Subota 16.08.2014.
14:50
Vesti, ossrb.org A

Gran pri: Srpkinje bolje od Kineskinja!

Srpkinje su ostvarile prvu pobedu na turniru I grupe trećeg, poslednjeg vikenda prve divizije Gran prija. U maratonskoj utakmici u Makau je savladana Kina rezultatom 3:2 (24:26, 28:26, 21:25, 25:20, 17:15) posle 140 minuta, pa je naš nacionalni tim zadržao šanse da se plasira na završni turnir.

Brankica Mihajlović

Do same zavšnice prvog seta je Srbija imala prednost od dva poena, ali su  Kineskinje preuzele vođstvo kod 19:20. Poenom Mihajlovićeve Srbija je vratila rezultat na svoju vodenicu, da bi ubrzo blokom Krsmanović i Malagurski stigle do dve set lopte (24:22). Posle loše sudijske odluke Kina je stigla do izjednačenja (24:24), potom su zabeležile as poen nad Nikolićevom, a onda su blokom zatvorile Mihajlovićevu i rešile set u svoju korist - 24:26.

U drugom setu je viđena manje - više slična igra našeg tima, koji je u serijama pravio poene. Protivnice su vodile do same završnice, a onda je Srbija preko Sanje Malagurski, na servis Maje Ognjenović, stigla do plus dva (23:21). Mlada Ting Žu je vezala dva poena iz "zone 4" za izjednačenje (23:23), posle čega je selektor Terzić zatražio tajm aut. Žu je Kini donela set loptu, a onda je Juan pogrešila servis za novo izjednačenje (24:24). Sanja Malagurski je blokom donela prvu set loptu Srbiji u ovom setu, ali Žu je izjednačila (25:25). Mihajlovićeva je preko dvojnog bloka poentirala za novu set loptu, ali Žu nije tada dozvolila radost. Do treće set lopte je Srbija stigla preko Malagurski i ovog puta je Žu pogrešila - 28:26.

Otvorile je Srbija treći set sa 4:1, imala prednost od 16:13 na drugom tehničkom tajm autu, a zatim i 20:17 kada je Kina vezala šest poena za vođstvo 23:20. Ognjenovićeva je “kuvanjem” prekinula seriju protivnika, ali to nije sprečilo Kinu da već u sledećim akcijama reše set - 25:21.

Četvrti set je pripao Srbiji posle konstantne prednosti našeg tima. Devojke su bile na visini zadatka, manje su grešile i stabilizovale su prijem, što je donelo pregršt dobrih akcija - 25:20.

U taj brejku je Srbija vodila sa 5:2, ali je domaćin uz dobar servis, koji je poremetio prijem izabranica Zorana Terzića, na promenu strana otišao vođstvom 8:7. Viđena je neizvesna završnica, Kineskinje su vodile četiri poena razlike, Srpkinje su se vratile, ali je prvu meč loptu imao domaćin (14:13). Nije je iskoristio, kao ni drugu, a zatim je Ognjenovićeva skuvala za meč loptu koju je odmah iskoristila Mihajlovićeva za 17:15.

Srbija će sutra u trećem kolu igrati protiv Južne Koreje od 7 časova, a posle današnjeg raspleta drugog kola Grupe H u Kalinjingradu biće poznato koliko su velike šanse našeg nacionalnog tima da se nađe na jednom od prva četiri mesta jedinstvene tabele 12 reprezentacija u prvoj diviziji Gran prija, koja vode na završni turnir.