EPA
Migranti u Bosni

Srbi povratnici iz Unsko-sanskog kantona upozoravaju da se oko 3.000 migranata nalazi na prostoru srpskih sela u ovom delu Federacije BiH i da su ne samo bezbednosna već i zdravstvena pretnja.

Đorđe Radanović, predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, tvrdi da ova “dirigovana” migrantska kriza direktno ugrožava opstanak i prava 8.000 Srba povratnika u FBiH.

– Migrantsku krizu kontroliše bošnjačka politička elita kako bi je iskoristila da otera Srbe povratnike i uzurpira njihovu imovinu u Federaciji. Guraju migrante na Srbe povratnike kako bi im na perfidan način oteli imovinu i etnički očistili entitetsku granicu. Pozivam međunarodnu zajednicu da preuzme kontrolu nad migrantskom krizom u BiH, obezbedi migrantske centre i kontrolu kretanja lica u njima i da spreči ugrožavanje života i prava malobrojnih srpskih povratnika u FBiH – ističe Radanović.

On kaže da će u ime Srba iz ovog dela Federacije zatražiti neopozivu ostavku novog ministra bezbednosti u Savetu ministara Selima Cikotića.

– Od kada je on na toj funkciji nastao je potpuni haos. Migranti hodaju kuda hoće i rade šta hoće, razbijaju, lupaju i uništavaju imovinu Srba bez ikakvih posledica – navodi Radanović.

I Dževad Galijašević, stručnjak iz oblasti bezbednosti, smatra da poslednji incidenti u Unsko-sanskom kantonu nisu slučajnost već “dobro smišljena operacija”.

– Ovom operacijom rukovodi Selmo Cikotić, ratni, kompromitovani i radikalni general. Republika Srpska ovaj problem više ne sme da posmatra samo kao bezbednosni, već i kao odbrambeni zato što situacija lako može da preraste u vojnu operaciju protiv hrišćana u BiH. Ne treba smetnuti s uma da su procene da je u BiH trenutno najmanje 40.000 lažnih migranata od kojih je tek trećina pod nadzorom Službe za poslove sa strancima. Ali, ovde nije reč o migrantima koji su krenuli ka boljem životu, već o poraženim talibanima i vojnicima ISIL-a i Al Kaide i o njihovom pozicioniranju na Balkanu u cilju daljeg delovanja u Evropi – upozorava Galijašević.

On tvrdi da rešenje pitanja migrantske krize u BiH svesno koče političke strukture iz Sarajeva, a pre svih SDA.

– Šefik Džaferović i ministarka Biserka Turković otvoreno su bili protiv vraćanja migranata iz Pakistana. I to se ne radi nimalo slučajno. SDA nikada nije odustala od izgradnje agresivnog islamskog društva i zato su joj migranti iz islamskih zemalja idealno oružje. Na ovaj način SDA ne samo što zloupotrebljava državne institucije, već i vrši svojevrsnu tihu agresiju na BiH – tvrdi Galijašević.

Najteže u okolini Bihaća

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta (na slici) upozorava da su najugroženiji Srbi u opštinama Sanski Most, Bosanska Krupa i Drvar, gde kod povratnika vlada veliki strah i uznemirenost za vlastitu i bezbednost svojih imanja.

– U srpskim povratničkim selima na području Bosanskog Petrovca i Grahova situacija je veoma teška jer migranti provaljuju u kuće i napadaju povratnike, a policija ne čini ništa da zaštiti Srbe i srpsku imovinu. Situacija se pogoršala u aprilu kad su vlast u Bihaću napravile migrantski kamp u srpskom selu Lipa. U njemu je trenutno oko 1.500 migranta, a više hiljada je izvan kampa i kreće se u grupama od 20 do 30 ljudi – kaže Linta, ističući da je frapantno to što policija Unsko-sanskog kantona šalje migrante u napuštena srpska sela.

Izađite na izbore

Đorđe Radanović (na slici) pozvao je sve Srbe poreklom s prostora Federacije BiH da učestvuju na predstojećim lokalnim izborima u ovom entitetu.

– Pozivam sve Srbe koji su raseljeni u Srbiji, ali i širom sveta da ovog puta iskoriste svoje pravo i glasaju. Neka glasaju za bilo koju srpsku stranku u FBiH, samo neka to učine. To je jedini način da Srbi osnaže svoj institucionalni položaj u Federaciji – naglašava Radanović.

Povratnička sela bez škole

Damir Ivetić, predsednik Srpskog udruženja Posavskog kantona navodi da 850 Srba u tri lokalne zajednice – Odžak, Orašje i Domaljevac-Šamac preživljava od poljoprivrede, da nisu konstitutivni, nemaju zaposlenja, ni škole za svoju decu u povratničkom selu u kojem bar ima devet đaka.

On je pozvao vlade Srpske i Srbije da pomognu, kako je rekao, “malobrojno i obespravljeno srpsko stanovništvo” u ovom delu FBiH.

– Jako je važno da nas bude što više na lokalnim izborima, na kojima su u Odžacima i Domaljevcu prijavljene i srpske liste – ističe Ivetić.