pixabay.com

Saradnik Nase Mario Rana snimio mogući udar asteroida u Saturn. Planetarna virtuelna opservatorija i laboratorija hitno pozvala astronome celog sveta da pomognu.

Iako su Saturn i Jupiter, kao gasoviti divovi, zbog svoje velike mase pravi magneti za asteroide, posmatranje takvih sudara izuzetno je teško. Za razliku od stenovitih planeta poput Zemlje, gde udar ostavlja jasan krater, na gasovitim divovima tragovi udara brzo nestaju.

Njihovi spoljni slojevi, sačinjeni uglavnom od vodonika i helijuma, jednostavno “progutaju” svaki dokaz o sudaru.

Naučnici su dugo pokušavali da procene učestalost ovih kosmičkih sudara. Jedna novija studija procenjuje da objekat veći od jednog kilometra udari u Saturn otprilike jednom u 3.125 godina.

Manji udari su, veruje se, znatno češći, a podaci sonde Kasini otkrili su da čak i manji objekti mogu da ostave prepoznatljive talase u Saturnovim prstenovima.

“Ovi rezultati pokazuju da su današnje stope udara malih čestica na Saturnu otprilike iste kao i na Zemlji, što je uzbudljivo s obzirom na to da se radi o dva potpuno različita kutka Sunčevog sistema”, objasnila je još 2013. Linda Spilker, naučnica na projektu Kasini.

Iako su udari u nebeska tela uobičajena pojava, primera radi, na Zemlju padne oko 8.000 meteorita godišnje, direktan udar u Saturn nikada do sada nije bio zabeležen. Međutim, to se možda upravo promenilo.

U subotu 5. jula saradnik američke Nase Mario Rana snimio je kratak, svetao blesak na levoj strani planete. Takvi bleskovi karakteristični su za udare i već su viđeni prilikom udara objekata u Jupiter.

Iako je otkriće uzbudljivo, naučnici su oprezni i ističu da ništa još nije potvrđeno. PVOL je zato uputio apel za dodatnim snimcima nastalim u subotu ujutro kako bi se događaj potvrdio ili opovrgnuo.

“Kratki bljesak dogodio se na Saturnu 5. jula 2025., između 09:00 i 09:15 UT. Ključno je prikupiti sve druge videozapise Saturna snimljene u tom vremenskom razdoblju”, objavio je PVOL.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here