Nedelja 23.09.2012.
17:03
Vestionline, Beta A

Mančester Junajted slavio na "Enfild Roudu"

Fudbaleri Liverpula poraženi su danas na svom terenu od velikog rivala Mančester Junajteda rezultatom 1:2 u derbiju petog kola engleske Premijer lige.

Van Persi i Rafael postigli golove za pobedu Junajteda u Liverpulu

Domaći tim je poveo u 46. minutu golom Stivena Džerarda, ali su gosti izjednačili sjajnim šutem Rafaela u 51, a potom i preokrenuli rezultat u svoju korist pogotkom Robina van Persija u 81. minutu iz penala.

Liverpul je od 39. minuta igrao s igračem manje, zbog direktnog crvenog kartona Džondžu Šelviju posle oštrog starta na Džonija Evansa. Glavni sudija utakmice Mark Halsej nekoliko puta bio je meta žustrih protesta domaćih igrača koji su bili nezadovoljni nekim njegovim odlukama.

Prvi put zbog isključenja Šelvija, potom u 58. minutu kada je došlo do sporne situacije posle starta Evansa na Luisa Suaresa u šesnasestercu gostiju. Napadač Liverpula je pao, ali je Halsej procenio da nije bilo prekršaja, iako je Urugvajac tražio penal. Negodovanje domaće ekipe usledilo je i posle odluke Halseja da svira penal za Mančester Junajted, kojem je prethodio duel Glena Džonsona iz Liverpula i Antonija Valensije iz Junajteda.

Nekoliko trenutaka pre te situacije, na sredini igrališta pogrešio je Danijel Ager, koji se potom sudario sa saigračem Džonsonom i povredio, pa je bio zamenjen.

U finišu meča povredio se još jedan igrač Liverpula - Martin Keli. Liverpul ni danas nije uspeo da okonča najgori start sezone za klub u poslednjih 100 godina. Posle pet utakmica, "crveni" imaju samo dva osvojena boda, dok je Junajted drugi na tabeli sa 12 bodova, jednim manje od Čelsija koji je juče pobedio Stouk sa 1:0.

Kapiten Mančester Junajteda Nemanja Vidić nije bio u protokolu za današnju utakmicu, iako je prošle srede igrao ceo meč Lige šampiona protiv Galatasaraja, koji je njegov tim dobio sa 1:0.

Britanski mediji preneli su da je trener Aleks Ferguson izostavio Vidića u sklopu programa oporavka od povrede ligamenata kolena zbog koje je pauzirao šest meseci.

Kapiteni ekipa Stiven Džerard i Rajan Gigs pustili su 96 crvenih balona napunjenih helijumom kao znak simboličkog sećanja. Veliki aplauz dobili su članovi porodica nastradalih koji su se nalazili na stadionu "Enfild Roud", a navijači su preko dve tribine istakli velike poruke "Pravda" i "Istina".

Pomalo u senci ovog događaja prošlo je izmirenje Luisa Suareza i Patrisa Evre. Napadač Liverpula je bio kažnjen zbog rasističkih uvreda na račun defanzivca "crvenih đavola", ali su se pred početak meča dvojica igrača rukovala.

Arsenal izvukao bod sa gostovanja Sitiju

Doneo bod "tobdžijama" - Loren Košielni

Fudbaleri Mančester Sitija i Arsenala odigrali su nerešeno 1:1 (1:0), u drugom današnjem derbiju petog kola Premijer lige.

Šampion je poveo pogotkom Džoleona Leskota u 40. minutu posle kornera Davida Silva, a izjednačio je Loren Košelni u 82. minutu, nakon kornera Santija Kazorle.

Srpski reprezentativci iz Sitija Aleksandar Kolarov i Matija Nastasić ceo meč odgledali su sa klupe.

Totenhem je savladao Kvins Park Rendžers sa 2:1 i došao do drugog uzastopnog ovosezonskog trijumfa. Gosti su na poluvremenu imali prednost zahvaljujući golu Bobija Zamore, ali su "pevci" u nastavku preokrenuli autogolom Alehandra Farulina i pogotkom Džermejna Defoa.

Njukasl je pobedio Norič sa 1:0, a odlučujući gol dao je Demba Ba u 19. minutu.