Petak 26. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Četvrtak 31.07.2014.
06:16
J. Arsenović - Vesti A

U ćevapima pileće trtice

Nacionalna organizacija potrošača Srbije uskoro kreće sa kontrolom hrane koja se prodaje u takozvanim fast food restoranima. Šta građani Srbije i, nažalost, uglavnom deca jedu po kioscima brze hrane, NOPS će objaviti na svom sajtu, sve sa imenima objekata čiji proizvod nisu zadovoljili minimum standarda bezbedne hrane.

Sigurno samo kod poznatih majstora: Roštiljada u Leskovcu
 

Potrošačke organizacije odavno ukazuju na to da su se priče o zdravoj domaćoj hrani i proizvodima sa mirisom i ukusom preselile u mit, dok je stvarnost upozoravajuća. Domaće stočarstvo je na izdisaju, proizvodnja unazad dve decenije svake godine opada od tri do četiri procenta, dok se veliki lanci trgovine zbog niže cene okreću uvozu mesa, pa smo tako prošle godine uvezli 14.000 tona mesa.

Problematično tržište

Na pitanje kakvu hranu jedemo, predsednik NOPS Goran Papović kaže da to niko ne može da kaže sa sigurnošću.
- Tržište je toliko problematično zbog domaćih i stranih špekulanata. Šverc je uveliko prisutan, a ako je hrana nelegalna to nije u nadležnosti veterinarske inspekcije već policije. Sve što je u legalnim tokovima mi sa nadležnima u veterinarskoj inspekciji pokušavamo da uvedemo u red - kaže Papović za "Vesti".

Prevashodno iz Brazila i Argentine, zemljama gde se stoka hrani genetski modifikovanim organizmima (GMO). Zbog popusta neretko se kupuje meso kojem uskoro ističe rok trajanja. Ali ni domaća proizvodnja nije kao što je nekada bila, pogotovu nema ništa od hranjenja svinja žirovima kao što je bilo u vreme Knjaza Miloša, kada je Srbija uveliko izvozila čuvene mangulice i krupnu stoku u Austrougarsku, Veneciju, Holandiju ... Sada domaći farmeri stoku kljukaju antibioticima i hormonskim injekcijama ne da bi sprečili bolest već da bi brže dobili na težini i što pre ostvarili zaradu.


Veterinar dr Miroslav Stojšić kaže da pravilnici nalažu da se meso za pljeskavice i ćevape pravi od junećeg mesa prve i druge kategorije, ali da je to ispoštovano na svega dva do tri prodajna mesta u Beogradu. Umesto toga u roštiljsko meso se stavlja loj, soja i pileći mašinski otkošćeno meso (MOM) treće kategorije, gde se stavljaju šije, trtice i leđa.


- Proizvođači MOM uvoze za 40 do 50 dinara po kilogramu i to stavljaju u salame, šunke u crevu i kobasice. U pojedinim zapadnim zemljama to je zabranjeno i za mačke, jer se u kostima deponuju svi teški metali, hormoni i antibiotici - upozorava za beogradske medije ovaj načelnik Republičke veterinarske inspekcije u vreme SRJ.
 

Kako prepoznati pravo meso

Kada krenete u nabavku namirnica, povedite računa o boji, izgledu, mirisu i roku trajanja, savetuju na sajtu Asocijacije potrošača Srbije. Kod mladog živinskog mesa grudna kost je mekana, a boja nogu svetla i glatka. Najbolje je uzimati svinjsko meso svetle boje koje nije masno, kod stare svinje kotlet je veći, a meso prošarano krupnijim masnim žilama. Kada birate junetinu treba uzimati onu tamnocrvene boje prošarenu sitnim žilicama. Mlada jagnjetina je svetloružičaste boje, a kada je reč o ovci ili ovnu - svetlocrvene.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 31.07.2014. 07:41
I fine pileće kožice...
Četvrtak 31.07.2014. 08:35
Budimo realni i iskreni, stalno se zalimo i kukamo kako nas je NATO bombardovanje zatrovalo. A sta je sa nasim proizvodjacima hrane, pogotovo brze hrane? Daj pobogu opametimo se, sami sebe trujemo isto toliko koliko nas je osiromaseni uranijum unistio ako ne i vise.
Četvrtak 31.07.2014. 10:01
Ne bih se iznenadio da u mesu nadju i masne carape. Neverovatno je sta sve ljudi strpaju ljudima u hranu a sve je moglo da bude daleko drugacije - da imamo svoje, posteno meso u postenim kasapnicama i hamburgerdzinicama
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online