pixabay.com

Kanadska kompanija Erin venčers u rejonu Piskanja, nedaleko od napuštenih rudnika uglja kod Baljevca na Ibru u opštini Raška, pronašla je rezerve rude bora, čija je bruto vrednost veća od dve milijarde dolara.

Kanađani su zaključili ugovor sa Temasom, kompanijom iz svoje zemlje, koja će u zamenu za polovinu vlasništva investirati u naredne četiri godine 10,5 miliona evra. Prema preliminarnoj studiji izvodljivosti, ovaj rudnik bi mogao da bude u funkciji 21 godinu, prenose mediji.

U tom periodu odavde bi moglo da se dobije 11 miliona tona bora, koji se koristi u svemirskoj tehnologiji i industriji za proizvodnju mobilnih telefona. Kompanija Temas traga i za retkim elementima poput titana i vanadijuma.

Najveći deo rezervi bora, čak 75 odsto, nalazi se u Turskoj. Otkriće kanadskog Erina sada i Srbiju stavlja u red zemalja sa velikim rezervama ove rude.

Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije, kaže da je najviše nalazišta u Istočnoj Srbiji, u okolini Bora, mada se ispitivanja, kako tvrdi, sprovode širom cele Srbije.

– Trenutno je više od 200 lokacija na kojima se istražuju mineralne sirovine, plus mesta koja su već u eksploataciji. Najbogatiji smo bakrom, olovom, cinkom, kao i ugljem, najviše lignitom. Tu je i glina, kao i tehničko-građevinski kamen za puteve – navodi Mijatović.

Takođe na jugu naše zemlje pronađeno je nedavno ogromno bogatstvo, jer je na samo jednoj lokaciji otkriveno oko 680.000 unci, odnosno skoro 19,3 tone zlata, koje vrede više od milijardu dolara.

Projekat je nazvan Tlamino, a otkriće pripada kanadskoj istraživačkoj firmi Medgold risorsis, koja ima dve dozvole za istraživanje – za Donje Tlamino i Surlicu Dukat, koji se nalaze u neposrednoj blizini granica sa Bugarskom i Severnom Makedonijom. Donje Tlamino je, inače, naselje u opštini Bosilegrad, dok se Surlica nalazi na području Trgovišta. Svaka dozvola za istraživanje obuhvata oko 100 kvadratnih kilometara.

Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za “Vesti” da je Srbija još u vreme bivše Jugoslavije bila velesila u iskopavanju bakra, cinka i olova.

– Da budemo precizniji, još početkom 20. veka istraživanja i iskopavanja su bila motor razvoja u našoj zemlji. Bogata nalazišta olova, bakra i cinka su pogurala razvoj države – objašnjava dr Kovačević.

Inače, najveća nalazišta zlata u Srbiji su Bor, Majdanpek, Negotin, Zaječar, Raška i Medveđa.

Ulaganja u Čukaru Peku

Procenjuje se da oko dva odsto BDP-a Srbije pripada rudarskom sektoru. U naredne tri godine, kako je najavljeno, očekuje se najviše ulaganja u rudnik Čukaru Peku, projekat Jadar, kao i investiranje u kopove Bora koji su sada u vlasništvu kineskog Ziđina.