0
Sreda 27.03.2019.
12:14
G. A. - Vestionline A

Španija na korak od jednog golgeterskog dostignuća Nemačke iza poraza u predratnom Zagrebu

Posle utakmice u osmini finala Evropskog prvenstva u Francuskoj 2016, u kojoj ju je Italija s 2:0 rastavila od trona, "crvena furija" postigla najmanje po gol u sledeće 32.

Tanjug/AP
Alvaro Morata postigao oba gola za Španiju na Malti

Španija, kako se i očekivalo, ostvarila je obe pobede na početku kvalifikacija za Evropsko prvenstvo dogodine. U Valensiji je savladala Norvešku s 2:1, a zatim i Maltu kao gost s 2:0.

Kada se 7. juna bude sastala i s Farskim Ostrvima, u Torshavnu, i jednom da im zatrese mrežu poravnaće se u golgeterskom dostignuću s predratnom i poratnom nemačkom reprezentacijom, koja je od 1940. do 1953. postigla najmanje po gol na 33 utakmice uzastopce.

Ima i boljih serija u ovom pogledu. Pa mađarska "laka konjica" je od 1949. do 1957. dosegla do rekordnih 66 takvih utakmica, a sve bi to menjala samo da joj je pripala čuvena bitka u bernskom blatu u finalu Svetskog prvenstva 1954. protiv Zapadne Nemačke. Od šokantnih 2:3 posle vođstva s 2:0 u prvih osam minuta nikada se nije oporavila.

To što su Španci na pragu najbolje nemačke niske mečeva zanimljivo nam je zato što su nju Nemci začeli posle utakmice s Jugoslavijom na igralištu zagrebačke Konkordije 3. novembra 1940. Predratni jugoslovenski fudbaleri su pred 15.000 gledalaca pobedili s 2:0 golovima Vojina Božovića (beogradski BSK) u 44. minutu i Zvonimira Cimermančića (zagrebački HŠK Građanski) u 63.

Nemačka serija utakmica s najmanje jednom loptom u protivničkoj mreži, dakle, bila bi i duža da se nije pokleklo u Jugoslaviji, koju je Hitlerova čizma pokorila samo pet meseci kasnije. Prethodni meč u kojem Nemci nisu dali gol bio je protiv Slovačke u Bratislavi (2:0) 27. avgusta 1939, a usledila su 14 s najmanje jednim.

Među njima su bili i dva s jugoslovenskim timom. Godinu pre poraza na Konkordijinom igralištu na istom mestu su se prošetali s 5:1, a u proleće 1940, godinu pre Aprilskog rata posle kojeg je Jugoslavija kapitulirala u Drugom svetskom ratu, ustuknuli su protiv nje na fudbalskom polju, s 2:1 na bečkom Prateru. Sve su to, naravno, bili prijateljski dueli.

Nemci su, zapravo, bili u prilici da svoju nisku stvaraju i dok je besneo rat. Igrali su utakmice do kasne jeseni 1942, između ostalog i s kvislinškom Hrvatskom. Njihov prvi meč posle rata bio je sa Švajcarskom u Štutgartu u novembru 1950. Prva utakmica u kojoj nisu dali gol bila je s Austrijom u Kelnu (0:0) 22. marta 1953. Nešto ranije pobedili su Jugoslaviju u prvom posleratnom susretu s njom. Bilo je 21. decembra 1952. 3:2 u Ludvigshafenu. Pobedonosni pogodak pred 70.000 gledalaca dao je u 70. minutu Helmut Ran, strelac i gola koji će kroz dve godine Nemcima doneti titulu svetskog šampiona. Naši su dva pogotka dali u dva minuta: Zlatko Čajkoviski u 40, a Stjepan Bobek iz penala u 42.