Palestinska militantna grupa Hamas odbacuje novi američki plan za prekid vatre u Gazi i sporazum o oslobađanju talaca koji je prihvatio Izrael, rekao je zvaničnik te grupe za BBC.
Visoki zvaničnik Hamasa rekao je da predlog ne zadovoljava osnovne zahteve, uključujući prekid rata, i da će Hamas odgovoriti u dogledno vreme.
Zvaničnik je za BBC rekao i to da ponuda ne uključuje garancije da će privremeno primirje dovesti do trajnog prekida vatre, niti povratak humanitarnom protokolu koji je omogućavao stotinama kamiona sa pomoći da dnevno ulaze u Gazu tokom poslednjeg prekida vatre.
On je dodao da Hamas ostaje u kontaktu sa posrednicima i da će blagovremeno podneti svoj pisani odgovor.
Predlog specijalnog američkog izaslanika za Bliski istok Stiva Vitkofa za sporazum o prekidu vatre između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas u Gazi, podrazumeva prekid vatre od 60 dana i oslobađanje 28 izraelskih talaca, živih i mrtvih, u prvoj nedelji primirja, preneo je danas Rojters.
Predlog predviđa i oslobađanje 125 palestinskih zatvorenika osuđenih na doživotnu robiju, kao i predaju posmrtnih ostataka 180 Palestinaca.
Plan, za koji se kaže da ga garantuju američki predsednik Donald Tramp i posrednici Egipat i Katar, navodno uključuje slanje pomoći Gazi čim Hamas potpiše sporazum o prekidu vatre.
Predlog Stiva Vitkofa, koji je juče predat Hamasu na odobrenje, predviđa da će Hamas osloboditi poslednjih 30 talaca kada se uspostavi trajni prekid vatre.
Bela kuća je u četvrtak saopštila da je Izrael pristao na američki predlog o prekidu vatre. Predstavnici Hamasa su juče rekli Rojtersu da razmatraju plan, i da će odgovoriti danas ili u subotu.
Izrael je uveo potpunu blokadu Gaze i nastavio vojnu ofanzivu protiv Hamasa 18. marta nakon završetka dvomesečnog primirja postignutog uz posredovanje SAD, Katara i Egipta.
Saopšteno je da se time želi postići pritisak na Hamas da oslobodi 58 talaca koje još uvek drži, od kojih se najmanje 20 smatra živim.
Skoro 4.000 ljudi je ubijeno u Gazi u proteklih 10 nedelja, prema podacima Ministarstva zdravlja te teritorije kojim upravlja Hamas.