A za sirotinju… ograda

0

Centralna institucija monetarne politike Evropske unije je Evropska centralna banka. Ona je ta koja pokušava da zadrži kloparanje uzavrelog kazana svetske krize najoštrijom štednjom za države koje su njome najviše pogođene. S druge strane, ove godine banka se useljava u supermoderni oblakoder u centru Frankfurta, koji bi trebalo da se završi za nekoliko meseci. Cena građevinskih radova već je premašila početnu vrednost, a zgrada neće biti dovoljno velika da primi sve osoblje finansijskog bastiona. Izgradnja Evrotauera mogla bi dostići 1,2 milijarde evra, a troškove će snositi cela evrozona, na opšte nezadovoljstvo njenih članica.

Mrtve privrede
Čuvenu evropsku finansijsku trojku danas čine Međunarodni monetarni fond, Evropska centralna banka i Evropska komisija. Zakonodavci Evropske unije u januaru su kritikovali trojku međunarodnih kreditora zbog načina borbe protiv ekonomske krize. Evropski parlament zatražio je odgovornost za upravljanje bolnim programima pomoći u zemljama evrozone, koji su podsticali štednju umesto privrednog rasta.

To nezadovoljstvo zasad Evropljani mogu da iskažu vicevima i grafitima. Grupa uličnih umetnika iskoristila je građevinsku ogradu oko Evropske banke da sprejom iskaže svoje antikapitalističke stavove o društvu koje se uveliko rastače od svake vrste siromaštva. Tako je jedan od umetnika naslikao boginju pravde koja izlazi iz zvezdica evropske zastave. Ona drži tas pun izbeglica i emigranata koji preteže nad tasom ispunjenog evrima. Kriza evra je najčešća tema na ogradi Evropske banke, a pokazalo se da nema bolje galerije. Mnogi kolekcionari dolaze da od umetnika naruče slike ili ih angažuju za različite projekte.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here