0

52-01
26 + 5

U OTAVI OBELEŽENA 200. GODIŠNjICA NjEGOŠEVOG ROĐENjA

Ljubav prema korenima


Ovaj kulturno-umetnički program je izraz poštovanja i svojevrsna afirmacija Njegoša kao jedne od najvećih duhovnih ličnosti u kulturnoj istoriji i narodnoj tradiciji, izjavio je Dragomir Vukosavljević Vuk

Srpski iseljenici u kanadskoj prestonici Otavi obeležili su kulturno-umetničkom akademijom i scenskim prikazom “Gorskog vjenca” 200. godišnjicu rođenja Petra Drugog Petrovića Njegoša. Akademiju su pripremili i izveli članovi pozorišne grupe “Miloš Crnjanski”, prve takve vrste u novijoj istoriji srpske dijaspore u Severnoj Americi. Pored glumačko-dramske igre, program je obuhvatio čitanje Njegoševih misli i odabranih stihova iz “Gorskog vjenca”, uz strune gusala narodnog guslara Mladena Stojanovića.
– Ovaj kulturno-umetnički program je izraz poštovanja i svojevrsna
afirmacija Njegoša kao jedne od najvećih duhovnih ličnosti u kulturnoj istoriji i narodnoj tradiciji. Ovim činom i u Kanadi, u ime doseljenika svih generacija, čuvamo nacionalnu samosvest, identitet i ljubav prema baštini, rodu i korenu – izjavio je Dragomir Vukosavljević Vuk, drugi narator Njegoševih misli i scenarista i režiser programa.
U celovečernjem programu učestvovali su: Željko Zec (vladika Danilo), Rajko Pajčin (Vuk Mićunović i Vuk Mandušić), Živko Bilić (Mustaj-kadija) i Davor Lakić (prvi narator). Scenograf je bio Ratko Dursun, koordinator programa Borivoj Lakić, a nastupila je i izvorna pevačka grupa “Krila zavičaja”.
Kulturno-umetnička akademija održana je u saradnji sa Upravnim
odborom crkveno-školske opštine “Sveti Stefan” u novom Srpskom
centru, prvom u istoriji doseljenika srpskog porekla koji danas žive i rade sa obe strane reke Otave, u kanadskoj prestonici (Ontario) i u gradu Gatino (Kvebek).

(Beta)

Pozorište Crnjanski

Pozorišnu grupu “Miloš Crnjanski” osnovali su pripadnici tzv.
novotalasne generacije doseljenika po raspadu bivše Jugoslavije i
njeni članovi pripremili su i širom Ontarija izveli 15 premijera
različitog umetničko-scenskog sadržaja iz duhovnog korpusa srpske
kulturne baštine.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here