U poslednjem meču 18. kola ABA lige “crveno-beli”, formalno domaćini u dvorani “Aleksandar Nikolić”, savladali Partizan s 92:86 (25:23, 19:19, 23:24, 25:20).

Zvezdi je svaka pobeda u finišu osnovnog dela lige zlata vredna da se domogne mesta u plej-ofu, a još ako se postigne protiv najljućeg rivala, onda je i vrednija. Derbi je bio dobar i angažovan. “Crveno-beli” su uspeh izvojevali jer im nije drhtala ruka iz slobodnih bacanja ni u završnici meča. Pogodili su svih deset, a u utakmici 27 od 28 (Partizan 21-29).

U četiri minuta, do sredine druge četvrtine, Zvezda je imala prevlast. Igrala je borbeno u odbrani, a efikasno u napadu. Serijom 10:0 povela je s 13 poena razlike (40:27).

Partizan je od početka druge deonice dao samo četiri poena, ali je njegovim potonjim naletom derbiju vraćeno rezultatsko uzbuđenje. Razigrao se Gordić, trojku je pogodio i Pejdž pa su se “crno-beli” s 10:0 sasvim primakli večitom rivalu (42:39). Zvezda je u prvom poluvremenu imala 6-14 za tri, a Partizan 6-13.

Prve poene u nastavku dali su “crno-beli”. Bila je to Jaramazova trojka s gotovo pola terena kojom su gosti na ovom meču poveli (45:44) prvi put od sredine prve četvrtine. Zvezdinu sapetost u napadu njen rival je iskoristio da joj serijom 9:0 odmakne na 57:52, a Pejdž je zatim trećom trojkom doneo 62:56. “Crveno-beli” u tom delu tri minuta nisu dali koš iz igre već samo iz četiri slobodna bacanja, a posle su korak održali sa sedam uzastopnih Beronovih poena (64:63).

U poslednjoj četvrtini Zvezda je imala minimalnu zalihu. Na četiri minuta do kraja meča Partizan je sa sva četiri pogođena slobodna bacanja poveo s 82:80. Ni “crveno-belima” nije drhtala ruka (84:82), a Beron je dao koš za četiri razlike (86:82).

U neizvesnoj završnici i jedni i drugi su dali po svih šest penala. Zvezda je vodila s 88:86. Kad je počeo poslednji minut, Beron je pokušajem za trojku hteo da još jednom izraste u junaka večitog derbija. Promašio je, ali se lopte domogao Jagodić Kuridža nad kojim je načinjen prekršaj. I on je pogodio oba slobodna bacanja. “Crveno-beli” su na 37 sekundi do završetka imali 90:86.

Partizan napad nije iskoristio. Jaramaz je promašio za trojku. Beron je fauliran. I on je pogodio oba penala.

Ni za jedne ni za druge nema vremena za predah. U sredu Zvezda u Evroligi dočekuje Panatinaikos u “Štark areni” (19 časova), a Partizan se u Bolonji sastaje s Virtusom u pretposlednjem kolu Evrokupa (20). “Crveno-beli” već u petak u Podmoskovlju igraju s Himkima.

Biće zanimljivo i u sledećem kolu regionalnog takmičenja. U nedelju vodeći dvojac se sastaje među sobom: Partizan je domaćin Budućnosti. Sutradan je Zvezda u Baru gost Mornara, s kojim bije bitku za mesto u plej-ofu. Obe utakmice počinju u 18.

Zvezda: Panter 3 (1-4 za tri), Kuzmić 2, Braun 5 (1-4), Davidovac 11 (1-5), Lazić 12 (2-2), Beron 26 (2-5), Dobrić 1, Gist 7 (1-3), Jagodić Kuridža 4 (0-1), Dženkins 9 (1-1), Odžo 6, Štimac 6. Trener: Šakota.

Partizan: Volden 12 (1-3), Zagorac 9 (2-3), Pejdž 13 (3-7), Gordić 14 (2-2), Makadu 4, Jaramaz 13 (1-3), Veličković 6 (2-5), Birčević 2 (0-1), Janković, Tomas 4 (0-1), Trifunović, Mozli 9. Trener: Trinkijeri.

Tabela: Budućnost 14-4, Partizan 14-4, Zvezda 12-6, Cedevita Olimpija 11-7, Mornar 11-7, Primorska 11-7, FMP 9-9, Igokea 6-12, Cibona 6-12, Krka 6-12, Zadar 4-14, Mega Bemaks 4-14.