pixabay.com

Američki ministar finansija Skot Besent optužio je Kinu da pokušava da našteti svetskoj ekonomiji nakon što je Peking uveo sveobuhvatne kontrole izvoza retkih minerala, što je pogodilo globalne lance snabdevanja.

Besent je za “Fajnenšel tajms” izjavio da uvođenje kontrola od strane Kine – tri sedmice pre nego što se očekuje da će se američki predsednik Donald Tramp sastati sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom u Južnoj Koreji – odražava probleme u sopstvenoj privredi.

Tokom vikenda održana je značajna komunikacija između dveju strana, a ove nedelje u Vašingtonu će se održati sastanci na nivou osoblja SAD i Kine na marginama godišnjih okupljanja Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

– Carina od 100 odsto ne mora se dogoditi – rekao je Besent.

– Odnos je, uprkos ovoj najavi prošle sedmice, dobar. Linije komunikacije su ponovo otvorene, pa ćemo videti gde će to voditi. Predsednik Tramp rekao je da carine neće stupiti na snagu do 1. novembra. Sastaće se sa predsednikom Sijem u Koreji. Verujem da će se taj sastanak i dalje održati – dodao je američki ministar.

Tramp i Si planirali su da se sastanu tokom samita foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje koji je krajem oktobra organizovala Južna Koreja.

U izjavi u utorak, kinesko Ministarstvo trgovine potvrdilo je da se prethodnog dana održao sastanak na radnom nivou, ističući ranije formalne pregovore održane u Londonu, Stokholmu i Madridu, koji su kulminirali 90-dnevnim produženjem carina.

1 COMMENT

  1. Znači Ameriku se ne sme dirati, jer to škodi svetskoj ekonomiji, dok njihove carine i sankcije koriste?

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here