Subota 27. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
5
Subota 02.07.2011.
03:29
Press A

Francuska htela da nam otme svetinje na Kosovu

Francuska je u utorak na 35. zasedanju Komiteta Uneska u Parizu bila predvodnik zemalja koje su pokušale Srbiji da otmu svetinje na Kosovu i Metohiji!

Manastir Gračanica, biser srpskog kulturnog nasleđa
 

Ipak, nakon dvanaestodnevne drame i teške diplomatske borbe "bez rukavica", srpska delegacija na čelu sa ambasadorkom Slađanom Pricom uspela je da zaustavi predlog po kojem bi Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška postali "Srednjovekovna dobra Kosova", a ne pravoslavna srednjovekovna baština Srbije!


Namera kosovskih Albanaca, ovog puta sa pozamašnim francuskim i američkim vetrom u leđa, samo je nastavak dugogodišnjih težnji da se zatre svako sećanje na Srbe i da se najveće srpske svetinje preko noći proglase za neko tobože vekovno "kosovarsko" nasleđe.


Dvonedeljni diplomatski rat

Ambasadorka Slađana Prica, koja je predvodila našu delegaciju na tri poslednja zasedanja Komiteta za svetsku baštinu, rekla je za "Pres" da je Francuska uz direktnu pomoć američke delegacije najžešće insistirala da se ospori pominjanje Srbije u vezi sa našim manastirima na Kosovu i Metohiji. Francuzi su išli dotle da su čak i vršili pritisak na druge članice Komiteta.


- Izrazila sam njihovoj delegaciji u bezbroj prilika duboko žaljenje što Francuska time ni svoju istoriju ne poštuje. Podsetila sam ih da su njihovi eksperti pre samo jednog veka dolazili na KiM, otkrivali te srednjovekovne srpske manastire, čistili od otomanskog maltera freske u Gračanici i Dečanima, crtali ih i odnosili u Pariz da bi im se Evropa divila - ističe Prica.
 

Činjenice

* Četiri srpska manastira nalaze sa na listi Uneska: Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Bogorodica Ljeviška

* Na listu ugrožene Svetske baštine stavljeni su 2006. godine

* Na sajtu Uneska četiri manastira se nalaze pod zastavom Srbije i odrednicom "Autonomna pokrajina Kosovo"

Ona otkriva detalje dvonedeljnog diplomatskog rata koji se odigravao u Parizu, u sedištu Uneska.


- U svojih 30 godina diplomatske karijere nisam doživela ovako grub pokušaj kršenja međunarodnog prava! Na 35. redovnom zasedanju Komiteta bilo je predviđeno razmatranje i usvajanje odluke o stanju naših dobara na KiM, koji su na predlog Srbije upisani na listu svetske baštine u opasnosti. Od početka ovog zasedanja naša delegacija je vodila celodnevnu diplomatsku akciju kako bi sprečila usvajanje za nas potpuno neprihvatljivog predloga odluke. Predlog na kome su insistirale države članice Komiteta za svetsku baštinu koje su priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova, na čelu sa Francuskom, brisao je u potpunosti navođenje Srbije uz imena naših manastira na KiM. Takođe, brisana je Srbija kao država strana ugovornica Konvencije - objašnjava Prica.


Naši argumenti bili su jasni - Srbija je članica Ujedinjenih nacija i Uneska, jedina potpisnica Konvencije koja je odgovorna za očuvanje dobara zajedno sa SPC. 

- Naš argument bio je i da je istorijski neprihvatljivo da se u toj odluci navodi: "Srednjovekovni spomenici Kosova", a ne kako je to jedino proceduralno, pravno i istorijski ispravno i kako je ranije svojom odlukama isti taj Komitet usvojio: "Srednjovekovni spomenici na Kosovu (Srbija). Ovo je suštinska razlika - navodi Prica.

Ambasador Slađana Prica
 


Srpske diplomate uspele su da obezbede podršku najmanje 11 članica komiteta - Rusije, Kine, Brazila, Južne Afrike, Nigerije, Malija, Egipta, Etiopije, Tajlanda i Meksika - čime su sprečeni agresivni napori Francuske i drugih da nam se ospori veza sa Kosovom i našim manastirima, ali i da se dovede u pitanje način njihove zaštite i obnove kroz zajedničke programe države Srbije i Uneska.


Interesantno je da albansko-francuska transverzala nije imala podršku čak ni od arapskih zemalja. Predstavnici sa Bliskog istoka bili su, kako saznajemo, veoma iznenađeni što država koja zabranjuje nošenje zara i feredže toliko insistira na oduzimanju našeg zajedničkog hrišćanskog nasleđa. A isti je slučaj sa Švajcarskom, čiji se građani protive gradnji minareta. Naš izvor iz Pariza takođe navodi da se albanska ambasadorka pri Unesku mogla videti gotovo danonoćno po kuloarima, kako lobira za "njihovu stvar"!


Podmukla krađa

Bivši urednik časopisa "Pravoslavlje", protojerej-stavrofor Miodrag Popović, kaže za Press da je Srpska pravoslavna crkva mnogo ranije upozoravala da će doći do prekrajanja istorije i "otimanja" naših svetinja na Kosovu.
 

Škeljzen Malići: Naša zajednička baština

Škeljzen Malići, politički analitičar i filozof iz Prištine, rekao je za "Pres" da ne vidi razlog zbog kojeg se cela priča "politizuje" i da je glavno pitanje kako zaštititi pravoslavne svetinje na Kosovu.

- To jeste baština Kosova, države koju je priznalo već 76 zemalja sveta jer se nalazi na našoj teritoriji. Srbija ne upravlja srpskim manastirima u drugim državama, a zadatak Prištine je da uredi odnose sa Srpskom pravoslavnom crkvom kako bi ti manastiri bili zaštićeni na pravi način. Uostalom, to je naša zajednička baština, jer su svi narodi živeli na zajedničkom prostoru - kaže Malići.

- To je podmukla krađa i prekrajanje istorije od jedne fantomske kriminalne države, potpomognuta kvazihrišćanskom Evropom! Gde su sada Vatikan i papa da podignu glas i kažu na šta to liči? - pita se Popović.


Verski analitičar Živica Tucić objašnjava da će sličnih pokušaja sa albanske strane biti i ubuduće, ali da u ovom trenutku ne postoji neposredna opasnost prekvalifikovanja srpskih spomenika kulture.


- Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija, a Unesko je organizacija koja se nalazi pod kapom UN. To znači da albanska strana može da lobira, kao što je i sada činila, ali dok god Kosovo ne postane punopravna članica UN, ne može da reguliše taj status u svoju korist - objašnjava Tucić.


Njegov kolega Mirko Đorđević kaže da je svima jasno da je ovo politički gest kako bi se pod sintagmom "kosovska baština" prisvojile srpske duhovne vrednosti.


- To je stari problem i nije nimalo jednostavan jer ima aktuelnu političku dimenziju. Naša država mora da insistira da se tačno označi koji su spomenici na KiM u domenu srpske pravoslavne baštine. Očigledno je da je na delu politički pritisak da se pod sintagmom "kosovska baština" prisvoje sve druge duhovne vrednosti - ističe Đorđević.


Istoričar Vladimir Todorić rekao je za "Pres" da po ovom pitanju treba imati čvrst stav i braniti svoje stavove na svaki mogući način.


- O svakom pitanju treba razgovarati, ali i maksimalno braniti svoje stavove po pitanju srpskih svetinja na Kosovu - kaže Todorić.

Falsifikovanje istorije u toku

Ovo nije jedini pokušaj da se falsifikuje srpska istorija. To je albanski politički projekat već duže vreme. U prištinskim dnevnim listovima tako je moguće pročitati feljtone sa tvrdnjama da su Nemanjići u stvari porodica albanskog porekla Nemani.

 

Na Kosovu postoje i turističke publikacije u kojima se srpski manastiri predstavljaju kao kulturna dobra Albanaca iz vremena Vizantije (!?), a u brošuri "Spomenici Kosova" ni u jednoj reči se ne pominju Srbi, već uz fotografije srpskih manastira stoje objašnjenja da su to spomenici "kosovsko-vizantijskog stila".

 

"Nova istorija" koja nastaje na Kosovu začinjena je i sočnim "činjenicama" poput one da je "manastir Dečani gradilo albansko pleme Gasi", a da su "srpske crkve građene na temeljima albanskih crkava". Samozvanom državom Kosovo cirkulišu i poštanske markice sa slikom manastira Visoki Dečani, i potpisom - arhitektonsko blago Kosova.

POVEZANE VESTI

Subota 02.07.2011. 08:34
Ама људи док се не подигнемо на оружије и као прво неутралишемо ове издајнике у власти не можемо ништа друго да урадимо. Ова садашља власт све ради да би што пре се ослободила Косова и метохије а све ради те исте Француске . Па мислим да ће још неки Брис Татон да страда мада је боље и лепше да је то Саркози .
Subota 02.07.2011. 09:46
Kakve imamo politicare i zec jos malo ce da dize nogu na nas.
Subota 02.07.2011. 12:52
GDE BESE ONAJ SPOMENIK, SRPSKO FRANCUSKOG PRIJATELJSTVA??? PRVOM PRILIKOM IDEM DA OBAVIM MALU I VELIKU FIZIOLOSKU POTREBU, PO NJEMU......DA BIH OBOGATIO "PRIJATELJSTVO"!!!!!!!!!!!!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online