1
Subota 09.07.2016.
20:27 >> 22:50h

"Orlovi" deklasirali Portorikance! Srbija prvi put na Olimpijskim igrama

Košarkaši Srbije igraće po prvi put na Olimpijskim igrama. "Orlovi" su u Beogradu razbili Portoriko - 108:77 u finalnom meču kvalifikacionog turnira za plasman u Rio. Tako se posle košarkašica, evropskih šampionki, i izabranici Aleksandra Đorđevića plasirali na najveću sportsku smotru na svetu.

A. Čukić - Vesti
Nemanja Nedović lako je izlazio na kraj sa Portorikancima

U finalu - lak posao. Demolirali je Srbija nejake Portorikance pred 17.000 gledalaca. Gosti su nas namučili na startu turnira, kada je bilo samo sedam razlike, ali u finalu je bila igra mačke i miša. Pitanje pobednika rešeno je u prvoj četvrtini. Posle trojke Portorika u prvom napadu, Srbija je za pet minuta napravila neverovatnu seriju od 24:0.

Debitant u dresu Srbije Nikola Jokić proglašen je za MVP kvalifikacionog turnira u Beogradu!

Ulazilo je tada sve u koš. Bogdanović, Birčević, Kalinić i Teodosić dalekometnom paljbom nemilosrdno su punili koš gostiju sa Kariba. U prvoj četvrtini, "orlovi" su šutirali trojke 6/8. Već u prvih 10 minuta, bilo je +30 (37:7).

Portorikanci se se već tada predali, a do kraja meča, gledaoci u "Areni" mogli su da uživaju u atraktivnim potezima pulena Aleksandra Đorđevića, koji su zadatak ispunili. Sada sledi priprema za Olimpijske igre. Srbija će da bude jača za Bjelicu i Mačvana, možda i Marjanovića, pa u Riju ni medalje nije daleko.

Nikola Jokić koji je bez dileme i najbolji igrač ovog turnira. U finalu je imao 23 poena, 8 skokova i 6 asistencija. Bogdanović je takođe blistao sa 26 poena i 8 asistencije, 15 poena ubacio je Kalinić, 13 Birčević, a 11 Marko Simonović. Na drugoj strani, 22 poena ubacio je Barea, a 14 Arojo.

Srećno "orlovi"!

40. minut - Kraj utakmice - 108:77.
34. minut - Jokić i Bogdanović po 23 poena za Srbiju.
31. minut - Bogdanović je šutirao trojke - 5/7.
30. minut - Posle tri četvrtine, Srbija vodi 82:56. Bilo je i +39, sada "samo" +26. Očekivano opuštanje "orlova".
29. minut - Malo opuštanje u finišu treće četvttine, sa +39 na "samo" +30 - 82:52.
25. minut - Bogdanović nemilosrdno puni koš Portorikanaca - 76:39. Arojo se kasno probudio, postigao je plej gostiju dve vezane trojke - 76:42.
24. minut - U nastavku, Srbija je i povećala prednost - 73:36. Portorikanci su se davno predali.
20. minut - Srbija je već u Riju. Polse 20 minuta, +33 za Srbiju - 60:27 . Igra mačke i miša u "Areni".

16. minut - Najveća prednost Srbije - 50:19.

14. minut - Srbija je malo stala, ali i dalje je to ogromna prednost - 44:17. Jokić ima devet poena. Bogdanović već 13 poena.

11. minut - Novo atraktivno zakucavanje Simonovića.

10. minut - Posle prve četvrtine, Srbija vodi sa nestvarnih 37:11. Trojke 6/8 Srbije u prvih 10 minuta.

9. minut - Sjajno zakucavanje SImonovića, za neverovatnih 34:7. Birčević - 37:7.

8. minut - Srbija gazi - 30:5. Srbija je u Riju 99 odsto. Portorikanci u nokdaunu!

6. minut - Trojka Bogdanovića - 24:3. Rio na dohvat ruke! Jokić, serija Srbije od nestvarnih 24:0. Sančez prekida seriju "orlova".

5. minut - Nezadrživa Srbija, Kalinić za 16:3. Trojka Teodosića, Srbija gazi - 19:3.

4. minut - Bogdanović pogađa trojku, za seriju 14:0 "orlova". Već +11 za Srbiju - 14:3.

3. minut - Serija "orlova" 9:0, Srbija na +6 - 9:3. Gosti trtaže tajm-aut.

1. minut - Utakmica je počela. Arena je puna. Startna postava Srbije: Jović, Marković, Kalinić, Birčević i Jokić. Vasalo otvara meč trojkom - 0:3. Birčević vraća trojku - 3:3.

Srbija je u polufinalu razbila Češku 96:72, dok su Arojo i drugovi iznenadili Letonce 77:70. Plasman na Olimpijske igre izborili su Kanada i Francuska, dok će u Torinu za vizu za Rio da se bore Italija i Hrvatska.

SRBIJA: Teodosić, Simonović, Dangubić, Bogdanović, Marković, Kalinić, Nedović, Birčević, Raduljica, Jokić, Štimac, Jović.

PORTORIKO: Klemente, G. Dijaz, Barea, Arojo, Kolon, B. Dijaz, Sančez Rosa, Balkmen, Galindo, Holand, Uertas, Ramos.