Balkan – jabuka razdora u Berlinu

0

 


U velikoj koaliciji demohrišćana i socijaldemokrata na pomolu je nova kriza povodom planova ministra unutrašnjih poslova Tomasa de Mazijera da više balkanskih zemalja proglasi bezbednim trećim državama i tako oteža trajni boravak njihovih azilanata u Nemačkoj. Cilj je, kako piše "Velt am Zontag" da se stane na kraj zloupotrebama bezviznog režima osoba sa zapadnog Balkana, pre svega Roma iz Srbije i Makedonije.
Nacrt zakona koje predviđa ovo Ministarstvo, a koje je inače u nadležnosti demohrišćana, protivan je potpisanom koalicionom sporazumu, upozoravaju partneri iz SPD-a. „Ne može se naknadno predložiti nešto što nije moglo da prođe u koalicionim pregovorima", izjavio je tim povodom Mihael Hartman, portparol unutrašnjih poslova frakcije SPD za "Velt am zontag".

Sigurne države

Prema pomenutom nacrtu zakona bi Srbija, BIH, Makedonija, Crna Gora i Albanija bile proglašene sigurnim državama, čime bi se znatno ubrzao postupak rešavanja zahteva za azil lica koja dolaze iz ovih balkanskih država. Nemački socijaldemokrati, međutim, upozoravaju da je u koalicionom sporazumu bilo dogovoreno da samo BIH, Srbija i Makedonija budu proglašene bezbednim zemljama. "Ako smo dogovorili tri, to je svakako manje od pet", poručuje Hartman. Njemu se u kritici pridružio i ministar unutrašnjih poslova Šlezvig-Holstajna Andreas Brajtner (SPD), kome je „potpuno neshvatljivo zašto Unija odstupa od dogovora i dovodi u pitanje koalicioni sporazum".
Za to vreme Štefan Majer , portparol frakcije Unije iz bavarske CSU brani predlog demohrišćana: „Proširenje na pet zemalja je ispravno, pošto u vreme kad su vršeni koalicioni pregovori nije mogao da se predvidi aktuelni razvoj situacije", rekao je on i ukazao na najnoviji broj azilanata, koji je znatno prevazišao prošlogodišnju statistiku. „Kod balkanskih država je kvota prihvatanja azilanata naročito niska i zato moramo uvesti ove mere kako bismo zaštitili one kojima je azil zaista potreban", tvrdi Majer.

A dvojno državljanstvo?

Pitanje dvojnog državljanstva je drugi veliki kamen spoticanja velike koalicije, u kojem su frontovi takođe podeljeni. Nakon što je Šlezvig-Holštajn zajedno sa još dve pokrajine gde je na čelu crveno-zelena vlada izneo inicijativu za liberalizaciju duplih pasoša, demohrišćani su prozvali socijaldemokrate da i oni gaze preko onog što je dogovoreno. Konzervativci ne mogu da oproste SPD-u što je njihov ministar Hans-Peter Fridrih morao da podnese ostavku zbog afere „Edati" i koriste svaku priliku da podsete SPD da su krivi za rušenje poverenja, na šta su ovi odgovorili da bi Unija konačno trebalo da prestane da glumi „uvređenu mladu".

 

BiH prednjači

Prema izveštaju Evropske službe za granice FRONTEX iz Varšave, na koji se pozivaju demohrišćani, stoji da je početkom ove godine broj azilanata sa zapadnog Balkana u zemlje Šengena drastično porastao, pošto je u odnosu na januar 2014. u odnosu na isti period prethodne godine podneseno skoro dva puta više zahteva za azil, a u odnosu na decembar prošle godine taj broj je povećan za više od 22 odsto. Samo iz BIH je taj procenat veći za 137 odsto. Za nešto više od mesec dana početkom ove godine iz BIH je podneseno 689 zahteva za zemlje Šengena, od čega samo u Nemačkoj 621 zahtev.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here