EPA-EFE/ANDREI STASEVICH/POOL
Aleksandar Lukašenko

Evropska unija je usaglasila paket ekonomskih sankcija Belorusiji, javljaju austrijski mediji, pozivajući se na zvanični Beč.

Sankcije predviđaju, između ostalog, zabranu odobravanja novih zajmova toj zemlji, ograničenje kupovine duvanskih proizvoda, nafte i naftnih derivata, zabranu uvoza kalijuma, koji ima veliki udeo u beloruskom izvozu, kao i komunikacione opreme i oružja.

Izvor u MIP Austrije je naglasio važnost da belorusko stanovništvo ne bude meta ekonomskih sankcija.

Odluka o novim sankcijama biće doneta 21. juna na sastanku ministara inostranih poslova EU.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.

Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.

To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here