EPA-EFE/Georgi Licovski

Fudbaleri Srbije poraženi su od selekcije Švajcarske rezultatom 3:2 u meču koji je odlučivao o tome koja će ekipa proći u nokaut fazu iz grupe G.

Golove za našu reprezentaciju postigli su Mitrović u 27. i Vlahović u 35. minutu dok su za Švajcarsku golove postigli Šaćiri u 20., Bril Embolo u 44. i Remo Frojler u 48. minutu.

U drugom meču grupe G, Kamerun je pobedio Brazil 1:0 golom Vinsenta Abubakara u 92. minutu. Prvo mesto na tabeli grupe G osvojio je Brazil sa šest bodova, koliko ima i drugoplasirana Švajcarska. Kamerun je treći sa četiri boda, dok je Srbija poslednja sa samo jednim bodom.

Brazil će u osmini finala igrati protiv Južne Koreje, dok će se Švajcarska sastati sa Portugalijom.

Švajcarska je bolje ušla u meč, a prvu šansu imala je već u prvom minutu. Posle konfuzije u odbrani našeg tima i udaraca Granita Džake i Embola dobro je intervenisao Vanja Milinković-Savić.

Naša selekcija je prvu veliku šansu imala u 11. minutu kada je Andrija Živković pogodio stativu.

Srbija je imala nekoliko opasnih napada u nastavku meča, ali je Švajcarska povela golom Šaćirija u 20. minutu. Odbrana Srbije nije dobro reagovala, a mnogo prostora je imao Šaćiri. On je šutirao, a lopta je ka golu zakačila Strahinju Pavlovića i završila je mreži srpskog tima.

Naša selekcija je izjednačila u 26. minutu golom Mitrovića na asistenciju Dušana Tadića. Švajcarska je imala veliku šansu u 31. minutu, a Šaćiri je šutirao pored gola.

Srbija je povela 2:1 u 35. minutu pogotkom Vlahovića ponovo na asistenciju Tadića. Izjednačenje Švajcarskoj doneo je Embolo u 44. minutu. Do kraja prvog poluvremena nije bilo promene rezultata.

Švajcarska je povela na startu drugog poluvremena golom Frojlera u 48. minutu.

Selektor Srbije Dragan Stojković je u 55. minutu izvršio dvostruku izmenu. U igru su ušli Luka Jović i Nemanja Gudelj umesto Vlahovića i Veljkovića.

Švajcarska je novu šansu imala u 57. minutu, ali je Embolo bio neprecizan. Srbija je potom zaigrala angažovanije, a naša selekcija je tražila penal pošto je Mitrović pao u kaznenom prostoru Švajcarske posle duela sa jednim protivničkim igračem. Sudija je pokazao da se meč nastavi, a nije intervenisala ni VAR soba.

Samo minut kasnije usledila je opšta gužva na terenu, pošto su Šaćiri i Džaka provocirali fudbalere Srbije. Rezervni golman Srbije Predrag Rajković dobio je žuti karton, a utakmica je nastavljena posle nekoliko minuta.

Stojković je potom uveo u igru Nemanju Maksimovića, Filipa Đuričića i Nemanju Radonjića. Međutim, naša selekcija nije uspela da do kraja utakmice da napravi preokret.

U samom finišu meča došlo je koškanja igrača oba tima na terenu, a ponovo je Džaka bio u glavnoj ulozi. Situacija je eskalirala na terenu, a u raspravu i koškanje uključili su se maltene svi fudbaleri oba tima. Džaka je dobio žuti karton, kao i Nikola Milenković.

Međutim, Džaka je nastavio da provocira Mitrovića, ali je sudija nekako uspeo da smiri situaciju na terenu. Švajcarska je na kraju slavila sa 3:2, a Srbija je takmičenje u Kataru završila na poslednjem mestu na tabeli grupe G sa samo jednim bodom.

Tekstualni prenos ste mogli da pratite na našem sajtu.

TOK MEČA

SRBIJA – ŠVAJCARSKA 2:3 (2:2)

KRAJ

Drugo poluvreme

90+2 minut – Luka Jović šutira preko gola.

90. minut – Igraće se još sedam minuta nadoknade.

78. minut – Još dve izmene u našem sastavu, izašli Tadić i Živković, ušli Đuričić i Radonjić.

73. minut – U ovim trenucima naši kruže oko odbrane Švajcaraca, ali bez većih prilika.

68. minut – Nova izmena u našim redovima, izašao je Sergej, ušao je Maksimović.

61. minut – Nova šansa za Srbiju, šutirao je iz kaznenog Tadić ali visoko preko gola.

55. minut – Prve izmene kod naših, izašli su Veljković i Vlahović, ušli Gudelj i Jović.

48. minut – GOL! Švajcarska ponovo dolazi do prednosti, još jednom je prelako ispala naša odbrana. Strelac gola je bio Frojler. 2:3

46. minut – Utakmica je nastavljena.

Kraj I poluvremena

Prvo poluvreme

43. minut – GOL! – Embolo vraća stvari na početak. Naši su se presporo vratili u odbranu i ostavili napadača Švajcarske samog u kaznenom kome nije bilo teško da ubaci loptu u mrežu sa peterca. 2:2

35. minut – GOOOOL! Srbija pravi preokret, Vlahović je postigao gol posle sjajnog proigravanja Tadića. 2:1

31. minut – Opet je veliku šansu imala Švajcarska preko Šaćirija koji je šutirao pored gola.

27. minut – GOOOOL! Istrčala je kontru Srbija, Tadić je uposlio Mitrovića u kaznenom koji je sjajno pogodio glavom za izjendačenje. 1:1

20. minut – GOL! Imali su kontru Švajcarci koju je golom krunisao Šaćiri. 0:1

12. minut – STATIVA! Šutirao je Živković  iskosa sa desne strane, a lopta je završila na stativi gola Švajcarske.

5. minut – Prvi šut ka golu imala je i Srbija, šutirao je Milenković posle kornera glavom ali je bio neprecizan i lopta je otišla pored gola.

1. minut – Imala je Švajcarska dve dobre šanse preko Džake i Embola ali na sreću oba puta kao pobedinik je izašao naš golman.

1. min – Utakmica je počela.

SASTAVI

Srbija: V, Milinković-Savić – Nikola Milenković, Strahinja Pavlović, Miloš Veljković – Filip Kostić – S. Milinković-Savić, Saša Lukić, Andrija Živković – Dušan Tadić – Aleksandar Mitrović, Dušan Vlahović

Švajcarska: Kobel – Vidmer, Akanđi, Šar, Rodrigez – Džaka, Vargas, Sou, Frojler – Šaćiri, Embolo

Biće to repriza utakmice iz Rusije pre četiri godine kada su upravo Švajcarci golovima Đerdana Šaćirija i Granita Džake poslali “orlove” kući.

Tu utakmicu su obeležile sporne odluke sudije Feliksa Briha, kao i provokacije pomenutog dua novog/starog rivala, zbog čega je ta utakmica ostala duboko urezana u sećanju srpske fudbalske javnosti.

Računica pred meč je jasna – Srbija mora da pobedi bilo kojom razlikom. U slučaju pobede Kameruna nad Brazilom, Srbiji će biti potreban trijumf nad Švajcarskom sa što većom razlikom.