, a to znači u proseku 27.000 dinara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here