Ponedeljak 29. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 08.10.2015.
08:08
Lj. Ivanović, Z. Mirković A

Šta se krije iza sporazuma SAD sa EU i Azijom: Tajni pregovori stvoriće robove

Glavni pregovarač EU u pregovorima o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP) sa strane EU Ignacio Garsija Bersero očekuje da će ovaj, u više zemalja-članica Unije osporavani sporazum, biti zaključen do kraja 2016. godine. On je, u intervjuu bečkom dnevniku "Standard", rekao da se pregovori odvijaju veoma teško.

Reuters
Azija sve rešila: Japanci imaju TPIP sporazum

- Mi verujemo da ćemo razgovore moći da zaključimo do kraja mandata predsednika SAD Baraka Obame, to jest do kraja 2016. godine - naglasio je Bersero.

On je preneo da se pregovara o više od 20 privrednih sektora, a da za pojedine još čak nema ni predloga na stolu, na primer one u vezi zaštite investicija, ali da nakon internih konsultacija pregovori i o tome treba da počnu još ove godine.

Prema njegovim rečima nijedno poglavlje sporazuma nije do kraja dogovoreno, ali su u nekima razlike veoma male.

- U većini slučajeva razlikuju se naši predlozi značajno od onih SAD. Međutim, obe strane žele brzi napredak - kazao je pregovarač EU.

Najveća senzibilnost u pregovorima vlada oko poljoprivrede, mesnih proizvoda.
- Postoje oblasti u kojima su SAD konkurentnije, i zbog toga ćemo morati biti oprezni u ustupcima prema SAD - poručuje Bersero.

EU sa SAD želi rešenje kao sa Kanadom, objasnio je on, dodajući da do izvesne količine agrarni proizvodi iz SAD treba da budu oslobođeni carine.
- Predložili smo SAD da, izuzev agrarnog sektora, ukinemo sve carine, pod uslovom da to učini i Amerika - zaključio je Bersero.

Međutim, trgovinski sporazumi koje su SAD potpisale sa 11 zemalja koje izlaze na Pacifik, kao i ovaj koji se pregovara sa Evropskom unijom, imaju i ozbiljne nedostatke. Pre svega, kritičari sporazuma ističu tajnovitost pregovora kao veliki problem jer se zemlje uvode u određeni režim trgovine, a da građani nisu upoznati s time šta to znači.

Najveći problem je svakako suspendovanje nacionalnog zakonodavstva, naročito činjenica da, na primer, zemljama neće biti dozvoljeno da menjaju zakone iz oblasti privrede ukoliko oni ne odgovaraju američkim partnerima. Praktično će evropske, kao i američke kompanije, imati pravo da tuže države ukoliko procene da su im prava ugrožena, a sudsku nadležnost nemaju nacionalne pravosudne institucije.

Ekonomske koristi od sporazuma uživaće velike korporacije, a ne radnici u bilo kojoj od država potpisnica, upozoravaju protivnici sporazuma. Radnički sindikati, među ostalima, ujedinili su se u pokušaju osporavanja sporazuma zbog zabrinutosti oko brojnih pitanja - manipulacije valutama, zaštite okoliša i zdravlja, sigurnosti hrane, farmaceutskih monopola, "ofšoringa" radnih mesta, privatnosti na internetu, transparentnosti vlada, kontrole lokalnih jedinica.

Protivnici, takođe, tvrde da se TPP, kao i sutra TTIP, manje bazira na trgovini i više na geopolitičko manevrisanje i jača korporativnu dominaciju nad učestvovanjem nacija u trgovini i ulaganjima.

Znati šta se tačno nalazi u sporazumu je gotovo nemoguće u ovom trenutku, čak i za članove američkog Kongresa, koji imaju ograničen pristup sadržaju sporazuma. Pet godina trgovinskih pregovora čuvalo se u tajnosti što je više moguće, a sa Evropom su još tajni.

Pacijenti na udaru

"Najveći gubitnici biće pacijenti i pružatelji usluga lečenja u zemljama u razvoju", upozoravaju Lekari bez granica.
"TPP je najgori trgovinski sporazum za pristup lekovima u zemljama u razvoju, koje će biti prisiljene da menjaju svoje zakone kako bi u njih ugradile uvredljive zaštite intelektualnog vlasništva za velike farmaceutske firme."
Ovaj sporazum će "podići cenu lekova , nepotrebno šireći monopol i odgađajući snižavanje cena lekova usled konkurencije na tržištu".

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online