50-01
42 + 11
TORONTO
TEŠKA KNjIGA O TEŠKIM VREMENIMA PREDSTAVLjENA U CRKVI SVETI SAVA NA RIVERU
Otvorene srpske rane
Roman Branka Bubala iz Vukovara “Duša u pepelu” predstavljen kao autentično i kreativno svedočenje o građanskom ratu 90-ih i njegovim žrtvama
U sali crkve Sveti Sava na Riveru u Torontu proteklog vikenda predstavljen je roman Branka Bubala “Duša u pepelu”.
– Ima li uopšte izbora pisac rođen, odrastao i uvučen u ratni vihor u Vukovaru da ne piše o ratu? Da citiramo i Jozefa Škvoreckog: Ako neko ko ume da piše, prođe rat i uspe da ga preživi, on mora da je loš, mizeran pisac ako o tome ne napiše bar jedan pristojan roman – kazala je Katarina Kostić, predsednica Srpsko-kanadskog udruženja pisaca “Desanka Maksimović”, u čijoj organizaciji je i održana ova promocija.
Zapravo, iskustvo rata sa svim tragičnim, prljavim, zlim i nesrećnim što sa sobom neminovno nosi, ali i sa ljudskošću i humanošću koja opstaje, makar je potpuno pritešnjeno i sabijeno u mišju rupu, bilo je ono što je Bubala navelo da piše. Sve četiri njegove knjige su tematski vezane za rat i iskustva tako stečena: bila ona prikaz robijanja u ustaškom kazamatu u prvom romanu “Ćelije”, ili brojni detalji iz rata, atmosfera ratne groznice, ogoljavanje zabluda, prevara, izdaje, lažne propagande, okrivljavanje Srba za sve i svašta i celokupna trauma života i životarenja u ratnim i poratnim zbivanjima u Vukovaru i njegovoj okolini, u romanu “Duša u pepelu”.
Sam Bubalo smatra da je iskustvo rata vrhunac životnog iskustva, snažnije i upečatljivije od svih drugih. On je prisutnima na promociji kazao da u romanu ima dosta autobiografskog: “ipak, David, glavni lik, to nisam ja. Dosta toga sam i sam proživeo i preživio, ali mnoge stvari sam gledao da se dešavaju bez mog direktnog učešća, bio sam svedokom dešavanja drugima…”
O romanu je govorio i protojerej stavrofor Vasilije Tomić.
– Ovo je teška knjiga o teškim vremenina i sudbinama. Ovo je optužnica protiv neumitnosti sudbine, srpske neverovatne naivnosti, vođa, s vrha sprskog političkog i vojnog establišmenta; optužnica protiv sveta vaskolikog, svih i svakoga, a najpre protiv izdaje, koja se u početku samo najavljuje, a posle široko razrađuje i dokazuje. Knjiga je naknadno i rezignirano svođenje računa nad prohujalim vremenom i kovitlacem, koji je vetrovito zahvatio sudbine ljudske i razvijao ih na sve strane, kuda nisu ni hteli, ni umeli… Autor nam, s priličnom dozom oporosti, saopštava da su nesrećni ljudi, sirotinja bili uvučeni u igru velikaša, prokletih duša, a da ni sami nisu znali ko je konce povlačio i živote im pretumbao – rekao je, između ostalog, otac Vasilije.
Delove iz romana čitao je pesnik Milan Janković, a moderator programa bila je Sanja Krstonošić.
G. GLIGOREVIĆ
Perom iščeprkao istinu
– Za Branka Bubala kao pisca stvarnost je najveći izazov – baš zato što je kompleksna, nepročitljiva, često lepo upakovana, a kada se ukrasni omot skine, obelodani se surova realnost. Po toj realnosti Bubalo uspeva da zagrebe svojim perom, da je iščeprka iz zaklona, da je obelodani… Bubala nagoni potreba da svojim ličnim iskustvom, svojim svedočenjem doprinese utvrđivanju istine o još otvorenim ranama u svim vitalnim porama srpskog nacionalnog bića. I ne samo srpskog, već i drugih aktera građanskog rata devedesetih godina prošlog veka na prostorima bivše Jugoslavije – naglasila je Katarina Kostić povodom predstavljanja romana “Duša u pepelu”.