U 21. kolu Evrolige desetkovani “crveno-beli” uprkos porazu ostavili odličan utisak protiv Barselone u njenoj “Blaugrani” – 86:82 (29:19, 12:23, 21:24, 24:16).

Ako Mesi i kompanija na treningu Barselonine fudbalske sekcije pitaju francuskog asa Antoana Grizmana, velikog zaljubljenika u košarku, gde je sinoć bio i šta je radio, imaće njen spasilac od bruke protiv trećeligaša Ibice u meču šesnaestine finala španskog kupa šta da im kaže i o Zvezdinoj igri. “Crveno-beli” su na Pirineje pošli bez Davidovca, Lazića, Kuridže Jagodića i Čovića, s još neupotrebljivim Perperogluom, ne očekujući podvig, ali s namerom da nekadašnjem evropskom prvaku daju što žilaviji otpor.

U tome je Šakotin tim i uspeo. Ovo je prvi Zvezdin poraz, treći uzastopce u Evroligi, u kojem će njeni navijači da nađu samo dobre stvari.

U prvoj četvrtini Zvezda je išla ukorak s katalonskim velikanom do 7. minuta (18:15). Onda je domaćin počeo da stvara zalihu. Na kraju prve deonice bilo je to deset razlike, a polovinu Barseloninih poena dao je crnogorski krilni centar sa španskim državljanstvom Nikola Mirotić (14). Tada je izgledalo da su desetkovani “crveno-beli” već slomljeni i da će prednost Pešićevog tima, potpunog favorita, samo rasti.

Krenula je, međutim, da se topi. Malo po malo ravnopravna Zvezda je Štimčevom trojkom povela s 42:41 u 19. minutu. S tim rezultatom se i otišlo na poluvreme.

Barselona je u trećoj četvrtini opet prešla u vođstvo, ali nije nedostižno odmakla. Na minut i po do njenog završetka Zvezda je iskoristila nekoliko brzopletih napada rivala. Serijom 11:0, u kojoj su bile dve Panterove uzastopne trojke, stekla je prednost sa 66:60. Barsa od 26. minuta do kraja treće četvrtine nije postigla koš iz igre. Dva poena je dao hrvatski centar Ante Tomić iz slobodnih bacanja – 66:62.

Pod dejstvom kritika Svetislava Pešića Barselona je od početka poslednje četvrtine zaigrala žustro u odbrani, a plodove je brala u napadu. Za dva minuta, od 37. do 35, načinila je seriju 10:0 za vođstvo sa 77:70.

Zatim je Zvezda napravila 6:0. Braun je fantastično zakucao preko protivničkog igrača, pogodio je i dodatno slobodno bacanje, a onda je mekana Štimčeva ruka još jednom ubacila trojku. Barselona je pošla u poslednji nalet, a “crveno-beli” više nisu imali daha da i to isprate.

Barselona: Dejvis 10, Ribas 7 (2-3 za tri), Hanga, Oriola 6 (2-2), Abrines 5 (1-3), Higins 6, Dilejni 4 (0-3), Kurik 8 (2-5), Klaver 9 (1-1), Mirotić 25 (1-6), Tomić 6. Trener: Pešić.

Zvezda: Kuzmić 8, Panter 13 (2-5), Braun 15 (0-4), Beron 3 (1-3), Dobrić 7 (1-3), Gist 12 (1-1), Dženkins 6 (0-1), Simanić 3 (1-1), Jovanović 3, Štimac 12 (2-2). Trener: Šakota.