Ponedeljak 29. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
4
Subota 12.07.2014.
10:13
Beta A

"Italija snažno podržava Južni tok"

Italija, predsedavajući Evropske unije, je pružila punu podršku izgradnji gasovoda Južni tok, a tome se odlučno protive vlasti u Kijevu koje smatraju da se time zaobilazi i umanjuje značaj, a delom i prihodi Ukrajine kao dosad glavnog puta prenosa ruskog gasa u EU.

Italija, kao predsedavajući Evropske unije, pružila snažnu podršku igradnji Južnog toka
 

Kako je novinarima u Briselu rekao italijanski državni sekretar za Evropu Sandro Goci, vlada u Rimu smatra da "izgradnja Južnog toka mora da se nastavi, jer će to povećati izvore i pravce snabdevanja Evrope gasom".

Okretanje američkom gasu

Zemlje koje se protive izgradnji Južnog toka misle da bi Evropa mogla da se osloni mnogo više na dostavu američkog tečnog gasa, koji se mahom dobija iz uljnih škriljaca, mada je za to nužno izgraditi zahtevnu infrastrukturu i lučke terminale. Prema tvrdnji Vladimira Putina, to se ne može desiti jer je ruski gas jeftiniji od američkog tečnog gasa, koji je uvek skuplji na svetskom tržištu.

Evropska komisija je u više navrata stavljala do znanja da za EU Južni tok nije prioritet, ali da je dobar svaki novi izvor i put dotoka energenata u Evropu.

Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger je upozorio da se pri odlukama oko Južnog toka moraju imati na umu i okolnosti vezane za ukrajinsku krizu i poremećene odnose s Rusijom, mada je stalno naglašavao da je sporno to što sporazumi koje su sklopili Rusija i više članica Unije, kao i Srbija, nisu u skladu s propisima EU.

Italijanski državni sekretar Goci je ukazao i na stavove šefice italijanske diplomatije Federike Mogerini koja je, u svojstvu predsedavajućeg Saveta ministara EU, posle posete Kijevu, došla i u Moskvu i stavila do znanja da je Južni tok "veoma značajan za energetsku bezbednost naše zemlje, ali i za celu oblast Evrope".

Najveći pritisak vršen na Bugarsku

Najveći pritisak je dosad iz EU i Amerike vršen na Bugarsku koja je privremeno zaustavila izgradnju deonice Južnog toka, iako se ona gradi u međunarodnim teritorijalnim vodama Crnog mora. Istraživači Centra za evropsku politiku (EPC) ukazuju na stav Bugarske da ta zemlja prevashodno želi da obezbedi svoje ekonomske interese.
"Bugarska politička elita smatra da se neke zemlje Evropske unije dvolično postavljaju kad traže od Bugarske da odustane od tog projekta, a istovremeno same dobijaju gas iz Rusije", istakla je analitičarka EPC-a Amanda Pol.

Italijanska ministarka, koja je razgovarala s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i šefom diplomatije Sergejom Lavrovom, je predočila i da izgradnja Južnog toka "mora biti usaglašena s propisima EU o sektoru energetike".

A, kako je dodala, Italija je "spremna da radi na unapređenju dijaloga između Rusije i Evropske unije s tim u vezi"i takođe je pozvala Putina da učestvuje na sastanku evropskih i azijskih lidera u oktobru u Milanu.

Šef misije Ukrajine pri EU, ambasador Konstantin Jelisejev je saopštio da će Evropska unija "primeniti dvojaka merila" ako istraje na izgradnji Južnog toka, s obrazloženjem da su EU i Ukrajina krajem juna potpisale sporazum o sporazumu o pridruživanju.

Jelisejev je, štaviše, izneo tvrdnju da je Južni tok "projekat iz političkih pobuda" i zatražio da Italija, kao predsedavajući EU, ima na umu i gledišta članica EU koje se protive izgradnji ovog gasovoda. A to su pre svega Švedska, baltičke zemlje, Poljska i Velika Britanija, koje, kao i SAD, smatraju da Evropska unija mora da bitno smanji strategijsku zavisnost od ruskog gasa.

POVEZANE VESTI

Subota 12.07.2014. 13:45
Juzni tok je alterativni put za gas u EU,onaj koji prolazi kroz Ukrainu je nesiguran jer su mogli ucjenjivati za cijenu gasa i tranzitne troskove,zbog svoje ratne avanture i lakomosti gube sve,nece EU da rizikuje zivot i sigurnost svojih gradjana zbog raznih ucijena i nesuglasica,najveci protivnik gradnje gasovoda Juzni tok je Amerika jer ce ekonomski gubiti a EU ce se udaljavati,zato je i vrsila pritisak na slabe clanice EU,kako bi ih zaplasila,sada svi pokazuju da je licni interes vazniji od "prijateljstva"
Subota 12.07.2014. 11:00
Sada svi zbog Ukrajine i njihove Tajkunske koruptne privrede treba da placaju skuplji gas.Koja je to logika i gde je tu slobodna trgovina koja EU non stop propoveda.Srbija nije u EU i ko zna da li ce taj ekonomski propali club postojati do 2020.Bolja vrabac u ruci nego golub na grani pa prema tome neka ga grade.EU non stop dolazi i trazi da se nesto ispuni ali ne nude nista.Rusi ne traze vec potpisuju i realizuju i tu je velika razlika.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online