Zabrinjava pad nataliteta u Srbiji

0

Zabrinjavajuć je podatak da u Srbiji na jednog penzionera ide jedan zaposleni: Ivica Dačić

 

U govoru na specijalnoj sednici Generalne skupštine UN posvećenoj Programu akcije Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju nakon 2014. godine, Dačić je rekao da je zajednički zadatak da se umanje problemi negativne stope nataliteta, demografskog trenda starenja populacije, velikog broja emigranata i nezaposlenosti mlade populacije, kao i posledice koje ti pokazatelji imaju na ekonomski rast.

 

"Teška ekonomska situacija u zemlji uticala je na pad nataliteta. Tokom poslednjih pedeset godina, udeo mlade populacije se skoro prepolovio, a oko 20 odsto stanovništva čine ljudi starosti od 65 i više godina. Posebno je zabrinjavajuće da u Srbiji danas na jednog zaposlenog imamo jednog penzionera. Pre trideset godina taj odnos je bio četiri prema jedan", rekao je Dačić.

 

On je dodao da je i pitanje migracija stanovništva ključno za Srbiju.

 

"Svake godine se iz zemlje iseli blizu 30.000 stanovnika, koji su najvećim delom višeg ili visokog obrazovanja i za oko deset godina mlađi u odnosu na naš starosni prosek. Suočeni smo, dakle, sa kontinuiranim ‘odlivom mozgova’. Teško je pomiriti se sa tim brojkama, ako se prisetimo da je Srbija krajem 19. i pocetkom 20. veka, po statistikama, imala najveći priliv imigranata u svetu, odmah posle SAD. Ugled Srbije je bio takav da su mnogi istaknuti naučnici, lekari, političari želeli srpsko državljanstvo", rekao je on.

 

Prema Dačićevim rečima, visoko mesto na agendi srpske Vlade zauzima poboljšanje položaja žena.

 

"Broj žena na funkcijama je povećan, a njihov udeo u neobrazovanom delu stanovništva manji. Smrtnost trudnica i porodilja u Srbiji je u proteklih deset godina smanjena na nivo proseka evropskog regiona, a broj prekida neželjenih trudnoća skoro prepolovljen", rekao je on.

 

On je ponovio da je Srbija u potpunosti posvećena ekonomskom oporavku, unutrašnjim reformama a da članstvo u EU ostaje prvi spoljnopolitički prioritet.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here