0
Ponedeljak 26.06.2017.
11:50

Estonci ipak prejaki, Srbija druga na turniru u Beogradu

Reprezentacija Estonije u fudbalu na pesku pobedom protiv Srbije osvojila je prvi turnir Evropske lige i na taj način je izborila plasman na finalni turnir za popunu A divizije u Kataniji. Orlovi su u konačnom finišu drugi, pa im ostaje da sačekaju ishode preostala tri turnira I nadaju se da bi na "mala vrata" mogli da se ponovo susretnu sa Estoncima u Italiji.

Reprezentativci Srbije u fudbalu na pesku

Srbija – Estonija 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)

Strelci: 0:1 – Stuf u 9, 1:1 – Valentić u 17, 2:1 – Čubrilović u 23, 2:2 – Palm – 24, 2:3 – Palm u 29, 2:4 – Raku u 34, 3:4 – Jovančić u 36. minutu.

Nacionalni stadion za fudbal na pesku na Adi Ciganliji. Gledalaca: 800. Sudije: Vladimir Taškov (Portugalija), Tomaš Vinjarčik (Poljska), Đuzepe Sikurela (Italija) i Antonio Pereira Almeida (Portugalija).

SRBIJA: Milivojević, Grujić, Valentić, Martinović, Trajković, Čubirlović, Jovančić, Radisavljević, Lazić, Vučičević. Selektor: Dejan Knežević.

ESTONIJA: Tam, Stuf, Minlibajev, Palm, Maeorg, Munskind, Kigaste, Raku, Soaluste. Selektor: Rando Rand.

Igrač utakmice: Indrek Palm (Estonija).

Estonija je pobedom protiv Srbije osvojila prvi turnir Evropske lige i na taj način je izborila plasma na finalni turnir za popunu A divizije u Kataniji. Orlovi su u konačnom finišu drugi, pa im ostaje da sačekaju ishode preostala tri turnira I nadaju se da bi na "mala vrata" mogli da se ponovo susretnu sa Estoncima u Italiji.

Posle početnog ispitivanja snaga u prvoj polovini prve trećine, uledila su brojna uzbuđenja. Imala je Srbija tri poluprilike, najpre posle šuta Čubrilovića, pokušao je zatim i Vučićevića nekoliko sekundi kasnije, a udarac Trajkovića iz slobodnog udarca odbranio je golman rivala Tam.

Tada su inicijativu preuzeli Estonci, najpre je Munskind pogodio stativu, a potom su gosti i poveli, Stuf je maestralno izveo slobodan udarac sa nešto više od polovine terena, Milivojević je bio nemoćan – 0:1. Do kraja prvog perioda imali su Orlovi nekoliko šansi, uglavnom preko Čubrilovića, ali nije bilo promene rezultata.

U sličnom ritmu je odigrana i druga trećina, ali je ovoga puta Srbija uspela da izjednači. Dugo je loptu vukao Valentić, usledio je potom neodbranjiv šut za ovacije sa tribina ljubimca navijača – 1:1. Promašen Slobodan udarac Jovančića u 21. minutu bio je najava onog što će se dogoditi dva minuta kasnije.

Čuburlović je najpre iznudio slobodan udarac, a potom ga i maestralno izveo, lotpa je otišla kroz noge golmana Tama – 2:1. Ali, iskusna ekipa Estonije uspela je da dođe do izjednačenja 28 sekundi pre kraja druge trećine, takođe iz slobodnog udarca, Milivojević je bio nemoćan posle šuta Palma – 2:2.

Poslednji period je počeo dobro po srpski tim, dve šanse imao je Vučićević, prvu kako se krenulo sa centra, kad je glavom pogodio prečku posle dodavanja Jovančića, drugu tri minuta kasnije, ali je posle voleja lopta otišla za malo preko gola Estonaca. Ipak, iskusnija ekipa sa Baltika je iskoristila jednu od retkih grešaka Orlova, Jovančić je promašio loptu, a iz okreta je Palm doneo vođstvo Estoncima – 2:3.

Mogla je Srbija da izjednači na pet i po minuta pre kraja, ali je Čubrilović promašio penal, bila je to “rukometna” odbrana Tama. Bili su Orlovi dovoljno strpljivi, ali ne i precizni u završnici. Vučićević je odlično proigrao Valentića, ali je ovaj iz izgledne situacije šutirao visoko preko gola rivala.

Usledila je brutalna kazna, Raku je obezbedio svom timu dva gola viška – 4:2. Umešno se potom iskusni rival branio, sve do 21 sekund pre kraja kad je nadu Srbiji vratio fenomenalnim pogotkom Jovančić. Ali, za preostalo vreme Orlovi nisu uspeli da stignu do prilike za izjednačenje, pa su turnir u Beogradu završili kao drugoplasirani.

Španac Ljorenc MVP, Zeković uručio nagrade

Po završetku poslednjeg meča turnira proglašeni su i najbolji pojedinci. MVP prvog turnira Evropske lige je Gomez Ljorenc iz Španije, koji je zajedno sa Francuzom Antonijem Barbotijem podelio i titulu najboljeg strelca. Obojica su postigla po četiri pogotka. Za najboljeg golmana proglašen je Francuz Lorenco Dupin.

Nagrade su uručivali Uroš Zeković, ispred Fudbalskog saveza Srbije i Aleks Sorijano, u ime svetske federacije u fudbalu na pesku. Zeković je uručio i trofeje Španiji, odnosno Estoniji, pobednicima turnira A i B divizije.

Češka – Norveška 4:5, posle produžetka (1:3, 2:0, 1:1, 0:1)

Strelci: 0:1 – Jakobsen u prvom, 1:1 – Boček u 9, 1:2 – Baran autogol u 10 1:3 – Moen Hansen u 11, 2:3 – Folejtar u 16, 3:3 – Mižar u 20, 3:4 – Jaland u 28, 4:4 – Holi u 33, 4:5 – Li u 37. minutu.

Nacionalni stadion za fudbal na pesku na Adi Ciganliji. Sudije: Mihail Prokarau (Belorusija), Oleg Čebotari (Moldavija), Đioni Matikoli (Italija) i Kristijan Zimerman (Švajcarska).

ČEŠKA: Vančat, Baran, Mižar, Černi, Boček, Holi, Vihnal, Folejtar, Višek, Radosta. Selektor: Martin Čalupa.

NORVEŠKA: Kale, Kandal, Jaland, Senja, Li, Kristofersen, Salveson, Jakobsen, Sandsoer, Moen Hansen. Selektor: Johan Salveson.

Vrlo uzbudljiv meč odigrali su Češka i Norveška, a posle produžetka slavili su Vikinzi. Imala je Norveška dovoljno koncentracije i snage u dodatnih tri minuta, ikao očigledno sa manjim fondom igrača.

Presudio je vrlo atraktivan pogodak Lija, u prvom minute produžetka, posle čega Češka nije imala snage da uzvrati i izbori makar jedanaesterce. Ovako, Norveška je pobedila posle produžetka i osvojila dva boda.

Vodila je Norveška i sa 3:1, ali su Česi uspeli da izjednače u 20. minutu. Još jednom su Norvežani poveli, kad je Jaland zatresao protivničku mrežu, ali je Holi glavom doneo izjednačenje i produžetak.

Nemačka – Francuska 4:5, posle produžetka (0:1, 2:2, 2:1, 0:1)

Strelci: 0:1 – Belom u 10, 1:1 – Vairoh u 16, 2:1 – Turk u 17, 2:2 – Fransoa u 18, 2:3 – Barboti u 20, 3:3 – Petri u 30, 4:3 – Bierman u 33, 4:4 – Barboti u 35, 4:5 – Fišer u 38. minutu.

Nacionalni stadion za fudbal na pesku na Adi Ciganliji. Sudije: Đuzepe Sikurela (Italija), Antonio Pereira (Portugalija), Kristijan Zimerman (Švajcarska) i Đioni Matikoli (Italija).

NEMAČKA: Miler, Engelhart, Bećiri, Bierman, Ulrih, Vairoh, Petri, Vestkamper, Turk, Gotlih. Selektor: Kristijan Van Der Ar.

FRANCUSKA: Dopin, Fišer, Soareš, Bizot, Baskuaz, Fransoa, Barboti, Darak, Belom, Kjani. Selektor: Žerard Seržent.

I u drugom meču poslednjeg dana igran je produžetak, ovoga puta u duelu A divizije, Francuska je u dodatna tri minuta savladala Nemačku i obezbedila najmanje drugo mesto posle prvog turnira Evropske lige na Adi Ciganliji.

Bio je to u startu vrlo oprezan meč na obe strane, ali kako je meč odmicao oba rivala su pokazala klasu. Viđeno je mnoštvo preokreta, Panceri su vodili sa 2:1 i 4:3, imali su i penal na dva minuta pre kraja, ali je Bierman bio neprecizan.

Trikolori su to znali da kazne, Barboti je na minut i po do kraja bio hladnovkrvan, zakuvao je iz penala loptu u mrežu rivala za izjednačenje, ispostavilo se i produžetak. U dodatna tri minuta Fišer je divnim udarcem rešio pitanje pobednika na ovom susretu – 5:4.

Rusija – Španija 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Strelci: 0:1 – Ljorenc u prvom, 0:2 – Ljorenc u 13, 0:3 – Čiki u 27, 1:3 – Kraš u 32. minutu.

Nacionalni stadion za fudbal na pesku na Adi Ciganliji. Sudije: Mihail Prokarau (Belorusija), Oleg Čebotari (Moldavija), Vladimir Taškov (Bugarska) i Tomaš Vinjiarčik (Poljska).

RUSIJA: Čužkov, Makarov, Kraš, Šišin, Škarin, Šaikov, Ostrovski, Aksenov, Romanov, Nikonorov. Selektor: Mikail Likačev.

ŠPANIJA: Dona, R. Dris, Antonio, Eduard, Ćintas, F. Guisado, Pajon, Čiki, Ljorenc, Kristijan. Selektor: Hoakin Alonso.

Vrlo tvrd meč odigrali su favoriti turnira u Beogradu, a pobedu je ostvarila Španija, koja je bila besprekorna, pre svega u odbrani. Počelo je pogotkom Ljorenca, već u prvom minutu, tada se očekivalo da će ovaj meč obilovati golovima.

Ali, mreže se nisu tresle u narednih 12 minuta! Upravo toliko je bilo potrebno Španiji da postigne i drugi pogodak, i ponovo je to bio Ljorenc, u prvom minutu drugog perioda.

Furija je bila precizna i na startu poslednje trećine, ovoga puta je egzekutor bio Čiki, posle fantastične akcije u kojoj je učestvovao čitav španski tim – 3:0. Tek u 32. minutu Rusija je zatresla mrežu rivala, učinio je to Kraš iz slobodnog udarca sa više od dve trećine terena! Bilo je to sve što su baćuške učinile na ovom susretu.

Semafor trećeg kola prvog turnira Evropske lige:

Prvo kolo:

Estonija – Češka 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)

Španija – Nemačka 2:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Francuska – Rusija 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Srbija – Norveška 8:9 penalima, 6:6 (0:1, 2:1, 3:3, 1:1)

Drugo kolo:

Estonija – Norveška 7:4 (0:1, 4:1, 3:2)

Španija – Francuska 5:4 (0:1, 4:2, 1:1)

Rusija – Nemačka 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Srbija – Češka 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

A divizija

Treće kolo: Nemačka – Francuska 4:5, posle produžetka (0:1, 2:2, 2:1, 0:1), Rusija – Španija 1:3 (0:1, 0:1, 1:1).

Prvo kolo: Španija – Nemačka 2:4 (0:1, 1:2, 0:1), Francuska – Rusija 4:2 (1:2, 2:0, 1:0). Drugo kolo: Španija – Francuska 5:4 (0:1, 4:2, 1:1), Rusija – Nemačka 3:2 (0:0, 2:0, 1:2).

Španija 3 2 1 10:9 6

Francuska 3 2 1 13:11 5

Nemačka 3 1 2 10:10 4

Rusija 3 1 2 7:9 3

B divizija

Treće kolo: Češka – Norveška 4:5, posle produžetka (1:3, 2:0, 1:1, 0:1), Srbija – Estonija 3:4 (0:1, 2:1, 1:2).

Prvo kolo: Estonija – Češka 3:5 (3:2, 0:2, 0:1), Srbija – Norveška 8:9 penalima, 6:6 (0:1, 2:1, 3:3, 1:1). Drugo kolo: Estonija – Norveška 7:4 (0:1, 4:1, 3:2), Srbija – Češka 4:2 (1:0, 2:2, 1:0).

Estonija 3 2 1 14:12 6

Srbija 3 1 2 13:12 3

Češka 3 1 2 11:12 3

Norveška 3 2 1 15:17 3