Vučić: Stabilnost regiona najvažnija

0

Najvažnija politička i ekonomska stabilnost regiona: Aleksandar Vučić
 

Kako je istakao predsednik Vlade Srbije, to će biti biti prva poseta albanskog premijera Beogradu posle 68 godina.

 

Vučić je naveo da su razgovori sa šefovima vlada, iako neformalni, bili veoma važni, dodavši da je najvažniji zadatak zemalja regiona da sačuvaju mir i stabilnost i da međusobno razgovaraju i sarađuju.

 

Srbija i BiH zajedno na evropskom putu

Vučić je, na marginama konferencije, razgovarao sa predsedavajućim Saveta ministara BiH Vjekoslavom Bevandom. Kako su preneli sarajevski mediji, Vučić i Bevanda razmenili su stavove o odnosima u regionu i istakli značaj daljeg povezivanja u svim aspektima. Bevanda i Vučić razgovarali su i o saradnji BiH i Srbije na evropskom putu, naglašavajući da je evropska perspektiva zajednički put za obe države.

"Želimo da razgovaramo o svim važnim projektima, ali to što razgovaramo o infrastrukturnim projektima govori da smo do sada uspevali da sačuvamo političku stabilnost. Ona je na Balkanu uvek krhka i uvek je potrebno negovati tu stabilnost, mnogo više nego što neki od nas misle da je to važno", rekao je Vučić.

 

On je dodao da, u tom smislu, delegacija Srbije dolazi sa više ideja koje će dostaviti u pisanoj formi. To su, kako je rekao, političke i ekonomske ideje koje srpska delegacija dostaviti svim učesnicima skupa, liderima regiona i nemačkim domaćinima.

 

"Najpre, to je naša želja da se formira viši stepen slobodne trgovine roba i usluga, da idemo ka carinskoj uniji u regionu CEFTA, što nije jednostavno i nije lako i neće biti brzo ostvareno, ali to je ideja za budućnost koju treba da razmatramo", naveo je srpski premijer.

 

Kako je objasnio, što viši bude postignuti nivo jedinstvenog tržišta i skraćivanja birokratskih procedura, poput čekanja na granicama, to će biti veoma dobro za svaku od zemalja regiona.

 

Formirati Uniju mladih

Vučić je u izjavi novinarima u Berlinu dodao da je predlog Srbije da se formira unija mladih iz zemalja CEFTA i Hrvatske i Slovenije, po ugledu na Francusko-nemačku asocijaciju mladih, koja treba da bude finansirana i iz evropskih fondova, ali treba pronaći i druge načine finasiranja te unije mladih.

 

Ona bi, po rečima Vučića, trebalo da funkcioniše oslanjajući se na tri principa – tolerancija, solidarnost i saradnja.

 

"Trebalo bi da se govori i da se organizuju skupovi i da se zajednički radi protiv govora mržnje, protiv šovinističkih ispada, da pokazujemo da zajednički možemo da uređujemo život za buduće generacije i po tom pitanju se pripremamo za snažnije i jedinstvenije tržište nego što je bilo do sada", istakao je Vučić.

 

Dodao je da Srbiji to ide u prilog jer Srbija ima suficit sa svim zemljama CEFTA osim sa Hrvatskom, sa kojom ima deficit ali se, kako je rekao, i taj deficit smanjuje.

 

Infrastrukturni projekti

Premijer je dodao da Srbija predlaže i tri bitna infrastrukturna projekta i da je deo finansijskih sredstava za to već obezbeđen iz Evropske unije, a da je deo potreban i u grantovima i u takozvanim soft kreditima od Evropske unije.

 

Navevši da su to veoma važni projekti, Vučić je objasnio da su prva dva projekta pruge Beograd – Sarajevo i Beograd – Podgorica – Bar.

 

Kako je istakao, ti projekti su za Srbiju veoma važni jer bi ona time, posle izgradnje brze pruge Budimpešta – Beograd, preuzela sav saobraćaj koji vodi iz centralne Evrope ka jugu i ka jugu Balkana.

 

"Time bismo, ustvari, mi bili najveći dobitnici, iako bi svi mnogo dobili izgradnjom tog veoma značajnog infrastrukturnog projekta", dodao je Vučić.

 

Po njegovim rečima, treći infrastrukturni projekat je izgradnja autoputa od Niša do Prištine, što bi bilo veoma važno i za Srbe i za Albance i za Srbiju.

 

"Očekujemo da vidimo za šta Evropska unija misli da je najbolje i da svojim novcem pomogne, ali takođe i šta smatraju da bi politički bilo najbolje i što bi, rekao bih, spajalo narode i vodilo nas u drugačiju i bolju budućnost", zaključio je srpski premijer.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here