1
Subota 04.09.2010.
19:01

SP: Srbija pobedila Hrvatsku u trileru

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva, pošto je večeras u osmini finala u Istanbulu pobedila selekciju Hrvatske 73:72 (19:27, 15:9, 20:14, 19:22). Naša selekcija igraće u četvrtfinalu sa reprezentacijom Španije koja je savladala Grčku sa 80:72.

Srpski košarkaši slave tešku pobedu nad Hrvatskom

U izuzetnoj uzbudljivoj utakmici izabranici Dude Ivkovića su uspeli da pobede selekciju Hrvatske 73:72, pogotkom Aleksandra Rašića iz slobodnog bacanja, na samo sekund pre kraja meča. Srpski reprezentativac je drugo slobodno bacanje namerno promašio, pa Hrvati više nisu imali vremena da promene rezultat.

Najefikasniji u selekciji Srbije bio je Nenad Krstić sa 16 poena, dok je Aleksandar Rašić dodao 15. Kosta Perović je ubacio 10. U poraženom timu najbolji je bio Marko Popović sa 21 poenom, dok je Roko-Leni Ukić dodao 11.

Srbija je zaigrala angažovanije na početku meča i poenima Krstića i Bjelice povela 5:0. Međutim, naši reprezentativci su napravili nekoliko grešaka i dozvolili Hrvatima da izjednače na 5:5. Hrvati su iskoristili period loše igre "orlova" i preokrenuli rezultat na 12:9. Hrvatska je u šestom minutu stekla i pet poena prednosti (16:11).

Izabranici Josipa Vrankovića su odličnim šutem za dva i tri minuta prvu četvrtinu dobili rezultatom 27:19. Srbija je uspela serijom 8:2 da se vrati u igru i da smanji vođstvo rivala na 29:27. Posle serije grešaka oba tima naša selekcija je u 16. minutu izjednačila na 29:29. Međutim, izabranici Dušana Ivkovića imali su problem s skokom, a posle nekoliko izgubljenih lopti u napadu dozvolili su da Hrvati povedu 34:29. Međutim, prvih 20 minuta završeni su vođstvom Hrvata 36:34.

Naši košarkaši su na početku treće četvrtine serijom 5:0 poveli 39:36. Hrvatska je ponovo uspela da povede 41:40, a u narednih nekoliko minuta ekipe su se smenjivale u vođstvu. Teodosić je trojkom u 30. minutu uspeo posle serije preokreta da donese prednost Srbiji (52:50), a onda je Mačvan povećao vođstvo na 54:50.

Naši košarkaši su održavali prednost od četiri poena na početku poslednje četvrtine, a u 34. minutu "orlovi" su poveli 61:54. Hrvati su smanjili na 61:57, ali je Mačvan "trojkom" ponovo doneo prednost od sedam poena. Međutim, Hrvati su iskoristili nekoliko promašenih slobodnih bacanja srpskog tima i smanjili vođstvo naših košarkaša na 65:61.

"Orlovi" su u poslednja dva minuta ušli s vođstvom od šest poena (67:61), ali je Hrvatska prišla na 67:65. Krstić je iskoristio jedno slobodno bacanje za 68:65. Popović je pogodio dva bacanja za 68:67. Rašić je dva puta pogodio sa linije penala za 70:67. Popović je potom iskoristio nova dva bacanja za 70:69, a onda su naši košarkaši pogrešili prilikom izvođenja lopte, koja je došla do Popovića. Odmah je napravljen faul, a Popović je promašio jedno slobodno bacanje, a drugo je iskoristio za 70:70.

Naša selekcija je imala 11 sekundi za poslednji napad, a Rašić je iskoristio kontru i doveo Srbiju u vođstvo 72:70. Popović je ponovo pogodio sa linije penala i izjednačio na 72:72. Rašić je sekund pre kraja fauliran, a potom je iskoristio jedno slobodno bacanje za plasman u četvrtfinale SP.

Reprezentacija Srbije igraće četvrtfinale protiv selekcije Španije koja je večeras u osmini finala savladala Grčku rezultatom 80:72 (22:19, 15:12, 15:20, 28:21).

Najefikasniji u selekciji Španije bio je Huan Karlos Navaro sa 22 poena, dok je Rudi Fernandez ubacio 14. U poraženoj ekipi najbolji su bili Nikolaos Zisis i Dimitrios Dijamantidis sa po 16 poena.

Ekipe su se smenjivale u vođstvu na početku poslednje četvrtine, a "crvena furija" je u 37. minutu stekla prednost od osam poena (65:57). Španci su ubrzo poveli 70:60, ali su Grci na 60 sekundi pre kraja smanjili na 72:68. Međutim, Španija nije dozvolila preokret i zasluženo je stigla do pobede.

Subota 04.09.2010. 19:14